Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Odkryj tajniki malarstwa rodziny Brueghlów na dworcu Wrocław Główny

Odkryj tajniki malarstwa rodziny Brueghlów na dworcu Wrocław Główny

Galeria Miejska

Już 10 września 2013 roku, godz. 18.00, w Sali Sesyjnej Dworca Wrocław Główny (ul. Józefa Piłsudskiego 105) odbędzie się wykład poświęcony tajnikom pracy w warsztatach przedstawicieli rodziny Brueghlów. Jest to jedno z wydarzeń towarzyszących wystawie Rodzina Brueghlów. Arcydzieła malarstwa flamandzkiego. Wykład poprowadzi pani Agnieszka Patała, historyk sztuki i niderlandystka. Wstęp wolny.

Twórczość malarska i rysunkowa Brueghlów, powstała w ciągu niemal dwóch wieków, jest bardzo różnorodna. Każdy z przedstawicieli rodu wypracował własną manierę, w której mierzył się z tematyką rodzajową, alegoryczną, mitologiczną, religijną czy też oddawał się przedstawieniom kwiatów, zwierząt lub też martwych natur. Ród ten przepełniony był artystycznymi indywidualnościami, spośród których na czoło wysuwali się malarze wyjątkowo utalentowani, jak Piotr Bruegel Starszy czy Jan Brueghel Starszy. Jednakże twórczość kilku generacji rodziny Brueghlów to nie tylko uczta dla zmysłów i gwarancja głębokich przeżyć estetycznych. Ich dorobek ma również wartość ponadczasową, historyczną, gdyż stanowi zwierciadło, w którym odbijają się najważniejsze zjawiska artystyczne zachodzące w sztuce Południowych Niderlandów w XVI i XVII wieku, a zwłaszcza w największych ośrodkach tego regionu – Antwerpii i Brukseli.

Piotr Bruegel Starszy, założyciel rodu, przybył do Antwerpii w latach 40. XVI wieku, czyli w czasie największego rozkwitu gospodarczego i artystycznego miasta. To tutaj od końca XV stulecia liczne pracownie malarskie, przybierające często formę rozbudowanych przedsiębiorstw, wytwarzały zarówno dzieła wysokiej klasy artystycznej zamawiane przez możnowładców i bogatych kupców, jak i bardziej schematyczne seryjne prace przeznaczone na wolnorynkową sprzedaż. On sam uczył się u największego „artystycznego przedsiębiorcy” tamtych czasów, Piotra Coecke van Aelsta, a zdobyte w tym atelier doświadczenia rozwijał już we własnym, równie rozbudowanym warsztacie. Podobnie czynili jego synowie Jan i Piotr, a także jego wnuki i prawnuki. Stąd też nie można zapominać, że na sukces rodu pracowali bezpośrednio nie tylko jego przedstawiciele, lecz również rzesze bezimiennych uczniów i czeladników, z których karierę zrobiło raptem kilku.

Wykład Tajniki malarstwa Brueghlów będzie poświęcony właśnie warsztatom dynastii. Podczas spotkania dowiemy się, jak wyglądała ścieżka kariery malarza, jak dzielono się pracą w warsztacie, jakich metod używano, aby skrócić czas wykonania obrazu, nie tracąc jego artystycznych walorów. Ponadto poznamy odpowiedzi na kilka pytań, m.in.: dlaczego do ogromnych rzadkości należały obrazy wykonane tylko przez jednego malarza, skąd artyści w owych czasach czerpali inspiracje, ile czasu potrzebowali na wykonanie jednego dzieła i dlaczego kopiowanie nie było karane, a wręcz pożądane. Zobaczymy świat Południowych Niderlandów XVI i XVII wieku z perspektywy malarzy oraz odkryjemy współczesne techniki badań starego malarstwa, dzięki którym w wielu wypadkach specjaliści są w stanie rozróżnić oryginał od kopii obrazu.

Wykład stanowi uzupełnienie do plenerowej wystawy, którą można oglądać na tzw. kostkach na placu przed dworcem Wrocław Główny do 15 września 2013 r. Polskie Koleje Państwowe S.A. są partnerem wystawy.

Rodzina Brueghlów. Arcydzieła malarstwa flamandzkiego, Pałac Królewski, ul. Kazimierza Wielkiego 35, Wrocław, 23 lipca30 września 2013 r. Wystawa czynna codziennie w godzinach 10.00-20.00. Szczegóły na stronie: www.galeriamiejska.pl.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.