Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Łódź: Uroczystość upamiętnienia żołnierzy Drugiej Konspiracji

Uroczystość upamiętnienia żołnierzy Drugiej Konspiracji

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi

W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi zaprasza 28 lutego 2014 r., godz. 13.00, na uroczystość w miejscu martyrologii na Cmentarzu Rzymskokatolickim pw. św. Wincentego (Cmentarz na Dołach) przy ul. Smutnej 9 w Łodzi.

Od 2011 r. obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. 1 marca – w rocznicę wykonania wyroku na dowódcach IV Komendy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – wspominamy żołnierzy, którzy czynnie przeciwstawili się komunistycznemu zniewoleniu. W 1945 r. sytuacja polityczna i rosnący terror zmusiły byłych żołnierzy Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych czy Batalionów Chłopskich do podjęcia nierównej walki. Większość z nich zapłaciła za to najwyższą cenę.

Poszukiwania prowadzone przez polskich historyków, w tym pracowników Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi, wykazały, że także nasze miasto ma swoją „Łączkę”. W części katolickiej Cmentarza Doły zlokalizowano groby dwudziestu dziewięciu Żołnierzy Wyklętych, których zamordowano i pogrzebano w bezimiennych mogiłach w różnych częściach nekropolii w latach 1946-1955. Na większości z tych miejsc dokonano już kolejnych pochówków, stąd trudno nawet upamiętnić poległych bohaterów i oddać im hołd w miejscu spoczynku.

Uroczystość rozpocznie się przy kaplicy rzymskokatolickiej, następnie nastąpi przemarsz i złożenie kwiatów pod krzyżem w głównej alei cmentarza, gdzie Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi umieścił okolicznościową tablicę informacyjną poświęconą pamięci pomordowanych.

dr Krzysztof G. Latocha, Doły – ślady sądowych zbrodni. Miejsca pochówku ofiar terroru komunistycznego, artykuł opublikowany w „Kronice Miasta Łodzi” nr 2(62)/2013.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.