Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Gliwice: Szara historia Estończyków służących w Waffen-SS

Szara historia Estończyków służących w Waffen-SS

Muzeum w Gliwicach

Szara historia Estończyków służących w Waffen-SS

Gdy poruszamy temat Waffen-SS, nie możemy zapomnieć, że w tej formacji służyli żołnierze różnych narodowości. Należeli do nich między innymi Estończycy, o których opowie pan Jacek Cielecki. W trakcie spotkania usłyszmy o walkach Estończyków na terenie Śląska w 1945 roku oraz o ekshumacji ciał poległych żołnierzy estońskich, którą prowadził wykładowca. Na wykład z cyklu „Młodzi badacze kontra historia” zapraszamy do Radiostacji 28 września 2018 roku o godz. 17.00.

Jacek Cielecki – historyk z nutką detektywistyczną, autor książek opisujących losy 20. Dywizji Grenadierów SS. Członek GRH „Festung Breslau” zajmującej się propagowaniem historii i odtwarzaniem losów oddziałów walczących na Śląsku w 1945 roku. Członek Stowarzyszenia „Pomost” zajmującego się poszukiwaniem zapomnianych grobów żołnierzy niemieckich na terenie zachodniej Polski.

Cykl „Młodzi badacze kontra historia” daje okazję do spotkania z przeszłością, dla której zazwyczaj brakuje miejsca w szkolnym podręczniku. Młodzi naukowcy, dziennikarze i miłośnicy historii stawiają nie zawsze wygodne, a czasem wręcz kontrowersyjne pytania. Podczas kolejnych wykładów opowiedzą m.in., jaką rolę w życiu Kazimierza Wielkiego odegrały kobiety oraz z czego śmiano się w średniowieczu. Spotkania w ramach cyklu prowadzi pan Kamil Kartasiński, historyk z Muzeum w Gliwicach.

Radiostacja, ul. Tarnogórska 129, Gliwice

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.