Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Mistrz z Werony — „Skąd zło? Unde malum?”

Mistrz z Werony — „Skąd zło? Unde malum?”

Galeria Zderzak

Archiwum Galerii Zderzak uprzejmie zaprasza

na spotkanie z renesansowym obrazem

Mistrz z Werony (ok. 1500 r.) — Skąd zło? Unde malum?

20 maja 2022 roku o godz. 17.00

Współczesna sztuka unika wielkich pytań metafizycznych. Odczuwamy to jako stratę, zalęknienie, dlatego w kwestiach fundamentalnych zwracamy się coraz częściej do Mistrzów Dawnych.

Tragiczna historia Meleagra, Argonauty, zwycięzcy potwornego dzika kalidońskiego, opisana przez Owidiusza w VIII Księdze Metamorfoz, jest tematem obrazu malarza z Werony – pierwszego dzieła o tematyce mitologicznej w naszej kolekcji. Zamówiony do prywatnego studiolo na początku XVI stulecia jako ostatni z sześciu paneli z przygodami herosa, obraz efektownie przywołuje centralny problem metafizyczny kultury europejskiej – skąd zło? Unde malum?

Krzyczy, na całe miasto podnosi lament i złote szaty na czarne zamienia1.

Do tradycji polskiej poezji należy szukanie na to pytanie odpowiedzi. W Galerii Zderzak była to zawsze kluczowa kwestia filozoficzna, poruszana przez znakomitych artystów. Mierząc się z nią, dawali nam oparcie. Pytanie skąd zło?, zadane w 1985 roku na wystawie pt. Przeciw złu, przeciw przemocy w kościele w Mistrzejowicach, stało się przecież powodem założenia Zderzaka! Tym różnimy się od innych galerii na świecie, że jest ono racją naszego istnienia.

Foto: Maestro del Fetonte Correr, „Historia Meleagra. Epizod 6” (fragment), olej na desce, 80 x 108 cm, Werona, ok. 1500, Kolekcja Galerii Zderzak. All rights reserved © Archiwum Galerii Zderzak 2022

Nigdy nie odnaleźlibyśmy Rozstrzelania II Andrzeja Wróblewskiego ani Cudu św. Tryfona Wiktora Carpaccia, gdybyśmy nie szukali na nie odpowiedzi. Po prostu? Tak, po prostu. Nie byłoby żadnej z ożywczych hermeneutyk i nie dowiedzielibyśmy, dlaczego ryby płyną w lewo ani czemu w głowie Jurrego buzuje ogień, ani jakim cudem buddyjski Bodhisattva pojawił się na I Wystawie Artystów Nowoczesnych, gdybyśmy nie szukali odpowiedzi na pytanie: skąd zło? Spróbujemy poszukać jej i teraz, przedstawiwszy losy obrazu i krąg artystyczny malarza z Werony. Sapere aude. Zapraszamy.

Przypominamy, że wystawa malarstwa pana Łukasza Stokłosy pt. Ambasadorowie potrwa do 30 czerwca.

R.S.V.P. Prosimy o potwierdzenie obecności telefonicznie lub mailowo.

Galeria jest czynna od wtorku do soboty w godzinach 12.00–17.00. Zapraszamy po telefonicznym umówieniu wizyty.

Galeria Zderzak, aleja Juliusza Słowackiego 58/10, Kraków, tel. 12 257 56 34


1 Owidiusz, Metamorfozy, tłum. Anna Kamieńska, Ossolineum 1996, s. 210, w. 447.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.