Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Aleksandrów Łódzki: Twarze łódzkiej bezpieki

Twarze łódzkiej bezpieki

Instytut Pamięci Narodowej – Oddział w Łodzi

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia expozycji pt. Twarze łódzkiej bezpieki. Wystawa przygotowana przez pracowników Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi prezentowana będzie od 8 grudnia 2015 r. do 4 stycznia 2016 r. w Parafii pw. Świętych Archaniołów Rafała i Michała w Aleksandrowie Łódzkim (ul. Wojska Polskiego 3).

Wystawa prezentuje funkcjonariuszy zajmujących kierownicze stanowiska w łódzkim aparacie bezpieczeństwa w całym okresie jego funkcjonowania (Urząd Bezpieczeństwa i Służba Bezpieczeństwa). Na przygotowanych panelach, oprócz twarzy, znajdują się charakterystyki funkcjonariuszy i przebieg ich służby, zaprezentowano także wycinki dokumentów pozwalających opisać postawę funkcjonariusza w przełomowych momentach, fragmenty dotyczące jego pracy w resorcie, poglądów, a także życia osobistego. Wyeksponowano m.in. sylwetki gen. dyw. Mieczysława Moczara – osoby, która tworzyła komunistyczny aparat represji w Łodzi w latach 40. – i kpt. Grzegorza Piotrowskiego, zabójcy ks. Jerzego Popiełuszki.

Twarze łódzkiej bezpieki

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.