Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Picasso Dalí Goya. Tauromachia – walka byków

Picasso Dalí Goya. Tauromachia – walka byków

Galeria Miejska / Art For Public

Picasso Dalí Goya. Tauromachia – walka byków

Muzeum Architektury we Wrocławiu, ul. Bernardyńska 5

Wrocławska wystawa Picasso Dalí Goya. Tauromachia – walka byków to prezentacja prac powstałych za sprawą trzech wybitnych artystów Półwyspu Iberyjskiego – Pawła Picassa, Salwatora Dalego i Franciszka Goi. Motywem przewodnim wydarzenia jest postać byka – zwierzęcia symbolizującego siłę i odwagę, a także nieodłącznie z nim powiązana i owiana szeregiem metaforycznych znaczeń – tauromachia.

Organizowana przez Galerię Miejską we Wrocławiu i Art For Public wystawa gościć będzie we wrocławskim Muzeum Architektury w dniach 24 lipca16 listopada 2014 roku. Kuratorzy położyli zasadniczy nacisk na dorobek graficzny tytułowych twórców, gdyż to w nim najsilniej objawiła się tematyka tauromachii. Na ekspozycji nie zabraknie również prac ceramicznych i rzeźbiarskich, stanowiących komplementarny element programu wydarzenia. Zbiory pozyskano z wielu znamienitych kolekcji, w tym przede wszystkim z Fundación Picasso Museo Casa Natal z Malagi oraz prywatnych zbiorów przyjaciółki Picassa, Łucji Bosé.

Walki byków i związana z nimi corrida to barwny i zarazem kontrowersyjny element kultury Hiszpanij, który zmieniał się w ciągu wieków, przybierając stopniowo cechy wyrafinowanego rytuału. To także widowisko, którego okrucieństwo od lat wzbudza wiele emocji. Wrocławska wystawa jest wędrówką po historii tego zjawiska, uwzględniającą fakty oraz narosłą wokół niego mitologię, a także prezentacją procesu ewolucji corridy i mnogości czynników na nią wpływających. Różnorodność doznań zapewnią też tytułowi mistrzowie, gdyż każdy z nich ujął problem tauromachii w odmienny sposób.

(…)

Tauromachia

Słynny surrealista Salwator Dalí postrzegał walkę byków bardziej w kategoriach magicznego rytuału, konfrontacji ze zwierzęciem mającej wymiar estetyczny, stąd prace wystawiane we Wrocławiu, takie jak Walka byków nr 1 czy Walka byków nr 3, świetnie oddają nie tylko nieprzenikniony świat wyobraźni artysty, lecz również jego osobistą wizję tauromachii. Ponadto na uwagę zasługują jego kreacje rzeźbiarskie, w tym przepełniony melancholią Minotaur czy też niezwykle dynamiczna Carmen.

Po śmierci generała Franco w 1975 roku wieszczono rychłą śmierć corridy. Jednak ilość organizowanych w Hiszpaniach walk byków wcale nie zmalała. Ich przeciwnicy podkreślają nieuzasadnione okrucieństwo tej formy rozrywki, podczas gdy zwolennicy podnoszą konfrontację człowieka z dzikim zwierzęciem do rangi sztuki i pełnego pasji wydarzenia. Wrocławska wystawa za sprawą prezentowanych dzieł z pewnością zmusi do refleksji nad tym rytuałem, dostarczy wielu estetycznych przeżyć i pozwoli zgłębić bogate tradycje Hiszpanij.

Zręczność i zuchwałość Juanito Apinani na arenie w Madrycie

www.tauromachia.pl

http://www.tokfm.pl/blogi/tauromachia-wal

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.