Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Od rzemiosła do sztuki — szkło artystyczne w Stanach Zjednoczonych

Od rzemiosła do sztuki — szkło artystyczne w Stanach Zjednoczonych

Wrocławska Fundacja Studentów Historii Sztuki

Zapraszamy do udziału w wykładach organizowanych przez Wrocławską Fundację Studentów Historii Sztuki i poświęconych sztuce amerykańskiej.

Trzynasty wykład w cyklu Zima i wiosna ze sztuką Stanów Zjednoczonych wygłosi pani mgr Ewelina Kwiatkowska na temat

Od rzemiosła do sztuki — szkło artystyczne w Stanach Zjednoczonych.

25 kwietnia 2013 r., godz. 18:00.

Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego, ul. Szewska 36, sala 309, Wrocław.

Szkło znane od czasów starożytnych przez stulecia zmieniało swoje formy, zastosowanie i przeznaczenie. Wytwarzane przede wszystkim w hutach, było rzemiosłem, nie sztuką. Dziś znalazło swoje miejsce w świecie sztuki, stając się środkiem artystycznego wyrazu, dającym niemal nieograniczone możliwości kreacji, unifikującym walory rzeźbiarskie i malarskie zarazem.

Współczesne szkło amerykańskie wyróżnia się bogactwem form od minimalistycznych, poprzez przestrzenne instalacje, na pracach na granicy kiczu kończąc. Dla jego historii znaczące było powstanie w 1962 roku ruchu Studio Glass, który zachęcał artystów do eksperymentów w samodzielnym wydmuchiwaniu szkła, we własnych małych pracowniach szklarskich. W 2012 roku minęło pięćdziesiąt lat od jego powstania, co skłania do zadania pytania: jak wiele się zmieniło? W jakim kierunku sztuka szkła się rozwinęła? Czy „uwolniła” się od rzemiosła? Na wykładzie postaram się przybliżyć ścieżkę jego rozwoju, odpowiadając na postawione pytania. Zapraszam serdecznie.

Wstęp wolny, serdecznie zapraszamy!

Mgr Ewelina Kwiatkowska — doktorantka w Instytucie Historii Sztuki UWr, obecnie pracuje w Muzeum w Nysie. Znajduje się w składzie redakcyjnym pokonferencyjnego pisma Instytutu Historii Sztuki UWr „Opposite”, oraz uczestniczy w programie „Tutorial” przygotowanym przez Koło Naukowe Doktorantów przy Studiach Nauk o Kulturze UWr. Brała udział w organizacji European Glass Festival in Wrocław 2012, w trakcie którego była współautorką projektu Szkło w przestrzeni miejskiej Wrocławia. Przygotowuje dysertację doktorską na temat polskiego współczesnego szkła artystycznego. Jej zainteresowania naukowe oscylują wokół tematyki współczesnego szkła, sztuki użytkowej oraz fotografii.

Zima i wiosna ze sztuką Stanów Zjednoczonych

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.