Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Szlakiem podgórskiego Herkulesa
27 września 2024 r., godz. 17.30
Muzeum Podgórza, ul. Bolesława Limanowskiego 51
Inauguracja XXIII Podgórskich Dni Otwartych Drzwi
Zanim początkowo zagadkowa postać z podgórskiego herbu stała się Herkulesem, była uważana za wędrowca, podróżnika, może nawet kupca zdążającego na podgórski brzeg. Everyman zmierzający szlakiem kupców, a może awanturników ku lepszej przyszłości. Odpoczywający na lewym brzegu, a spoglądający na prawy, łączył w niewielkim wizerunku herbu historię obu brzegów Wisły, niemal zapowiadając ich połączenie w 1915 r.
Herb z wizerunkiem Herkulesa nie był pierwszym podgórskim herbem, ale jako pierwszy powiązał oba miasta w jednym wizerunku. Co mieli na myśli autorzy? Dlaczego był to drugi herb? Skąd wiadomo, że nagi wędrowiec to Herkules? Gdzie dziś znajdziemy ślady podgórskiej miejskości, gdzie znajdują się wizerunki herbów? O tym dowiemy się podczas inauguracyjnego spaceru, który zakończy się niespodzianką w Muzeum Podgórza.
Oprowadzą Państwa członkowie Stowarzyszenia PODGORZE.PL oraz pracownicy Muzeum. Wstęp wolny.
Organizatorem Podgórskich Dni Otwartych Drzwi jest Stowarzyszenie PODGORZE.PL. Wydarzenie współfinansowane ze środków Narodowego Instytutu Dziedzictwa w ramach programu „Wspólnie dla Dziedzictwa” oraz Rady Dzielnicy XIII Podgórze.
29 września, godz. 12.00
Muzeum Podgórza
Zapraszamy na kuratorskie oprowadzanie po wystawie Zmysłowe miasto. Posłuchamy dźwięków miasta, popatrzymy w nietypowy sposób na Podgórze, przywołamy smaki i zapachy, a także poznamy inne zmysły. Obejrzymy eksponaty odwołujące się do zmysłów, posłuchamy wspomnień, a kuratorka postara się zainspirować do dalszego odkrywania miasta.
Prowadzenie: pani Katarzyna Bury.
Wstęp z biletem na wystawę. Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60.
18 września, godz. 18.00
Muzeum Podgórza
Muzeum Podgórza mieści się w budynku powszechnie zwanym Zajazdem pod św. Benedyktem. Jednak nasza siedziba ma bardziej złożoną historię. Od połowy XIX w. budynki były użytkowane przez austriacką wojskowość. Zainteresowanych wojskowymi (ale nie tylko) dziejami zabudowań zapraszamy na spotkanie w oddziale. Najpierw podczas oprowadzania zobaczymy budynek, a potem w sali wykładowej zapoznamy się bardziej szczegółowo z jego historią.
Prowadzenie: pan dr Robert Gaweł. Wstęp wolny.
19 września, godz. 10.00
Muzeum Podgórza
Zapraszamy na spacer edukacyjny.
Zabłocie było przemysłową częścią Podgórza, dziś jest mieszkalnym kwartałem miasta. Bloki zabudowały i zatarły ślady tej fabrycznej przeszłości. Podążymy śladami fabryk, zakładów przemysłowych, tropem przemysłowej kolei, bocznic, stacji Wisła. Spróbujemy „zobaczyć” dymiące kominy fabryk i zrozumieć gospodarczy sukces miasta. Oprowadzi nas pani Iwona Wernikowska.
Wstęp wolny.
25 września, godz. 17.30
Muzeum Podgórza
Zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie. Czy ktoś z Państwa nie widział jeszcze naszej wystawy głównej? – będzie okazja.
O czym będziemy opowiadać? O tym, co znaleziono w kopcu Kraka, skąd w sali legend mapa Ameryki? Skąd kłódka z pochówku wampirycznego? Czym jest karawaka i gdzie zobaczyć można odcisk łapy XVI-wiecznego psa? Czym zajmowały się podgórzanki do 12.00? Dlaczego w herbie Podgórza jest nagi wędrowiec i czy jest wędrowcem? Co znaleźliśmy kilka lat temu w kapsule czasu na szczycie wieży kościoła pw. św. Józefa? Kim była kobieta, która jako pierwsza otrzymała tytuł honorowej obywatelki Podgórza? Dlaczego osobne miasto stało się Krakowem i kto tego nie chciał? Cóż za tajemnicze grypsy znalezione zostały podczas remontu muzeum? Gdzie znajduje się Szklana Góra i dlaczego jest szklana?
Kiedy już Państwo znajdą odpowiedzi na te pytania, będzie można sfotografować się przy włączonym samodzielnie neonie „Księgarni” (polecamy – wrażenia niezapomniane), poznać opowieść z „Depozytu Pamięci” i udać się na wycieczkę po poznanym i zrozumianym Podgórzu.
Wstęp z biletem na wystawę. Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60.
25 września, godz. 18.00
Muzeum Podgórza
Zapraszamy na warsztaty towarzyszące wystawie Zmysłowe miasto.
Przyroda ma zbawienny wpływ na zdrowie. Kontakt z roślinami może realnie wpłynąć na poprawę zdrowia fizycznego. Zapraszamy na warsztaty w stylu slow, podczas których porozmawiamy o zapachach Podgórza i symbolice kwiatów, a następne każdy z uczestników przygotuje kompozycję kwiatową w doniczce.
Prowadzenie: pani Katarzyna Bury.
Wstęp: 20 zł. Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60.
17 września, godz. 17.30
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35, Sala Fontanowska
Do 14 marca 2025 r. zapraszamy na nową odsłonę projektu „Widok na krakowian”, który jest częścią wystawy stałej Kraków od początku, bez końca. Bohaterami cyklu stanie się małżeństwo krakowskich ilustratorów Zofia i Andrzej Darowscy. Ich prace wzbogacały książki m.in. Wydawnictwa Literackiego i Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Na ekspozycji zaprezentowane zostaną ilustracje z dziecięcych publikacji, tworząc na wystawie ścieżkę dla najmłodszych zwiedzających.
Często umyka nam nazwisko osób tworzących ilustracje. Tym bardziej cenna jest inicjatywa Marty Darowskiej, córki Zofii i Andrzeja, dzięki której możemy pokazać osobiste przedmioty i dzieła. Nie tylko przypominamy ich pracę, lecz także pragniemy pokazać jej prawdziwy wymiar. W wydawnictwach często kolorystyka była mniej wyrazista niż w barwnych oryginałach, które będą Państwo mogli zobaczyć na ekspozycji.
19 września, godz. 17.30
Pałac Krzysztofory, Sala Miedziana
Dawne przedmieścia Krakowa, jak Krowodrza, Łobzów czy Czarna Wieś słynęły z uprawy warzyw. Paradygmat rozwoju miast, obowiązujący przez dużą część ubiegłego stulecia, marginalizował ten typ aktywności. Pewną namiastką pozostawały uprawy w ogródkach działkowych. Współcześnie jednak miejskie ogrodnictwo przeżywa renesans. Na najbliższym spotkaniu porozmawiamy więc o rekreacyjnej, edukacyjnej i ekologicznej roli tego zjawiska. Zastanowimy się, jak działać, by zyskiwało na popularności, a nasi goście być może doradzą, jak zacząć przygodę z miejskim ogrodnictwem.
Wstęp wolny.
28 września, godz. 11.00
Pałac Krzysztofory
Chcąc przybliżyć smakowity temat lokali gastronomicznych, zapraszamy na cykl spacerów w ramach Akademii Kraków, podczas których powędrujemy śladami smaków: „Smakowity Kraków”.
Niezależnie od epoki kakao, karmelki, ciastka, egzotyczne owoce i lody uważane były za najwspanialsze łakocie, uwielbiane zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Gdzie natomiast krakowianie raczyli się gorącą czekoladą, kto sprzedawał przepyszne pierniki, jak rozwijała się rywalizacja między Piaseckim a Wedlem? Na pytania odpowiemy w czasie słodkiego spaceru. Poznamy także kilka przepisów na dawne słodycze – być może na leguminę lub zupę czekoladową. Zapraszamy.
28 września, godz. 10.00
Thesaurus Cracoviensis, ul. Księcia Józefa 337
Muzeum Krakowa zaprasza na warsztaty dla dorosłych w ramach cyklu „Klinika dla rzeczy”.
W czasie zajęć uczestnicy będą mieli okazję przyjrzeć się wybranym obrazom z kolekcji Muzeum z perspektywy konserwatora. Przedstawimy stosowane przez artystów techniki malarskie oraz podłoża. Przybliżymy różnice, jakie występują pomiędzy akwarelą, gwaszem, obrazem wykonanym w technice olejnej i akrylowej. Opowiemy, jak wyglądał proces ich powstawania i jaka wiąże się obecnie z nimi problematyka. Zaprezentujemy także stosowane na co dzień materiały oraz narzędzia konserwatorskie. Na zakończenie zajęć zapraszamy na porady i konsultacje z dziedziny konserwacji malarstwa.
Wstęp: 30 zł. Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60.