Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Między Stettinem a Szczecinem — metamorfozy miasta w latach 1945-2005

Między Stettinem a Szczecinem — metamorfozy miasta w latach 1945-2005

Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta

Między Stettinem a Szczecinem — metamorfozy miasta w latach 1945-2005

Pilnujcie się, by im nie powiedzieć, że czasem różne miasta następują po sobie w tym samym miejscu i pod tą samą nazwą, rodzą się i umierają nie znając się wzajemnie, pozbawione punktów stycznych. Czasem nie zmieniają się imiona mieszkańców, akcent ich mowy, a nawet rysy twarzy; lecz odeszli bez słowa bogowie, a zamiast nich zagnieździli się tam bogowie obcy (…)

Italo Calvino, Niewidzialne miasta, tłum. Alina Kreisberg

Szanowni Państwo,

Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta UWr serdecznie zaprasza 11 grudnia 2013 r., godz. 17.00, do kawiarni „Literatka” (Rynek 56/57, Wrocław) na spotkanie autorskie pana dra Jana Musekampa.

W spotkaniu udział wezmą: pp. dr Jan Musekamp, Jacek Dąbrowski (tłumacz publikacji), prof. Marek Zybura (CSNE), Krzysztof Soska (pierwszy zastępca prezydenta Szczecina), Ryszard Wryk (dyrektor wydawnictwa Nauka i Innowacje), prof. Marek Zybura (CSNE). Moderacja: prof. Krzysztof Ruchniewicz (CSNE).

Między Stettinem a Szczecinem – metamorfozy miasta w latach 1945-2005 to tytuł nowej książki autorstwa Jana Musekampa, wydanej przez Centrum im. Willy’ego Brandta w serii studia brandtiana translationes. Pracę Jana Musekampa (młodego niemieckiego adiunkta Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie nad Odrą) nagrodził ambasador Rzeczpospolitej Polskiej w Berlinie.

Musekamp dociera z historią miasta do czasów nam współczesnych, w swojej publikacji prześledził nie tylko przełomowe dla Szczecina wydarzenia po 1945 r., ale zajął się również problemami aktualnymi: poszukiwaniem tożsamości przez dzisiejszych mieszkańców Szczecina. Przypomina, jak przedwojenny burmistrz Herman Haken stał się patronem ronda, pisze o poszukiwaniach Sediny, zmianach nazw ulic, próbie odbudowy Starego Miasta i czasem zaskakującej adaptacji niemieckich pamiątek do polskich potrzeb, czy spajającej niemiecką przeszłość z polską teraźniejszością literaturze Artura Daniela Liskowackiego.

Podczas spotkania i dyskusji będziemy szukać odpowiedzi na następujące pytania: Jak wyglądało życie w Szczecinie w 1945 roku i w latach następnych? Gdzie umiejscowić w czasie granicę, do kiedy miasto było niemieckie, a od kiedy polskie? Jak miasto pamiętają przedwojenni mieszkańcy i jak je opisują w swoich wspomnieniach przesiedleńcy ze wschodu?

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.