Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Trudny powrót. Ołtarz Wita Stwosza

Trudny powrót. Ołtarz Wita Stwosza

Międzynarodowe Centrum Kultury

Trudny powrót. Ołtarz Wita Stwosza

Międzynarodowe Centrum Kultury zaprasza na spotkanie z panią dr Agatą Wolską i panem prof. Stanisławem Waltosiem poświęcone dziejom powrotu ołtarza Wita Stwosza do Krakowa.

Goście spotkania będą opowiadać o wielowątkowej historii restytucji do Krakowa Ołtarza Mariackiego, zrabowanego na początku II wojny światowej przez niemieckich narodowych socjalistów. Ołtarz Wita Stwosza stał się symbolem grabieży polskich zabytków. Jego dzieje zostaną ukazane na tle starań o rekompensaty utraconych dóbr kultury oraz politycznych komplikacji w kreowaniu alianckiego programu zwrotów dzieł sztuki do krajów ich pochodzenia. Prowadzenie: pani Justyna Nowicka.

Spotkanie odbędzie się 9 grudnia 2021 roku o godz. 18.00 w sali Pod Kruki Międzynarodowego Centrum Kultury, Rynek Główny 25. Wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja miejsc, tel.: 12 42 42 860. Transmisja w czasie rzeczywistym z tłumaczeniem na polski język migowy będzie dostępna na facebookowym profilu MCK.

Agata Wolska — autorka książki Zagrabiony, odzyskany. Historia powrotu ołtarza Wita Stwosza do Krakowa. Wiceprezes do spraw merytorycznych Fundacji im. Zofii i Jana Włodków. Do 2018 roku kierowała Archiwum i Zbiorami Bazyliki Mariackiej w Krakowie. Stypendystka Fundacji Kościuszkowskiej oraz Fundacji Lanckorońskich. W badaniach koncentruje się na historii oraz kontekstach grabieży i restytucji dzieł kultury. W ramach współpracy Fundacji im. Zofii i Jana Włodków z Instytutem Historii Sztuki UJ organizuje cykl interdyscyplinarnych wykładów poświęconych problemom badań proweniencyjnych. Otrzymała tytuł magistra historii sztuki oraz doktorat z historii na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Stanisław Waltoś — polski prawnik i nauczyciel akademicki, profesor nauk prawnych, teoretyk prawa, specjalista w zakresie historii prawa i postępowania karnego. Członek Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności, profesor zwyczajny Uniwersytetu Jagiellońskiego, wieloletni kierownik Zakładu Postępowania Karnego na Wydziale Prawa UJ, w latach 1977-2011 dyrektor Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. W latach 90. XX wieku ekspert m.in. Rady Europy. Uczestnik prac nad kodyfikacjami karnymi z 1997 r., inicjator wprowadzenia do polskiej procedury karnej instytucji świadka anonimowego i świadka koronnego. W latach 2000-2002 członek Rady Legislacyjnej przy Prezesie Rady Ministrów. W latach 2004-2006 przewodniczący Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego, w latach 2009-2015 członek tej komisji. Przewodniczący Rady Naukowej Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Autor około czterystu publikacji, m.in. książki Grabież Ołtarza Wita Stwosza, wydanej w 2015 roku.

Justyna Nowicka — dziennikarka Radia Kraków. Filolog klasyczna, entuzjastka widowisk, sztuk wizualnych i muzyki współczesnej. Współautorka książek o dziejach Opery Krakowskiej i Polskiego Radia w Krakowie.

Trudny powrót. Ołtarz Wita Stwosza

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.