Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: Madame Pompadour i madame du Barry, czyli francuska sztuka pod patronatem kobiet

Madame Pompadour i madame du Barry, czyli francuska sztuka pod patronatem kobiet

Muzeum Łazienki Królewskie

Muzeum Łazienki Królewskie

ul. Agrykola 1, Warszawa

Madame Pompadour i madame du Barry, czyli francuska sztuka pod patronatem kobiet

Dwie charyzmatyczne kobiety – markiza Pompadour i hrabina du Barry – będą bohaterkami najbliższego wykładu z cyklu Oświeceniowa republika władców. Wykład odbędzie się 20 kwietnia 2016 roku o godz. 18.00 w Pałacu na Wyspie.

Styl Pompadour, czyli francuskie rokoko określane również mianem stylu Ludwika XV, nosi nazwę pochodzącą od nazwiska oficjalnej metresy królewskiej, markizy de Pompadour. Chociaż wywodziła się z niechętnie widzianej na dworze klasy średniej, okazała się wytrawną znawczynią sztuki. Epoka Pompadour na wersalskim dworze to czas elegancji, wykwintu, wyrafinowanego luksusu w wyposażeniu i dekoracji wnętrz, modzie, malarstwie i rzeźbie. Niemniej ambitnie przedstawiały się artystyczne zamierzenia następczyni markizy – hrabiny du Barry, która zajęła miejsce oficjalnej metresy Ludwika XV w 1769 roku. Patronat tych dwóch wpływowych kobiet odcisnął na kulturze francuskiej trwały i nieprzemijający ślad.

markiza de Pompadour

O metresach króla Ludwika XV i ich wpływie na rozwój sztuki na wersalskim dworze w XVIII wieku opowie pani dr Agnieszka Rosales Rodriguez, wicedyrektor Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego, adiunkt w Zakładzie Historii Sztuki i Kultury Nowoczesnej, specjalistka w zakresie malarstwa zachodnioeuropejskiego i polskiego oraz krytyki artystycznej XVIII-XIX wieku.

Szczegółowe informacje o wykładach są dostępne na stronie Muzeum oraz na Facebooku. Wykład będzie również transmitowany na stronie Muzeum. Wstęp wolny.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.