Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: Upamiętnienie króla Ludwika XVI

Upamiętnienie króla Ludwika XVI

Polscy Konserwatyści

21 stycznia 2019 roku przypadnie 226. rocznica męczeńskiej śmierci arcychrześcijańskiego króla Francji i Nawarry Ludwika XVI. To tragiczne wydarzenie było nie tylko zbrodnią królobójstwa, ale także symbolicznym upadkiem Ładu. Śmierć króla wywołała huragan, który spustoszył Europę. Tak pisał o tych wydarzeniach sabaudzki myśliciel, hrabia Józef de Maistre:

Jedną z największych zbrodni, jaką można popełnić, jest z pewnością zamach na suwerenność: żadna nie ma straszliwszych następstw. Jeżeli zaś suwerenność sprawuje jeden człowiek i człowiek ten pada ofiarą zamachu, to okrucieństwo zbrodni staje się jeszcze większe. Lecz jeżeli tenże władca nie zasłużył sobie na taki los przez żaden występek, jeżeli same jego cnoty uzbroiły przeciw niemu rękę podłych, wówczas nie ma słów, aby nazwać taką zbrodnię. Poznajemy w tym obrazie śmierć Ludwika XVI. A trzeba tu z całym naciskiem stwierdzić, że nigdy jeszcze większa zbrodnia nie miała więcej wspólników.

Zgadzając się z hrabią de Maistre’em i pamiętając o tym, że powinniśmy przypominać prawdę, która nie umiera, już po raz trzeci uczcimy pamięć dobrego króla Ludwika. Swój sprzeciw wobec rewolucji i królobójstwa wyrazimy w niedzielę, 20 stycznia 2019 r., o godz. 10.00 przed ambasadą Francji przy ul. Pięknej 1 w Warszawie.

Serdecznie zapraszamy.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.