Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: To było, a nie jest

To było, a nie jest

Muzeum Krakowa

To było, a nie jest

25 sierpnia 2022 roku, godz. 17.00

Muzeum Podgórza, ul. Bolesława Limanowskiego 51

Muzeum Podgórza zaprasza. Spacer poprowadzi pani Melania Tutak, która opowie Państwu o tym, czego z dawnego Podgórza już nie ma.

Wstęp: 15 zł.

Obrona przeciwlotnicza 1939–1945

na przykładzie dzisiejszej dzielnicy Krowodrza i najbliższej okolicy

25 sierpnia, godz. 17.00

Ulica Pomorska, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na spacer.

Jego uczestnicy odwiedzą miejsca związane z tematem obrony przeciwlotniczej. Spacer rozpocznie się od Domu Śląskiego przy ul. Królewskiej 1, gdzie mieściło się kino Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej (LOPP). Następnie przez park Krakowski udamy się do Łaźni Ludowej przy ul. Karmelickiej. Odwiedzimy miejsca nieznane, przypomnimy zapomniane wydarzenia. Będzie to podróż w czasie od lat trzydziestych XX w. do mroźnego stycznia 1945 roku.

Prowadzenie: pan Grzegorz Jeżowski. Wstęp: 15 zł.

Kobiece spojrzenia. Śladami Sary Schenirer, Diany Reiter, Natalii Bułat i Antoniny Leser

25 sierpnia, godz. 17.30

Zbiórka: Szary Dom, ul. Jerozolimska 3

Szanowni Państwo, zapraszamy do udziału w wakacyjnych spacerach tematycznych po terenie KL Plaszow.

Spacer przybliży uczestnikom historię dawnego obozu przez pryzmat opowieści o czterech wyjątkowych kobietach. Opowieść o Sarze Schenirer obejmie podstawowe informacje na temat żydowskiej edukacji kobiecej i fenomenu szkół Bejt Jaakow, za pośrednictwem Diany Reiter poznamy specyfikę sytuacji wykształconych kobiet żydowskich w dwudziestoleciu międzywojennym, Natalia Bułat będzie przewodniczką po życiorysach Polek, które znalazły się w machinie obozów koncentracyjnych, a Antonina Leser stanie się przykładem przedwojennych i wojennych losów krakowskich Żydów.

Prowadzenie: pani Justyna Morawska. Udział w spacerach jest możliwy po rezerwacji. Wstęp: 15 zł (konieczna przedpłata na konto bankowe). Numer konta oraz tytuł przelewu zostaną podane w wiadomości zwrotnej wraz z potwierdzeniem przyjęcia rezerwacji. W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu.

Nowa Huta oczami kobiet: przodownice i architektki

28 sierpnia, godz. 14.30

Muzeum Nowej Huty (os. Centrum E 1) zaprasza na spacer z panią Katarzyną Kobylarczyk, autorką książki pt. Kobiety Nowej Huty – cegły, perły, petardy.

Nazywano ją perłą pięciolatki i młodszą siostrą Magnitogorska – nawet propaganda lat 50. nie miała wątpliwości, że Nowa Huta jest kobietą. Dlaczego więc jej symbolem został półnagi murarz, mężczyzna? Gdzie podziały się nowohuckie murarki i architektki, przodowniczki pracy i artystki, działaczki i opozycjonistki? Na pytania te odpowie pani Katarzyna Kobylarczyk, która poprowadzi nas m.in. śladami murarskiej przodowniczki Zofii Włodek oraz jednej z głównych projektantek Nowej Huty, Marty Ingarden.

Wstęp: 15 zł.

Bitwa, której nie było. Działania wojenne wokół Krakowa w 1939 r.

1 września, godz. 17.00

Fabryka Emalia Oskara Schindlera, ul. Lipowa 4

Pierwsze niemieckie bomby spadły na Kraków już o świcie 1 września 1939 r. Miasto stało się głównym celem dla samolotów 4. Floty Powietrznej. Zbombardowane zostało lotnisko w Rakowicach, będące w okresie przedwojennym bazą 2. Pułku Lotnictwa. Trafiono także kilka innych „celów zastępczych”, głównie w okolicach Dworca PKP. W walkach powietrznych w okolicach Krakowa zginął kpt. Mieczysław Medwecki. Był pierwszym polskim pilotem poległym w II wojnie światowej. Armia „Kraków”, dowodzona przez generała Antoniego Szyllinga, która miała bronić Krakowa i Górnego Śląska, po trwającej trzy dni bitwie granicznej 6 września wycofała się z miasta.

Prowadzenie: pan Grzegorz Jeżowski. Wstęp wolny.

Obchody święta ulicy Tetmajera

3 września, godz. 16.30

W ramach święta ulicy Tetmajera zapraszamy Państwa na oprowadzanie po Rydlówce (ul. Włodzimierza Tetmajera 28).

Wstęp: 1 zł. Rezerwacja: w Rydlówce lub Centrum Obsługi Zwiedzających w pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35, tel. 12 426 50 60.

Obchody organizowane są m.in. przez Radę Dzielnicy VI.

Architektoniczne przemiany Krakowa w okresie II wojny światowej

17 września, godz. 14.00

Apteka pod Orłem (pl. Bohaterów Getta 18) zaprasza. Podczas spaceru uczestnicy poznają historię jedynego ukończonego przez okupantów osiedla dla Niemców, zmian w przestrzeni Rynku Głównego oraz przeobrażeń na Wzgórzu Wawelskim i w jego okolicy. Ponadto postaramy się odpowiedzieć na niełatwe pytanie: co zawdzięczamy Niemcom? Jak powinniśmy radzić sobie z trudnym dziedzictwem pozostawionym przez okupantów?

Prowadzenie: pan Jan Jakub Grabowski. Wstęp: 15 zł.

Bilety online i w kasie Apteki pod Orłem.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.