Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Otwock Wielki: W ogrodzie Bielińskiego

W ogrodzie Bielińskiego

Muzeum Narodowe w Warszawie

12 i 13 września 2020 roku zapraszamy do Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim (ul. Zamkowa 49) na piknik historyczny pt. W ogrodzie Bielińskiego. Celem projektu jest popularyzacja mało znanej działalności Franciszka Onufrego Bielińskiego, właściciela rezydencji w Otwocku Wielkim, generała, pedagoga i dyplomaty, ostatniego z rodu Bielińskich.

Park otaczający pałac stanie się scenerią wydarzeń osnutych na prawdziwej historii rodziny Bielińskich. W XVIII wieku pikniki były popularną formą wspólnego spędzania wolnego czasu w plenerze. Uczestnicy pikniku, niczym dawni goście Bielińskich, będą mogli doświadczyć codziennego życia polskiej arystokracji, a dzięki udziałowi grupy rekonstrukcyjnej staną się współbohaterami przełomowych dla historii okolicy i całego kraju wydarzeń.

Pierwszego dnia pragniemy zwrócić uwagę nie tylko na wspaniałości życia polskiej arystokracji, ale też na działania Bilińskiego na rzecz powszechnego kształcenia. Franciszek Bieliński wraz z żoną Krystyną z Sanguszków byli darczyńcami warszawskiego domu dla sierot, którego fundatorką była ciotka Franciszka, Urszula z Bielińskich Czermińska. O tych aspektach opowiemy poprzez krótkie prelekcje popularnonaukowe z pokazami; zwiedzających zaprosimy na gry (w tym terenową) oraz warsztaty. Szczególnym wydarzeniem będzie występ teatru towarzyskiego, nawiązującego do théâtre de société prowadzonego przez Barbarę Sanguszkową, teściową Franciszka Bielińskiego. Przypomnimy m.in. wybrane fragmenty Powrotu posła Juliana Ursyna Niemcewicza. Spektaklom towarzyszyć będą koncerty utworów z epoki.

W niedzielę skupimy się na wydarzeniach 1794 roku i aktywnym udziale Bielińskiego i jego córki Tekli Łubieńskiej w insurekcji kościuszkowskiej. Zaplanowano serię prelekcji wraz z pokazami i warsztatami. Wydarzeniami dnia będą: gra terenowa związana z powstaniem kościuszkowskim i koncert złożony z wybranych fragmentów Krakowiaków i Górali Wojciecha Bogusławskiego.

Organizatorem pikniku jest Fundacja Promocji Kultury Otwarte, partnerami: Muzeum Teatralne w Warszawie oraz grupy rekonstrukcji historycznej – Towarzystwo Stanisławowskie i Biały Orzeł Gdańsk. Patronem medialnym wydarzenia jest Linia Otwocka. Szczegółowy program pikniku historycznego znajduje się w załączonej ulotce.

Piknik Historyczny w Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.