Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Steven Holl. Making Architecture

Steven Holl. Making Architecture

Muzeum Architektury we Wrocławiu

Steven Holl. Making Architecture

11 czerwca22 sierpnia 2021 roku

Muzeum Architektury we Wrocławiu, ul. Bernardyńska 5

Dziś, gdy praktyka architektoniczna zmienia się niezwykle dynamicznie, a wszystkie zagadnienia związane z kreatywnością i produkcją przyspieszyły do poziomu niemającego precedensu, standardowe narzędzia pracy architekta pozostają pod ciągłym wpływem technologii. Ta zmiana wywołuje szereg interesujących pytań dotyczących kształtu naszego otoczenia i potencjału architektury, postrzeganej przede wszystkim jako forma sztuki. Zaangażowanie w proces projektowy narzędzi cyfrowych jest z pewnością ułatwieniem dla architektów, niemniej jednak eliminacja pracy manualnej zmienia ostateczny wygląd budynków oraz wpływa na sposób, w jaki są postrzegane i odczuwane przez odbiorców. Połączenie ręka-umysł pozwala uzyskać subtelności i niuanse koloru, materiałów, światła i przestrzeni, których nie sposób osiągnąć, projektując za pomocą komputera.

Od czterdziestu lat Stefan Holl w swojej praktyce sprzeciwia się temu, pozornie wszechobecnemu, trendowi cyfryzacji. Jego podejście do projektowania opiera się na założeniu, iż budynki mające posiadać znamiona sztuki mogą wyjść wyłącznie spod ludzkiej ręki. Sam proces nazywa myślowo-wykonawczym duetem.

Holl maluje akwarele na każdym etapie realizacji budynku: od pomysłu po skończony obiekt. Tworzy je w domowej pracowni, znajdującej się w Rhinebeck, bądź w jednym z dwóch nowojorskich biur.

Niniejsza wystawa jest częścią Hudson Valley Master’s Series, wystawianej w Muzeum Sztuki Samuela Dorsky’ego. Pomimo rozpiętości geograficznej (cztery kontynenty) i różnorodności programowej (od placówek opieki zdrowotnej po biblioteki, centra sztuki i muzea) wszystkie te projekty mają cechę wspólną: myślowo-wykonawczy duet dobrze funkcjonującej architektury.

Nina Stritzler-Levine, kuratorka

Organizatorzy: Fundacja Stevena Myrona Holla, Galeria Sztuk Pięknych w Ostrawie, Gabinet Architektury w Ostrawie, Muzeum Architektury we Wrocławiu

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.