Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: W siedzibie burmistrza i kata, czyli historia ratuszowej wieży

W siedzibie burmistrza i kata, czyli historia ratuszowej wieży

Muzeum Krakowa

W siedzibie burmistrza i kata, czyli historia ratuszowej wieży

14 marca 2023 r., godz. 15.30

Wieża Ratuszowa (Rynek Główny 1) zaprasza na spacer z tłumaczeniem na polski język migowy w cyklu „Kraków naprawdę dla wszystkich”.

Sercem niemal każdego średniowiecznego miasta był ratusz. Wznoszący się przy głównym placu, potężny gmach był wizytówką miasta, siedzibą burmistrza i władz miejskich, a także niekiedy kata. Jednak wspaniałe gotyckie ratusze odnajdziemy w Poznaniu czy Wrocławiu, lecz nie w Królewskim Mieście Krakowie. Tutaj zachowała się jedynie samotna średniowieczna wieża. Jakie były burzliwe losy krakowskiego ratusza, jak wyglądała średniowieczna budowla, kto urzędował w ratuszu, ile ratuszowych gmachów znajduje się w dzisiejszym Krakowie i gdzie obecnie urzędują włodarze miasta? Zapraszamy na spacer śladami krakowskich burmistrzów i katów – ukoronowany niezwykłym widokiem z ratuszowej wieży.

Spotkanie przeznaczone głównie dla osób z niepełnosprawnością słuchu.

Prowadzenie: pani Elżbieta Lang.

Wstęp wolny. Informacje i zapisy: pani Elżbieta Lang, tel. 12 257 10 17 (wew. 109) i 691 377 437 / Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60.

Getto przestało istnieć. Jak przebiegała likwidacja żydowskiej dzielnicy?

14 marca, godz. 18.30

Apteka Pod Orłem (pl. Bohaterów Getta 18) zaprasza na wykład.

W 2023 r. obchodzimy 80. rocznicę likwidacji krakowskiego getta. Gdy nad ranem 13 marca oddziały Sonderdienstu wkroczyły na teren dzielnicy, nikt nie spodziewał się, że akcja będzie kosztowała życie kilku tysięcy Żydów. Funkcjonujące od dwóch lat getto zostało zniszczone w ciągu 48 godzin – i choć „prace oczyszczające” na jego terenie trwały do końca roku, to właśnie marzec 1943 r. uważa się za koniec funkcjonowania „żydowskiej dzielnicy mieszkaniowej” w Krakowie.

Podczas wykładu przedstawimy historię akcji marcowej i sytuację w getcie przed jego likwidacją. Ponadto omówione zostaną sylwetki ofiar i oprawców oraz możliwe sposoby na ucieczkę z getta.

Uzupełnieniem wykładu będzie przedstawienie bazy źródłowej, które przybliży nam przebieg dramatycznych dni 13 i 14 marca 1943 r.

Prowadzenie: pan Jan Jakub Grabowski. Wstęp wolny.

Planeta Podgórze – duchologia

15 marca, godz. 18.00

Muzeum Podgórza (ul. Bolesława Limanowskiego 51) zaprasza na kolejny cykl dotykający różnych aspektów historii naszej dzielnicy. Pierwsze z naszych spotkań będzie rozmową z pisarką, panią Olgą Drendą, autorką Duchologii i Wyrobów. Okazją do rozmowy jest trwająca mikrowystawa z cyklu „Depozyt Pamięci” poświęcona wypożyczalni kaset przy ulicy Kalwaryjskiej.

Dlaczego „Planeta Podgórze”? Ponieważ Podgórze będzie punktem zaczepiania do rozmowy, ale tematy, które poruszymy, wyjdą daleko poza dzielnicę. Od wypożyczalni i ulicy Kalwaryjskiej rozpocznie się rozmowa o widmach okresu transformacji. Porozmawiamy o tym, jak patrzeć, by te widma dostrzegać, lecz także o tym, jak rozmawiać o tych pozostałościach z lat 90.: czy powinniśmy je chronić, a jeśli tak – w jaki sposób?

Wstęp wolny.

DNA Krakowa. Kraków – miasto schronienie

16 marca, godz. 17.30

pałac Krzysztofory, Sala Miedziana, Rynek Główny 35

Burzliwe dzieje Europy Środkowej i jej miast spowodowały, że mieszkańcy byli zmuszeni do ucieczki przed działaniami wojennymi czy represjami. Współczesny Kraków od trzech dekad cieszy się spokojem, co pozwala nam udzielać wsparcia osobom, które znalazły się w zagrożeniu. Po zeszłorocznym ataku Rosji na Ukrainę krakowianie w szczególny sposób zaangażowali się we wsparcie. Było to rozwinięcie działań organizacji społecznych i samorządowych nie tylko na rzecz osób przybywających z Ukrainy czy Białorusi, lecz także – zagrożonych literatów i naukowców z innych części świata. Porozmawiamy o potencjale Krakowa jako miasta schronienia i o tym, jak jeszcze można go rozwinąć.

Budujemy nowe miasto: Rotterdam

16 marca, godz. 18.00

Muzeum Nowej Huty (os. Centrum E 1) zaprasza na wykład.

Rotterdam to jeden z symboli zniszczeń, które przyniosła II wojna światowa. Jest to także symbol odbudowy, która z historycznego portowego ośrodka uczyniła jedno z modelowych, nowoczesnych miast Europy Zachodniej. Po 1945 r. Rotterdam był przestrzenią urbanistycznego eksperymentu, którym kierował Jaap Bakema. To tutaj rozwijano ideę segregacji ruchu pieszego i samochodowego oraz wprowadzano do centrum awangardową, modernistyczną architekturę. Wykład będzie dotyczył przełomowych idei i projektów urbanistycznych realizowanych w powojennych Niderlandach. Wykład wygłosi pan dr Michał Wiśniewski.

Wstęp wolny.

Spotkanie gospodarzy, czyli rozmowy z aktorami o „Weselu” Stanisława Wyspiańskiego

16 marca, godz. 18.00

Rydlówka (ul. Włodzimierza Tetmajera 28) zaprasza na wydarzenie artystyczne z okazji 122. rocznicy prapremiery Wesela.

Wesele to zbiorowy portret Polaków, na którym prawie nikt nie został przedstawiony bez skazy. Podczas rocznicy prapremiery dramatu przyjrzymy się uważnie postaci Gospodarza. Czy poeta wiernie oddał charakter i temperament Włodzimierza Tetmajera? Czy rola Gospodarza jest wyzwaniem dla współczesnego aktora? Zapraszamy do Rydlówki, gdzie spotkamy się z wybitnymi aktorami, którzy mierzyli się z tą rolą na scenie. Wystąpią między innymi: panowie Tomasz Cymerman, Jerzy Fedorowicz, Radosław Krzyżowski, Jacek Strama, Tadeusz Huk. Rozmowy z artystami poprowadzi pani Dorota Jarząbek-Wasyl.

Wstęp: 15 zł. Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60.

 Getto przestało istnieć. Spacer po terenie dawnej „żydowskiej dzielnicy”

18 marca, godz. 14.00

Apteka Pod Orłem (pl. Bohaterów Getta 18) zaprasza na spacer w ramach 80. rocznicy likwidacji getta w Krakowie. Jego uczestnicy poznają historię miejsc oraz osób związanych z akcją likwidacyjną.

Prowadzenie: pan Jan Jakub Grabowski.

Wstęp: 15 zł. Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60.

Fenomen komiksu!

19 marca, godz. 14.00

Muzeum Nowej Huty (os. Centrum E 1) zaprasza na oprowadzanie po wystawie Trzepaki, Reksio, Atari z panem Tomaszem Trzaskalikiem z Fundacji Muzeum Komiksu (partnera wystawy), twórcą aranżacji plastycznej wystawy.

Czym i w co bawiły się dzieci w PRL-u? Jak formy i możliwości zabawy zmieniały się wraz z upływem czasu? A może niektóre z nich wciąż są znane i popularne? Zapraszamy do poszukania odpowiedzi na te pytania na wystawie. Można tu nie tylko oglądać, czytać, lecz także dotykać, bawić się i doświadczać.

Wstęp z biletem na wystawę.

Wstęp: 15 zł. Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.