Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Tłoki śląskich pieczęci miejskich ze zbiorów Muzeum Narodowego

Tłoki śląskich pieczęci miejskich ze zbiorów Muzeum Narodowego

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

pl. Powstańców Warszawy 5

Tłoki śląskich pieczęci miejskich
ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu

12 marca25 sierpnia 2019 roku

Tłoki do odciskania pieczęci dawnych urzędów miejskich, a także dokumenty pergaminowe i barokowa prasa śrubowa – Muzeum Narodowe we Wrocławiu prezentuje kameralną wystawę zabytków archiwistyki śląskiej. Najstarsze z nich pochodzą z XV wieku.

Zgromadzone na tej wystawie tłoki pieczętne reprezentują kancelarie miejskie Bolkowa, Bystrzycy Kłodzkiej, Chojnowa, Czerniny, Góry Śląskiej, Kowar, Mirska nad Kwisą, Środy Śląskiej, Świdnicy, Świebodzic, Wołowa i Wrocławia. Pokazywane tłoki przeznaczone były do odciskania pieczęci jednostek administracji publicznej, m.in. takich organów władzy miejskiej, jak Urząd Skarbowy, Urząd Wagi, Urząd Płótna, Urząd Wina, Kasa Miejska, Lombard Miejski, Komornik Miejski, Deputacja Budowlana, Deputacja Kwatermistrzowska czy też Naczelne Kolegium Medyczne. Zabytki powstały w okresie od XV do XIX w.

Na szczególną uwagę zasługują dwa dokumenty pergaminowe średzkich radnych z 1515 r. i pieczętna prasa śrubowa wrocławskiego magistratu z 1730 r. Na wymienionych pergaminach spisany został statut cechu bednarzy oraz jego potwierdzenie sygnowane przez burmistrza i radnych miejskich ze Środy Śląskiej. Oba dokumenty są uwierzytelnione przez woskowe pieczęcie odciśnięte czternastowiecznymi typariuszami. Natomiast niezwykle atrakcyjna pieczętna prasa śrubowa wykonana została przez wrocławskiego ślusarza miejskiego Alberta Mikołaja Spiermanna.

Tłok pieczęci magistrackiej Wrocławia, 1749 r.

Wydarzenia w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

16–17 marca 2019 roku

16 marca, godz. 11.00

Kwiatami malowane

Cykl: Sztuka szuka zmysłów – zmysł węchu

Warsztaty dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Kolor, odcień i jego tonacja były najważniejsze dla kapistów. W trakcie zajęć dowiemy się, kim była ta barwna grupa artystów. Odpowiemy sobie na pytania: jak pachną radosne kolory? Czy różnią się zapachem od tych smutnych? Przy pomocy zmysłu węchu wspólnie spróbujemy poznać twórczość niezwykłych malarzy. Natomiast w części warsztatowej stworzymy martwą naturę jak ze snu. Prowadzenie: pani Agata Iżykowska-Uszczyk. Wstęp z biletem za 3 zł.

Pawilon Czterech Kopuł, ul. Wystawowa 1

Zapisy: tel. 71 712 71 81

16 marca, godz. 15.00

ABC garncarstwa

Cykl: Arkana sztuki

Warsztaty ceramiczne dla młodzieży w wieku od 12 do 17 lat. Uczestnicy warsztatów zdobędą praktyczną wiedzę na temat metod formowania gliny, łączenia poszczególnych elementów, dbałości o odpowiednią grubość ścianek czy też kontrolowania stabilności bryły. Tematyka wykonywanych prac będzie dowolna. Co ważne, nie trzeba się będzie rozstawać z własną pracą – zabrana do domu stanie się wspaniałą i oryginalną ozdobą. Prowadzenie: pan Sławomir Ortyl. Wstęp z biletem za 7 zł.

Gmach Główny

Zapisy: tel. 71 372 51 48

Tłok pieczęci ogólnomiejskiej większej Mirska, 1664 r.

17 marca, godz. 11.00

Różne oblicza abstrakcji

Cykl: Kurs historii sztuki. Klasycy nowoczesności

Wykład pani Agaty Iżykowskiej-Uszczyk. Abstrakcja geometryczna, organiczna czy antymimetyczna? Czym różni się action painting od taszyzmu? W trakcie wykładu uczestnicy dowiedzą się, kto zapoczątkował abstrakcję oraz dlaczego estetyka kinetyczna jest tak ważna przy odbiorze tego rodzaju sztuki. Wstęp z biletem za 5 zł.

Pawilon Czterech Kopuł

17 marca, godz. 12.00

Rytmy rozmaite

Cykl: Poczuj sztukę

Warsztaty dla dorosłych osób niewidomych i słabowidzących. Uczestnicy będą mieli okazję usłyszeć dźwięki bębnów z różnych stron świata – zarówno z Polski, jak i odległych zakątków Afryki czy Bliskiego Wschodu. Instrumenty, nagrania, opowieści czekają! Prowadzenie: pan Juliusz Szczypiński. Wstęp wolny.

Muzeum Etnograficzne, ul. Romualda Traugutta 111/113

Zapisy: tel. 71 344 33 13

17 marca, godz. 13.00

Klasycyzm i romantyzm w Polsce

Cykl: Kurs historii sztuki

Prelegentka, pani Iwona Gołaj, przedstawi najznakomitsze dzieła sztuki okresu klasycyzmu i epoki romantyzmu w Polsce. Omówione zostaną przykłady architektury sakralnej i świeckiej, malarstwa, rzeźby oraz rzemiosła artystycznego obu okresów. Wstęp z biletem za 5 zł.

Gmach Główny

Tłok pieczęci ogólnomiejskiej Wołowa, II połowa XVI w.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.