Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Ostrołęka: „Towarzysz Generał idzie na wojnę”

„Towarzysz Generał idzie na wojnę” – Spotkanie z Grzegorzem Braunem

Klub Kina Niezależnego

To będzie niepowtarzalna okazja, żeby obejrzeć film o kulisach wprowadzenia stanu wojennego w Polsce oraz wziąć udział w dyskusji z autorem dokumentu – panem Grzegorzem Braunem. Projekcja i spotkanie z reżyserem już 30 kwietnia 2012 r. w OCK.

Po ‘89 roku zadbano w Polsce o zbudowanie mitu konieczności wprowadzenia stanu wojennego, który rzekomo ochronił Polaków przed sowiecką interwencją militarną.

Rozpowszechniona jest opinia, że Jaruzelski, wypowiadając wojnę swojemu narodowi, dokonał wyboru mniejszego zła. Tymczasem dokumenty — szczególnie ujawnione stenogramy z posiedzeń Biura Politycznego KPZR — wskazują, że Sowieci nie planowali zbrojnej interwencji w Polsce, manewry wojskowe były blefem i demonstracją siły, a sowieccy towarzysze dopuszczali „utratę Polski”. Jak to się ma do dzisiejszego przekonania wielu o realnej groźbie interwencji i „trudnej, ale koniecznej” decyzji Jaruzelskiego o wprowadzeniu stanu wojennego oraz czynienia z niego wręcz bohatera?

Film ma odpowiedzieć na pytanie, czy mit interwencji ma podstawy, by go podtrzymywać, czy też jest zwykłym zabiegiem propagandowym niemającym potwierdzenia w faktach i historycznym fałszerstwem, na którego fundamencie opiera się dzisiejszy zakłamany obraz komunistycznego dyktatora, który wypowiedział wojnę narodowi i zaryzykował masakrę ludności, przelew krwi i wojnę domową, tylko by ratować swoją władzę i zbrodniczy system? Kiedy zaczęły się przygotowania do stanu wojennego? Odpowiedź jest szokująca 17 sierpnia 1980 roku! Zanim skończył się strajk, a właściwie po skończeniu się strajku ekonomicznego, który przekształcił się w strajk społeczny, zaczęto pracować nad likwidacją rodzącej się niezależności. Świadczą o tym zachowane dokumenty Komitetu Obrony Kraju. Film — szukając odpowiedzi na podstawowe pytanie o realność zagrożenia interwencją sowiecką — ma przedstawiać proces przygotowywania, wdrażania i realizacji stanu wojennego, czyli opowiadać historię Polski od lata ‘80 do 13 grudnia 1981.

Do udziału w filmie zaproszeni zostali historycy zajmujący się tym okresem, m.in.: prof. Andrzej Paczkowski, m.in. autor książki Wojna polsko-jaruzelska; dr Lech Kowalski, m.in. autor książki Generał ze skazą, specjalista od Komitetu Obrony Kraju; prof. Richard Pipes, doradca prezydenta Reagana ds. Europy Środkowo-Wschodniej; Władymir Bukowski, sowietolog, który zeskanował dokumenty KPZR dotyczące m.in. stanu wojennego;dr Antoni Dudek, dr Grzegorz Majchrzak z Instytutu Pamięci Narodowej, dr Sławomir Cenckiewicz, dr Piotr Gontarczyk z Instytutu Pamięci Narodowej, dr Bogdan Musiał oraz świadkowie wydarzeń, o których opowiada film.

Autorzy filmu:

Robert Kaczmarek — reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Studiował socjologię na Uniwersytecie Warszawskim i reżyserię w PWSFTViT w Łodzi. Współzałożyciel Stowarzyszenia Producentów Filmowych. W latach 1991-1994 prezes firmy producenckiej Dr Watkins, od roku 1997 prezes firmy Biograf Film, od roku 2005 prezes firmy Film Open Group. Reżyser lub producent ponad 100 filmów, w tym tak głośnych obrazów jak Defilada zwycięzców, Towarzysz Generał, New Poland, Solidarni 2010, Krzyż, Eugenika — w imię postępu oraz cyklu Errata do biografii (61 odcinków).

Grzegorz Braun — reżyser i scenarzysta filmowy. Jest absolwentem studiów polonistycznych na Uniwersytecie Wrocławskim, na którym następnie podjął pracę. W 1993 ukończył studia podyplomowe na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Jest autorem i współautorem wielu filmów dokumentalnych, m.in.: Eugenika — w imię postępu, Marsz wyzwolicieli, Oskarżenie, Plusy dodatnie, plusy ujemne, Wielka ucieczka cenzora czy Śmierć człowieka utalentowanego, a wraz z Robertem Kaczmarkiem: New Poland, Towarzysz Generał, TW Bolek, Defilada zwycięzców oraz współtwórcą telewizyjnego cyklu Errata do biografii.

Reżyseria: Robert Kaczmarek, Grzegorz Braun

Zdjęcia: Andrzej Adamczak, Tomasz Magierski

Dźwięk: Piotr Nykowski, Łukasz Rydzewski

Montaż: Aleksandra Gruziel

Udźwiękowienie: Kamil Sajewicz

Kierownictwo produkcji: Zdzisław Sajuk

Producent: Robert Kaczmarek, Dom Wydawniczy „Rafael”, Film Open Group

Zapraszamy: 30 kwietnia 2012 r., godz. 19. Wstęp wolny.

Klub Kina Niezależnego: Ostrołęckie Centrum Kultury, Ostrołęka, ul. Inwalidów Wojennych 23.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.