Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: Katalog „Sztuka dobrego myślenia. Dziedzictwo Stanisława Herakliusza Lubomirskiego” — spotkanie promocyjne
zapraszamy na spotkanie promocyjne katalogu do wystawy Sztuka dobrego myślenia. Dziedzictwo Stanisława Herakliusza Lubomirskiego, które odbędzie się 12 lipca 2024 roku o godz. 18.00 w Pałacu na Wyspie (ul. Agrykola 1). Spotkanie poprowadzi pan dr Jarosław Pietrzak. Bogato ilustrowana publikacja jest podsumowaniem stanu wiedzy i nowych ustaleń badawczych na temat początków Łazienek Królewskich oraz ich twórcy – marszałka wielkiego koronnego Stanisława Herakliusza Lubomirskiego (1641–1702).
Publikacja przybliża postać magnata – pisarza, myśliciela i polityka o szerokich zainteresowaniach, który 350 lat temu zaczął przekształcać tereny łowieckie Ujazdowa w miejsce służące sztuce i odpoczynkowi. Lubomirski był przedstawicielem jednej z najpotężniejszych wówczas rodzin magnackich, pełnił najważniejszą po królu funkcję urzędową w Rzeczypospolitej, a jednocześnie był fundatorem i mecenasem sztuki.
Poza redaktorami książki i jednocześnie kuratorami wystawy, panem dr. Kamilem Frejlichem i panem dr. Piotrem Skowrońskim, teksty przygotowali liczni specjaliści – muzealnicy i akademicy – z instytucji polskich i zagranicznych. Choć publikacja spełnia zasady naukowości, może być też przyjemną lekturą dla osób zainteresowanych historią.
W czasie spotkania kuratorzy wystawy opowiedzą o śladach oryginalnej Łaźni Lubomirskiego w Pałacu w Wyspie. Po wydarzeniu będzie można także zwiedzić znajdującą się w Pałacu część wystawy czasowej oraz pomieszczenia niedostępne do tej pory dla zwiedzających.
Możliwy będzie zakup katalogu. Jest on również dostępny w e-sklepie Muzeum.
Doktor Jarosław Pietrzak – adiunkt w Katedrze Historii Nowożytnej Instytutu Historii i Archiwistyki Uniwersytetu KEN w Krakowie. Autor pracy Księżna dobrodziejka. Katarzyna z Sobieskich Radziwiłłowa (1634–1694) – życie i działalność (Warszawa 2016) oraz artykułów naukowych opublikowanych m.in. w „Przeglądzie Historycznym” i „Zapiskach Historycznych”. Członek rady naukowej czasopisma „Eastern European Review”. Współpracownik Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie oraz Muzeum w Nieborowie i Arkadii.