Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Teatr polski w Petersburgu

Teatr polski w Petersburgu

Muzeum Narodowe w Krakowie

Teatr polski w Petersburgu

9 stycznia 2020 roku o godz. 18.00 Dom Jana Matejki (ul. Floriańska 41) zaprasza na wykład z cyklu Czwartki u Matejków. Tym razem spotkanie odbędzie się pod tytułem: Teatr polski w Petersburgu do 1918 roku. Polskie życie teatralne w Petersburgu do 1918 roku.

Pierwsze stulecie scenicznej działalności Polaków nad Newą zdumiewa różnorodnością form i częstotliwością wydarzeń. O polskim teatrze w cesarskiej stolicy wspomina się już w 1806 r. Kolejne lata przyniosły występy polskich aktorów, śpiewaków, monologistów. W 1882 r. założono pierwszy stały polski teatr w Sankt Petersburgu. Szczególnie obfite w polskie przedstawienia były dwie pierwsze dekady XX wieku. Równolegle liczne polonijne stowarzyszenia dobroczynne i kółka dramatyczne z niezwykłym zapałem przygotowywały amatorskie przedstawienia. A wszystko to działo się pod czujnym okiem Ochrany, w cieniu podejrzeń o lojalizm, w trudnych czasach wszechobecnej cenzury, braku państwowości, a zarazem niezwykłej ciekawości, zwłaszcza artystycznej, gościnnych Rosjan.

Wykład poprowadzi pani dr hab. Alicja Kędziora, profesor nadzwyczajny w Zakładzie Badań Filozoficznych nad Kulturą Instytutu Kultury Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wstęp wolny.

Poznaj z nami Muzeum – ruszyła sprzedaż biletów

Muzeum Książąt Czartoryskich zostało ponownie otwarte pod koniec 2019 r., a od 15 stycznia 2020 r. można zwiedzać je wraz z przewodnikiem w ramach specjalnego cyklu Poznaj z nami Muzeum. Zwiedzania będą odbywać się w wybrane dni powszednie o godz. 17.30. Obowiązuje zakup biletów na wydarzenie poprzez stronę bilety.mnk.pl.

Stała ekspozycja w Pałacu Muzeum Książąt Czartoryskich to niezwykle cenna kolekcja pamiątek narodowych i wyjątkowych dzieł sztuki. Na wystawie znalazły się nie tylko arcydzieła światowego malarstwa, jak Dama z gronostajem Leonarda da Vinci czy Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem Rembrandta van Rijna, ale także dzieła z dziedziny malarstwa, rzeźby, rzemiosła, militariów czy sztuki użytkowej. To także ogromny zbiór pamiątek prezentujących historię Polski.

Wydarzenia edukacyjne

5 stycznia

Idzie młodość! Oprowadzanie kuratorskie

Kamienica Szołayskich, pl. Szczepański 9, wystawa Idzie młodość! I Grupa Krakowska, godz. 12.00

prowadzenie: p. Anna Budzałek, wstęp z biletem do galerii

7 stycznia

Rozmowy o literaturze

Gmach Główny, al. 3 Maja 1, wystawa Jan Hrynkowski. Opowieść artysty, godz. 10.15

prowadzenie: p. Filip Skowron, wstęp: 1 zł

konieczna rezerwacja, tel. 12 433 57 44

***

Ikonografia władzy

wprowadzenie do ikonografii sztuki średniowiecznej

Pałac Biskupa Erazma Ciołka, ul. Kanonicza 17, godz. 18.00

prowadzenie: p. dr hab. Marek Walczak (IHS UJ), wstęp wolny

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.