Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Sztuka artystów, sztuka socjologów

Sztuka artystów, sztuka socjologów

Galeria Zderzak

Krzysztof C. Matuszek

Sztuka artystów, sztuka socjologów

4 grudnia 2021 roku, godz. 13.00

Archiwum Galerii Zderzak uprzejmie zaprasza na wykład o świecie sztuki z niezwykłej perspektywy Mikołaja Luhmanna (1927-1998), przedstawiciela teorii systemów i cybernetyki społecznej, klasyka socjologii XX wieku.

Teoria systemów współczesnego klasyka socjologii, Niklasa Luhmanna, opisuje sztukę i krytykę artystyczną jako jeden z wielu autonomicznych systemów nowoczesnego społeczeństwa, takich jak gospodarka, polityka, religia czy mass media. W tym kontekście pyta o funkcję społeczną sztuki i o kod binarny, który pozwala rozpoznać daną komunikację jako przynależącą do sztuki. Tak ujęty system sztuki nie składa się z dzieł sztuki, artystów, mecenasów, kuratorów itp. Sztuka, podobnie jak inne systemy społeczne, jest autoreprodukującym systemem komunikacji. Dzieło artystyczne funkcjonuje w systemie jako środek komunikacji i jako jej temat, artysta natomiast – podobnie jak inne osoby – jest tożsamością (strukturą oczekiwań), która krystalizuje się w toku komunikacji. Czy taki socjologiczny opis zewnętrzny sztuki może stać się jej samo-opisem? Inaczej mówiąc, czy jest do zaakceptowania dla samej sztuki, jej twórców i krytyków? Zapraszamy do dyskusji.

Krzysztof C. Matuszek (ur. 1976) – profesor Akademii Ignatianum w Krakowie. Zajmuje się socjologią teoretyczną. Opublikował m.in.: Niklasa Luhmanna socjologia bez człowieka, Kraków: Księgarnia Akademicka 2017, Der Krieg als autopoietisches System, Wiesbaden: VS Verlag 2007, Ontology, Reality and Construction in Niklas Luhmann’s Theory, „Constructivist Foundations” 2015, vol. 10 nr 2.

R.S.V.P. Prosimy o potwierdzenie obecności telefonicznie lub mailowo.

Galeria Zderzak, aleja Juliusza Słowackiego 58/10, Kraków, tel. 12 257 56 34

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.