Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Święty Mikołaj? Odwiedź go w Muzeum Narodowym!

Święty Mikołaj? Odwiedź go w Muzeum Narodowym!

Muzeum Narodowe w Krakowie

Święty Mikołaj? Odwiedź go w Muzeum Narodowym!

Czy wiecie, gdzie w Krakowie można spotkać najprawdziwszego Świętego Mikołaja? To proste – dobry Święty mieszka w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka, oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie. 6 grudnia 2015 roku można tam oglądać nieodpłatnie jedną z najstarszych w polskich zbiorach ikon z wizerunkiem św. Mikołaja. Muzeum przygotowało na mikołajkowy weekend także inne atrakcje: zajęcia dla dzieci i piękne albumy, w sam raz na świąteczne prezenty.

Piętnastowieczne przedstawienie św. Mikołaja to nie tylko jedna z najstarszych, ale i najcenniejszych ikon w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie – mówi pan kustosz Mirosław Kruk z Działu Sztuki Dawnej MNK. – Co ciekawe, postać ukochanego Świętego wszystkich dzieci otoczona jest na niej scenami przedstawiającymi dokonane przez niego cuda. Można zobaczyć, jak św. Mikołaj przywraca rodzicom dziecko porwane do niewoli, jak ratuje statek przed utonięciem albo wyzwala z więzienia niesłusznie skazanych mężczyzn.

Ikonę na co dzień można oglądać w Galerii Sztuki Cerkiewnej Dawnej Rzeczypospolitej w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka przy ul. Kanoniczej 17 w Krakowie. Jak wszystkie galerie stałe Muzeum Narodowego w Krakowie, w niedziele można ją zwiedzać bezpłatnie.

Natomiast 5 grudnia od godz. 10.00 do 14.00 zapraszamy do Pałacu Biskupa Erazma Ciołka dzieci. Przygotowaliśmy dla nich warsztaty Mikołaju, Mikołaju, co ty robisz w naszym kraju?, podczas których nie tylko dowiedzą się mnóstwa rzeczy o dobrym Świętym oraz związanych z jego postacią zwyczajach i tradycjach, ale będą mogły także samodzielnie wykonać mikołajkowy prezent.

Dorosłym proponujemy 6 grudnia spotkanie z postacią hojną dla Muzeum Narodowego w Krakowie niczym św. Mikołaj dla osób upraszających jego łask. Feliks Jasieński był jednym z najważniejszych kolekcjonerów w Polsce i największym darczyńcą MNK. 95 lat temu przekazał naszemu Muzeum dar złożony z blisko 15 tysięcy dzieł sztuki, w tym wspaniałych kolekcji malarstwa polskiego przełomu XIX i XX wieku, grafiki europejskiej i sztuki orientalnej. Część tego daru można oglądać w Kamienicy Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego na dwóch wystawach: Niech żyje sztuka! Kolekcja Feliksa Jasieńskiego. Od Japonii do Europy. Rzeczy piękne i użyteczne oraz Niech żyje sztuka! Kolekcja Feliksa Jasieńskiego. Grafika francuska od impresjonizmu do Art Nouveau (ta ostatnia tylko do 3 stycznia!). 6 grudnia o godz. 12.00 sylwetkę kolekcjonera jako szarej eminencji współczesnego mu Krakowa przybliży na pierwszej z wymienionych wystaw pan Filip Skowron. Wstęp darmowy.

Poszukujących świątecznych prezentów zapraszamy do muzealnych sklepików w Kamienicy Szołayskich i Gmachu Głównym MNK. Pod choinkę pasują jak ulał pięknie wydane albumy, np. Feliks Manggha Jasieński i jego kolekcja w Muzeum Narodowym w Krakowie pani Agnieszki Kluczewskiej-Wójcik czy Sto rarytasów z kolekcji militariów MNK pana Michała Dziewulskiego.

Wydarzenia edukacyjne

5 grudnia

Mikołaju, Mikołaju, co ty robisz w naszym kraju?

cykl: Warsztaty przedświąteczne dla dzieci i rodzin (dla dzieci w wieku od 4 lat)

Pałac Biskupa Erazma Ciołka, ul Kanonicza 17, godz. 10.00-14.00 (można dołączyć o dowolnej porze do godz. 13.00)

prowadzenie: pp. Anna Warzecha i Ewelina Krawczyk, wstęp: 5 zł

***

Co mówi koszulka?

cykl: 10+SZTUKA, Sztuka chowania się w ubrania (dla dzieci w wieku 10-13 lat)

Kamienica Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego, pl. Szczepański 9, godz. 10.30

prowadzenie: p. Anna Pichura – absolwentka krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz Otwartej Pracowni Projektowania Mody, malarka, autorka murali, pedagog, organizatorka wydarzeń artystycznych, wstęp: 20 zł

liczba miejsc ograniczona, konieczna rezerwacja: tel. 12 433 54 44

6 grudnia

Feliks Jasieński „budziciel” i entuzjasta Młodej Polski (wykład towarzyszący wystawie Niech żyje sztuka! Kolekcja Feliksa Jasieńskiego. Od Japonii do Europy. Rzeczy piękne i użyteczne)

Kamienica Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego, godz. 12.00

prowadzenie: p. Filip Skowron, wstęp wolny

8 grudnia

Technologia bicia złotych monet w czasach Wazów

cykl: Numizmatyka, czyli co?

Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, ul. Józefa Piłsudskiego 12, godz. 18.00

prowadzenie: p. dr Jarosław Dutkowski – numizmatyk, prezes Stowarzyszenia Numizmatyków Profesjonalnych, wstęp wolny

12 grudnia

O mnie, o Tobie

cykl: 10+SZTUKA, Zwróć uwagę (warsztaty dla dzieci w wieku 10-13 lat)

Dom Jana Matejki, ul. Floriańska 41, godz. 10.30

prowadzenie: p. Izabela Lechowicz – absolwentka malarstwa na wrocławskiej ASP, artystka zajmująca się fotografią i edukacją artystyczną dzieci i młodzieży, wstęp: 20 zł

liczba miejsc ograniczona, konieczna rezerwacja: tel. 12 433 54 44

***

Skrzynia pełna sztuki

cykl: Z wizytą u kolekcjonera (warsztaty dla dzieci w wieku 4-7 lat, program edukacyjny w ramach wystawy Niech żyje sztuka! Kolekcja Feliksa Jasieńskiego. Od Japonii do Europy. Rzeczy piękne i użyteczne)

Kamienica Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego, godz. 10.30

prowadzenie: p. Katarzyna Maziarz, wstęp: 15 zł

liczba miejsc ograniczona, konieczna rezerwacja: tel. 12 433 54 44

***

Synteza sztuk

cykl: Laboratorium Mangghi (warsztaty dla dorosłych, program edukacyjny w ramach wystawy Niech żyje sztuka! Kolekcja Feliksa Jasieńskiego. Od Japonii do Europy. Rzeczy piękne i użyteczne)

Kamienica Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego, godz. 16.00-17.30

prowadzenie: p. Filip Skowron, wstęp: 15 zł

liczba miejsc ograniczona, konieczna rezerwacja: tel. 12 433 54 44

13 grudnia

Nie masz ci, nie masz nad tę gwiazdeczkę

cykl: Warsztaty przedświąteczne dla dzieci i rodzin (dla dzieci w wieku od 4 lat)

Pałac Biskupa Erazma Ciołka, godz. 10.00-14.00 (można dołączyć o dowolnej porze do godz. 13.00)

prowadzenie: pp. Anna Warzecha i Joanna Świtała, wstęp: 5 zł

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.