Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Henryk de Toulouse-Lautrec — grafiki

Henryk de Toulouse-Lautrec — grafiki

Centrum Kultury Zamek

45 grafik Henryka de Toulouse-Lautrec, na które składają się genialne plakaty artysty oraz prace powstałe w ramach cykli Elles i Cyrk, można oglądać w galerii wrocławskiego Centrum Kultury Zamek do 15 września 2014 roku.

Wystawę – zorganizowaną w 150. rocznicę urodzin artysty – tworzą grafiki z kolekcji Dariusza Matyjasa. Są to litografie z lat 1891-1900: przede wszystkim słynne plakaty, ale też intymne wizerunki kobiet z serii Elles, przedstawienia z cyrku i wyścigów konnych. Prace francuskiego twórcy przenoszą nas w czasie do Paryża końca XIX wieku. Niezwykłego miejsca, w którego istnienie aż trudno uwierzyć. Tylko tam Henryk Maria Rajmund de Toulouse-Lautrec-Montfa wychodząc z domu, kłaniał się sąsiadowi – Edgarowi Degasowi, a w szkole spotykał swego przyjaciela Wincentego van Gogha. W czasie tej nadzwyczajnej podróży zobaczymy głównie Montmartre – głośne siedlisko cyganerii artystycznej. Legendarną dzielnicę tancbud, kabaretów i domów publicznych widzianą oczami niezwykle wnikliwego obserwatora.

Jane Avril 1893

Tytuły litografii wraz z datowaniem pochodzą z oryginalnych prac, same jednak odbitki nie pochodzą z epoki. Afisze zostały wydane w 1967 roku w znakomitej jakości, z wiernymi w treści i kolorystyce podobiznami plakatów, wykonanymi w identycznej technice litografii barwnej przez słynne Atelier Mourlot Freres w Paryżu. Cykl Elles pochodzi z unikatowej serii wydanej w 1952 roku w Monte Carlo przez Andrzeja Sauret.

Wstęp: 8 zł – bilet normalny, 5 zł – bilet ulgowy (uczniowie, studenci do 26 roku życia, emeryci i renciści), dzieci do lat 7 – wstęp wolny. Wystawa czynna codziennie w godz. 10.00-20.00.

Galeria ZAMEK w Centrum Kultury Zamek, pl. Świętojański 1, Wrocław.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.