Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Podgórze — miasto u stóp Krzemionek

Podgórze — miasto u stóp Krzemionek

Muzeum Krakowa

Podgórze — miasto u stóp Krzemionek

8 lutego 2023 r., godz. 16.30

Muzeum Podgórza (ul. Bolesława Limanowskiego 51) zaprasza w cyklu „Kraków naprawdę dla wszystkich” na oprowadzanie z elementami audiodeskrypcji i pomocami dotykowymi.

Zapraszamy na prawy brzeg Wisły do dawnego Wolnego Królewskiego Miasta Podgórza. Podczas zajęć odkryjemy, kiedy i w jakich okolicznościach powstało to graniczące z Krakowem miasto. Dowiemy się, kto odpowiadał za wytyczenie jego planów i czuwał nad przebiegiem procesu budowy. Kto sprawował władzę w mieście i jak wyglądało życie jego mieszkańców? Poznamy historię podgórskiego przemysłu, handlu i rzemiosła. Na przykładzie jego barwnej historii postaramy się ustalić, czym jest dziedzictwo kulturowe i jak pielęgnować to bogactwo.

Spotkanie przeznaczone głównie dla osób z niepełnosprawnością wzroku.

Prowadzenie: pani Anna Warzecha, asysta: pani Elżbieta Lang, pani Katarzyna Bury.

Wstęp wolny. Informacje i zapisy: pani Elżbieta Lang, tel. 12 257 10 17 (wew. 109) i 691 377 437 / Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60.

Erazm Jerzmanowski — człowiek, który oświetlił Amerykę

8 lutego, godz. 18.00

Muzeum Podgórza zaprasza na wykład. Pani Grażyna Fijałkowska, członkini Towarzystwa Przyjaciół Prokocimia, autorka wielu artykułów i opracowań oraz książki o Erazmie Jerzmanowskim pt. Tyle życia, ile w czynie, opowie nam o niezwykłym człowieku, wielkim zapomnianym, człowieku, który oświetlił Amerykę.

Wielu krakowian zna park Jerzmanowskiego i słyszało zapewne o pałacu Jerzmanowskiego. Być może ktoś nawet chodził do szkoły jego imienia lub na cmentarzu Rakowickim zwrócił uwagę na mroczny, piękny, modernistyczny grób Jerzmanowskich? Te miejsca wiążą się ze życiorysem wielkiego Polaka, patrioty, filantropa, utalentowanego inżyniera, ziemianina, powstańca, właściciela majątku Prokocim, kawalera Orderu św. Sylwestra. Życiorys Erazma Jerzmanowskiego to temat na kasową hollywoodzką produkcję. Jerzmanowski jest jednym z bohaterów wystawy Stał dwór szlachecki, ale jego postać zasługuje na osobne spotkanie. Był założycielem fundacji swojego imienia, której zapisał ponad 300 kilogramów złota, by nagradzała ludzi działających na rzecz ojczyzny, za co zyskał przydomek polskiego Nobla. Dzięki patentom gazowym i licznym gazowniom w Stanach Zjednoczonych, których był właścicielem, cieszył się opinią człowieka, który oświetlił Amerykę. Po II wojnie światowej na długie lata został wymazany przez władze Polski Ludowej z pamięci rodaków. Dzięki działaniom Towarzystwa Przyjaciół Prokocimia jego nazwisku przywracamy twarz, osobowość, działanie i godność. Będzie to zapierająca dech opowieść o człowieku, któremu Polska i Polacy zawdzięczają bardzo wiele.

Tajemnice starej kamienicy, czyli przez dziurkę od klucza

10 lutego, godz. 17.00

Kamienica Hipolitów (pl. Mariacki 3) zaprasza na oprowadzanie po wystawie stałej Mieszczański dom.

Tuż przy Małym Rynku stoi kamienica Hipolitów – oddział Muzeum Krakowa, który od środy do niedzieli jest dostępny dla zwiedzających od godz. 10.00 do godz. 17.00. Jednak, gdy kamienicę opuszczają zwiedzający, a światła na wystawie zostają wygaszone, kamienica zaczyna żyć własnym, tajemniczym życiem. Pragniemy zaprosić Państwa serdecznie do kamienicy Hipolitów „po godzinach”, aby wspólnie odkryć i otworzyć drzwiczki do ukrytego mieszczańskiego świata.

Co można zobaczyć przez dziurkę od muzealnego klucza? Czy rodzina mieszkająca tu kilka wieków temu miała swoje sekrety? Co skrywają dawne sepety? Jak wygląda otwarcie wystawy? To wszystko i wiele więcej czeka na Państwa w kamienicy. Zapraszamy do rozpoczęcia udanego weekendu razem z nami.

Prowadzenie: pani Anna Magiera, pani Małgorzata Kuciel.

Wstęp: 15 zł. Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.