Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Zgierz: Łódzki Tydzień Bohaterów Walki z Totalitaryzmem

Łódzki Tydzień Bohaterów Walki z Totalitaryzmem

Narodowy Zgierz / Klub im. Romana Dmowskiego

Narodowy Zgierz i Klub im. Romana Dmowskiego zapraszają na zgierskie obchody Łódzkiego Tygodnia Bohaterów Walki z Totalitaryzmem:

21 maja 2014 r., godz. 18.00, zbieramy się na Placu Stu Straconych pod tablicą W hołdzie poległym i pomordowanym na Apelu Pamięci Rotmistrza Pileckiego.

25 maja 2014 r. — w Europejski Dzień Bohaterów Walki z Totalitaryzmem — o godz. 9.00 zapraszamy do wspólnej modlitwy za duszę rotmistrza Pileckiego w kościele farnym pw. św. Katarzyny.

Ponadto 20 i 22 maja w zgierskich szkołach odbędą się spotkania kombatantów z młodzieżą szkolną.

Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 roku w Ołońcu, zmarł 25 maja 1948 w Warszawie. Był rotmistrzem kawalerii Wojska Polskiego, a także współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej oraz żołnierzem Armii Krajowej. Był również więźniem i organizatorem ruchu oporu w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu. Został skazany na karę śmierci przez władze komunistyczne Polski Ludowej. Zabito go strzałem w tył głowy 25 maja 1948 roku, a w 1990 ten wyrok anulowano. Pośmiertnie został odznaczony Orderem Orła Białego.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.