Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Finisaż wystawy „Ukraina. Wzajemne spojrzenia”

Finisaż wystawy „Ukraina. Wzajemne spojrzenia”

Międzynarodowe Centrum Kultury

Finisaż wystawy „Ukraina. Wzajemne spojrzenia”

Międzynarodowe Centrum Kultury zaprasza na ostatnie, bardzo intensywne dwa tygodnie wystawy.

Jeszcze nigdy nie prezentowano polskiej publiczności zestawu dzieł, który tak wiele mówiłby o Ukrainie. Ekspozycja, przygotowana we współpracy z Narodowym Muzeum Sztuki Ukrainy, próbuje uchwycić punkty zwrotne i markery kulturowe objaśniające historyczne, społeczne i artystyczne przejawy procesów narodowotwórczych. Zilustrowana jest dziełami sztuki ukraińskiej i polskiej; prawosławnej, unickiej i rzymskokatolickiej; dawnej, dwudziestowiecznej i współczesnej.

W programie finisażu, od 4 do 16 stycznia 2022 roku, zaplanowano m.in. spotkania z publicznością w Sali Pod Kruki przy Rynku Głównym 25 oraz tematyczne oprowadzania z przewodnikiem. Ponadto po zakupieniu biletu do Galerii Sztuki Polskiej XIX w. w Sukiennicach można również zwiedzić wystawę w MCK z biletem za 5 zł.

Finisaż wystawy „Ukraina. Wzajemne spojrzenia”

Program finisażu

Spotkania w Sali Pod Kruki

4 stycznia, godz. 18.00

Babi Jar — od Holocaustu do współczesności – z udziałem Adama Balcera, Anny Wylegały, Edyty Gawron i Pauliny Małochleb

Masakra ludności żydowskiej w Babim Jarze odbyła się w 1941 roku, ale w czasie powojennym nie tylko nie uczczono pamięci pomordowanych, lecz w pobliżu stworzono miejsce składowania odpadów. Dzisiaj trwa walka o pamięć: sposób upamiętniania i źródła jego finansowania. Zderzają się różne frakcje, stowarzyszenia i koncepcje. Plan budowy wielkiego muzeum Holocaustu przez niektórych jest nazywany „koniem trojańskim” Włodzimierza Putina albo Disneylandem Zagłady, przez innych jest szczerze oczekiwany. Jak w tej sytuacji nawigować? Jak oddzielić konieczność zachowania pamięci od uwarunkowań politycznych?

13 stycznia, godz. 18.00

Cała nadzieja w Ukrainie – z udziałem Wiktorii Kudeli-Świątek, Mirosławy Keryk i Anny Łazar

Jak zmienia się nowoczesna tożsamość Ukraińców w dobie konfliktu? W jaki sposób w czasie zagrożenia może się formować poczucie wspólnotowości? Czy w takim czasie jest w ogóle przestrzeń na sztukę? A może właśnie wtedy jest ona najbardziej potrzebna? Jaki wpływ na ukraińską wspólnotę narodową mają artyści i czego moglibyśmy się od niej nauczyć? Szukamy napięć między polityką i społeczeństwem a sztuką.

Limit publiczności to 50 osób. Zainteresowani udziałem w spotkaniu proszeni są o zabranie ze sobą dokumentu potwierdzającego zaszczepienie.

Oprowadzania z przewodnikiem w Galerii MCK

4 stycznia, godz. 16.30: Ukraina i feminizm

5 stycznia, godz. 16.30: Stare wojny – nowa wojna

6 stycznia, godz. 16.30: Polityczne impulsy

7 stycznia, godz. 16.30: Mit kozacki i mit sarmacki

8 stycznia, godz. 16.30: Pejzaż jako nośnik treści

Aby wziąć udział w zwiedzaniu z przewodnikiem, należy pobrać wejściówkę na wybrany termin w serwisie evenea.pl, a następnie na jej podstawie zakupić bilet w kasie Galerii MCK.

9 stycznia, Dostępna niedziela

godz. 11.00-12.00, Hultaj z nami na wystawie — głośna godzina dla rodzin z dziećmi. Można biegać, kręcić się po salach, głośno pytać.

godz. 12.30: Oprowadzanie w języku polskim z tłumaczeniem na polski język migowy

godz. 14.00: Oprowadzanie w języku polskim

godz. 16.00: Warsztaty z audiodeskryptorką

Przez cały dzień bilet do Galerii w cenie 5 zł.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.