Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: Paolo Uccello — „Madonna z Dzieciątkiem”

Paolo Uccello — „Madonna z Dzieciątkiem”

Zamek Królewski w Warszawie — Muzeum

Paolo Uccello — Madonna z Dzieciątkiem

25 stycznia 2022 – 10 stycznia 2023 roku

Galeria Arcydzieł

Kolejna perła europejskiego malarstwa w Zamku Królewskim w Warszawie (plac Zamkowy 4). Tym razem w Galerii Arcydzieł zagości Madonna z Dzieciątkiem Pawła Uccella, jednego z najznamienitszych przedstawicieli włoskiego quattrocenta. Obrazowi będą towarzyszyły dzieła czterech innych włoskich mistrzów z okresu średniowiecza i wczesnego renesansu pochodzące z zamkowej kolekcji. Pokaz obrazu Uccella wpisuje się w cykl spotkań z arcydziełami europejskiego malarstwa pod hasłem Arcydzieła na Zamku.

Quattrocento, czyli wiek XV – postrzegany jako przejście ze średniowiecza do epoki renesansu. We Włoszech bogata Florencja, w której władza spoczywała od lat 30. XV wieku w rękach Medyceuszy, stała się centrum kulturalnym i intelektualnym epoki. Twórczość florenckich artystów, architektów i naukowców znacząco wpłynęła na rozwój renesansu w Europie. Jednym z najbardziej interesujących artystów tworzących w epoce quattrocenta był Paweł Uccello. Uczeń Wawrzyńca Ghibertiego i przyjaciel Donatella cieszył się sławą wirtuoza perspektywy. Tworzył we Florencji, Wenecji, Bolonii oraz Padwie. Malował freski i obrazy tablicowe, projektował mozaiki i intarsje.

Uccello (wł. ptak) to pseudonim używany przez malarza co najmniej od drugiej połowy lat 30. XV w., wiążący się z jego zamiłowaniem do rysowania zwierząt. Twórczość Uccella wywarła wpływ na wielu słynnych malarzy: Piotra della Francesca, Albrechta Dürera czy Leonarda da Vinci.

Madonna z Dzieciątkiem została namalowana po powrocie mistrza z Wenecji do Toskanii około 1430 r. Na obrazie zaskakująco oszczędne płaszczyzny architektoniczne tronu w ciekawy sposób kontrastują z bogactwem i złożonością szat oraz oryginalnością póz postaci. To upodobanie do abstrakcji geometrycznej łączone z wpływami sztuki późnego gotyku jest swoistym znakiem rozpoznawczym Pawła Uccella.

Paweł Uccello i piękne Madonny

Ekspozycji obrazu Pawła Uccella towarzyszą następujące dzieła, pochodzące z kolekcji zamkowej: Matka Boska Tronująca z Dzieciątkiem w otoczeniu świętych – Tadeusza Gaddiego, Matka Boska z Dzieciątkiem i aniołami – Rossello di Jacopo Franchi, Matka Boska z Dzieciątkiem na tronie, ze św. Katarzyną Aleksandryjską i św. Janem Chrzcicielem, obraz przypisywany Piotrowi Lorenzettiemu, Madonna z Dzieciątkiem – Andrzeja di Nerio.

Wystawa włączona w stałą trasę zwiedzania w ramach biletu do Galerii Arcydzieł. Dostępna od 25 stycznia (z przerwą konserwatorską od 15 do 18 lutego), od wtorku do niedzieli w godz. 10.00-17.00 (ostatnie wejście o godz. 16.00).

Bilety do Galerii Arcydzieł:

  • bilet normalny – 30 zł, ulgowy – 20 zł, dzieci i młodzież w wieku od 7 do 16 lat – 1 zł
  • bilety łączone Trasa Królewska i Galeria Arcydzieł: normalny – 50 zł, ulgowy – 30 zł, dzieci i młodzież w wieku od 7 do 16 lat – 2 zł (dostępne tylko w kasie Zamku)
  • dzieci do 7 roku życia są uprawnione do bezpłatnego zwiedzania
  • w środy wstęp wolny (darmowe wejściówki do pobrania w kasie Zamku)

Zasady zwiedzania i ceny biletów są dostępne na stronie Zamku

#ArcydziełaNaZamku

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.