Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Ulica Karmelicka

Ulica Karmelicka

Muzeum Krakowa

Ulica Karmelicka

11 września 2024 r., godz. 17.00

Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35, Sala Miedziana

Zapraszamy na wydarzenie z cyklu „Z Krakowem na Ty!”. Dzisiejsza ulica Karmelicka już w czasach średniowiecza stanowiła główny trakt garbarskiego przedmieścia. Przepływała tędy Młynówka Królewska, która napędzała gospodarkę ulokowanych na jej brzegach warsztatów garbarzy. Zmiany w życiu mieszkańców i zabudowie ulicy nastąpiły dopiero w ciągu XIX stulecia. W trakcie wykładu można będzie się dowiedzieć, jak przebiegała historia ulicy i które zabytki świadczą o przeszłości tego miejsca.

Prowadzenie: pan Walery Bubień. Wstęp wolny.

Post-górze. Postmodernizm w architekturze prawego brzegu

11 września, godz. 18.00

Muzeum Podgórza, ul. Bolesława Limanowskiego 51

Zajęcia z cyklu „Planeta Podgórze”. Zapraszamy Państwa na spotkanie, w którym prawobrzeżna część Krakowa stanie się okazją do rozmowy o zjawiskach zaistniałych w przestrzeni naszych miast. Przełom lat 80. i 90. XX wieku to narodziny postmodernizmu. Najstarszy projekt zrealizowany w tym nurcie to jedna z podgórskich plomb, wybudowana pod koniec lat 80. przy ul. Jana Zamoyskiego. O fenomenie tamtej architektury porozmawiamy z panią Anną Cymer, historyk sztuki i architektury, której książka Długie lata 90. opowiada właśnie o postmodernizmie. Skąd wziął się w Polsce, a w szczególności w Krakowie? Jakie są najciekawsze realizacje tego czasu? Porozmawiamy też o tym, czy postmodernizm da się oswoić i czy powinniśmy go dzisiaj chronić.

Prowadzenie: pan Jakub Jastrzębski. Wstęp wolny.

Historia budowy Twierdzy Kraków i jej strategiczne znaczenie

13 września, godz. 17.00

Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego, ul. Forteczna 28

Wydarzenie inaugurujące Dni Twierdzy Kraków 2024: „Architectura militaris” i jej sekrety.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych historią Twierdzy Kraków do Fortu Jugowice na wykład pana dr. Wacława Szczepanika. Wstęp wolny.

W gospodzie, restauracji i w „śniadanku” – gastronomia w dawnym Krakowie

14 września, godz. 11.00

Pałac Krzysztofory

W czasie spaceru przybliżymy uczestnikom dzieje krakowskiej gastronomii. Opowiemy m.in. o renesansowym fastfoodzie, o mleczarniach, wyjaśnimy różnicę między garkuchnią i faryną, pokażemy, gdzie podawano najlepsze wielopiętrowe kanapki, a także gdzie jadła obiad niewolnica Isaura. Spacer rozpoczniemy w Krzysztoforach, skąd udamy się na wędrówkę ulicami starego Krakowa, tropiąc miejsca po dawnych restauracjach. A wszystko to – jak dobry posiłek – okraszone będzie ciekawostkami z życia codziennego krakowskich lokali.

Prowadzenie: pani Anna Warzecha.

Chcąc przybliżyć smakowity temat krakowskich lokali gastronomicznych, zapraszamy na cykl spacerów Akademii Kraków, podczas których powędrujemy śladami smaków.

Kraków gościł w swych progach niezliczoną rzeszę kupców, gości, turystów, studentów. Zapewnienie noclegu przyjezdnym to nie wszystko, bo należało jeszcze zaspokoić głód po trudach podróży lub pracy. Tu pomocne okazywały się karczmy i gospody, które w odpowiedzi na wzrastające potrzeby miasta wyrastały jak grzyby po deszczu. Z biegiem lat mapa miasta wzbogaciła się o sieć lokali gastronomicznych – od ekskluzywnych restauracji po szynki i garkuchnie. Również współcześnie nie gaśnie popularność wszelkich lokali, zarówno eleganckich z wyszukaną kuchnią, jak i swojskich barów mlecznych.

Wstęp: 20 zł. Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60.

Koncert z okazji święta ulicy Tetmajera

14 września, godz. 14.00

Rydlówka, ul. Włodzimierza Tetmajera 28

Świętujmy razem. Muzyka w Rydlówce brzmi naprawdę wyjątkowo. Z okazji święta zapraszamy serdecznie na letni koncert kameralny Filharmoników Krakowskich. Wystąpi kwartet smyczkowy Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie – Feelharmony w składzie: pani Agata Francuz (skrzypce), pani Maria Garstecka (skrzypce), pan Marek Ulański (altówka), pan Jakub Gajownik (wiolonczela). Jeśli dopisze pogoda, spotkamy się w ogrodzie. W razie deszczu zapraszamy Państwa do świetlicy.

Wstęp wolny. Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60.

Oprowadzanie po Rydlówce

14 września, godz. 15.00, godz. 16.00, godz. 17.00

Rydlówka to miejsce, w którym odbyło się najsłynniejsze polskie wesele, oraz dom rodzinny Tetmajerów i Rydlów. Przeplatają się tu wątki narodowe i prywatne. Miłość i pasja przeciwstawiane są niechęci i zwątpieniu. Zapraszamy serdecznie do poznania historii tego miejsca. Opowiemy Państwu o tym, co się tu wydarzyło, a także, jak miejsce to zmieniało się z upływem czasu.

Wstęp: 11 zł.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2025 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.