Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Trzy wieki opery w Polsce

Trzy wieki opery w Polsce

Muzeum Narodowe w Krakowie

Trzy wieki opery w Polsce

Wystawa Kilka wieków rappresentazioni musicali w zbiorach Biblioteki Książąt Czartoryskich poprzez prezentowane partytury czy afisze teatralne przedstawia różnorodność gatunków operowych w Polsce w okresie od XVII do XIX wieku. Kreśli środowisko twórców i widzów opery, jak również złożoność elementów oraz form artystycznych składających się na te widowiska.

Spektakle operowe zagościły na ziemiach polskich w XVII wieku za sprawą króla Władysława IV, który zafascynował się nimi podczas młodzieńczych podróży po Europie. To na dworze tego władcy, począwszy od 1635 roku, wystawiano pierwsze rappresentazioni musicali, wprowadzające widzów w świat opery barokowej.

Na wystawie, która została otwarta 31 maja 2022 r., zgromadzono druki i rękopisy oraz libretta przedstawiające ilustracje dekoracji i scen operowych, afisze teatralne czy wizerunki popularnych aktorów, śpiewaków i twórców muzyki scenicznej. Wśród nich są afisze teatralne z lat 70. wieku XIX, które przypominają repertuar muzyczno-sceniczny teatru krakowskiego.

Ekspozycję będzie można oglądać do 6 listopada w Bibliotece Książąt Czartoryskich (ul. Świętego Marka 17). Wstęp z biletem do Pałacu Książąt Czartoryskich.

Medal Cracoviae Merenti dla Muzeum Narodowego w Krakowie

2 czerwca dyrektor prof. dr hab. Andrzej Szczerski odbierze w imieniu MNK srebrny medal Cracoviae Merenti. To jedno z najważniejszych wyróżnień Krakowa przyznawane od 1992 r. szczególnie zasłużonym dla miasta osobom, organizacjom i instytucjom.

Srebrny medal Cracoviae Merenti jest wyrazem najwyższej wdzięczności dla pokoleń muzealników, które od dziesięcioleci stoją na straży naszego dziedzictwa narodowego – czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały o medalu. Odznaczenia zostały przyznane przez Radę Miasta Krakowa na wniosek Kapituły Medalu Cracoviae Merenti 27 kwietnia.

Srebrnymi medalami odznaczone zostaną również „Tygodnik Powszechny” oraz Wodociągi Krakowskie. Brązowe natomiast otrzymają: Aleksander Łodzia-Kobyliński, prof. Jacek Purchla, prof. Andrzej Białas, Andrzej Zarycki i Piwnica pod Baranami.

Fot. Bogusław Świerzowski

Wieczór filmowy

Od 3 czerwca galeria XX+XXI. Rzeźba będzie dostępna dla zwiedzających. Otwarcie nowej części stałej ekspozycji uświetni weekendowy pokaz filmowy, będący wynikiem współpracy z Krakowskim Festiwalem Filmowym. Z tej okazji przygotowano również promocje biletowe.

4 czerwca o godz. 20.30 w Pawilonie Józefa Czapskiego (ul. Józefa Piłsudskiego 12) zapraszamy na plenerowy pokaz trzech filmów. Wstęp wolny. Podczas wieczoru zostanie zaprezentowany film w reżyserii Andrzeja Wajdy pt. Idę do słońca, który jest dokumentalną relacją z pracowni rzeźbiarza Xawerego Dunikowskiego.

Pozostałe produkcje to Lot wyreżyserowany przez Annę Zakrzewską i Łukasza Rondudę – opowieść o miłości i nienawiści dwojga artystów: Katarzyny Kobro i Władysława Strzemińskiego – oraz Niebieskie Kwiaty w reżyserii Tadeusza Króla – portret performera i rzeźbiarza Romana Stańczaka.

Do 5 czerwca z karnetem lub akredytacją Krakowskiego Festiwalu Filmowego bilet na wystawę XX+XXI. Galeria Sztuki Polskiej będzie kosztować 1 zł. W tym samym okresie: każdy, kto kupi bilet na tę wystawę, otrzyma voucher uprawniający do bezpłatnego udziału w seansie festiwalowym.

Katarzyna Kobro, Akt dziewczęcy, 1948 r., fot. Pracownia digitalizacji MNK

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.