Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Wakacje w Muzeum

Wakacje w Muzeum

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

plac Powstańców Warszawy 5

Wakacje w Muzeum

Zajęcia dla dzieci w wieku 6-12 lat. Na spotkania obowiązują zapisy w Dziale Oświatowym, tel. 71 372 51 48. Wstęp wolny.

Lipiec 2015 r.

8 lipca, godz. 12.00 i 14.00

Zawsze pod ręką, czyli sakiewki, torebki, mufki i dewizki – Iwona Gołaj

Prelegentka przedstawi – na podstawie prezentacji multimedialnej i oryginalnych zabytków – zarys historii torebki od czasów średniowiecza po współczesność. Ponadto pokaże rzadko używane w dzisiejszych czasach mufki, sakiewki, karnety balowe i woreczki na robótki ręczne. Zajęcia zakończy zabawa plastyczna.

10 lipca, godz. 12.00 i 14.00

Bardzo krótka historia krzesła – Iwona Gołaj

W części teoretycznej zajęć prowadząca zaprezentuje zmiany stylowe, jakie dokonały się w konstrukcji i dekoracji krzesła od starożytności po wzornictwo współczesne. Opowie też o motywach symbolicznych związanych z tym meblem. Zwieńczeniem spotkania będzie zabawa ruchowa z krzesłem w tle.

15 lipca, godz. 12.00 i 14.00

Pomysł + przedmiot = sztuka – Barbara Przerwa

Dzieci będą mogły poznać dorobek Władysława Hasiora – artysty, który tworzył swoje prace z różnych przedmiotów, najczęściej już nikomu niepotrzebnych. Starym widelcom, kapeluszom, znoszonym ubraniom i drewnianym zabawkom nadawał nowe znaczenie i nowe życie. Te zwykłe przedmioty zamieniał w dzieła sztuki. W ramach zabawy plastycznej dzieci stworzą własne prace z plasteliny i drobnych przedmiotów, inspirowane obejrzanymi eksponatami.

17 lipca, godz. 12.00 i 14.00

Czarno-biały świat. Przygoda z grafiką – Grzegorz Wojturski

Uczestnicy dowiedzą się, co to jest grafika i będą mogli przyjrzeć się z bliska drzeworytom, linorytom, miedziorytom oraz matrycom służącym do ich wykonania. W drugiej części spotkania, dzięki prostej technice wyciskania rysunku w miękkiej matrycy, dzieci będą mogły wykonać niewielki obrazek – wakacyjny pejzaż, który zostanie powielony graficznie na specjalnym papierze za pomocą czarnej farby.

22 lipca, godz. 12.00 i 14.00

Obrazy pełne liter – Barbara Przerwa

Kanwą do zabawy plastycznej będzie działalność artystyczna Stanisława Dróżdża – artysty tworzącego prace z pogranicza literatury i sztuk wizualnych. Dzieci dowiedzą się, co to są „pojęciokształty” i będą miały szansę, by stworzyć własne prace z kolorowych liter samoprzylepnych.

24 lipca, godz. 12.00 i 14.00

Kolorowa biżuteria z masy solnej – Katarzyna Kalinowska

Prowadząca zabawę Katarzyna Kalinowska opowie dzieciom o historii masy solnej oraz sposobach jej wykorzystania w różnych pracach plastycznych. Następnie uczestnicy zabawy wykonają biżuterię własnego projektu. Na zajęciach dzieci poznają również podstawowe informacje o barwach i ich rodzajach.

29 lipca, godz. 12.00 i 14.00

Góry Marzeń – Barbara Przerwa

Każdy może mieć swoją „Górę Marzeń”. Może to być Giewont w Tatrach, Śnieżka w Karkonoszach, Złote Góry z legend lub Szklana Góra z bajki. „Góry Marzeń” to także wszystkie nasze pragnienia i plany na przyszłość, których realizowanie może nam się kojarzyć ze zdobywaniem stromych szczytów i długą wędrówką. Najważniejsze, aby wytrwale dążyć do celu! Zapraszamy do wspólnego podziwiania pejzaży górskich, rozmyślania i stworzenia własnej „Góry Marzeń”.

31 lipca, godz. 12.00 i 14.00

Zwykłe i czarodziejskie. Opowieści o szafie – Grzegorz Wojturski

Tematem spotkania będzie szafa jako mebel – dzieło sztuki i rzemiosła – przedmiot użytkowy o zmieniającym się przeznaczeniu, ale też jako tajemnicza kryjówka lub magiczna brama wiodąca, jak w Opowieściach z Narnii Lewisa, do świata fantazji i marzeń.

Sierpień 2015 r.

5 sierpnia, godz. 12.00 i 14.00

Niezwykły świat zegarów – Michał Pieczka

Zegary towarzyszą ludziom od niepamiętnych czasów. W poszczególnych epokach ich forma i sposób konstrukcji zmieniały się dość znacząco. Podczas zabawy dzieci będą miały okazję zapoznać się z różnymi, niekiedy bardzo oryginalnymi zegarami znajdującymi się w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Następnie wykonają własne zegary, wykorzystując różne techniki plastyczne. Uwaga! Na zajęcia prosimy przyjść z korkiem po winie.

7 sierpnia, godz. 12.00 i 14.00

Tajemnicze ruiny starych zamków i kościołów – Michał Pieczka

Widoki ruin zwłaszcza antycznych czy średniowiecznych budowli od zawsze wywoływały silne emocje, pobudzały ludzką wyobraźnię. Stąd nie dziwi fakt, że w ich tajemniczej i często mrocznej scenerii osadzona została akcja wielu opowieści, legend i baśni. Podczas wędrówki po galeriach szlakiem ruin dzieci poznają niektóre z nich oraz obejrzą przedstawiające je obrazy. Później wykonają własne rysunki zainspirowane obrazami widzianymi w Muzeum.

19 sierpnia, godz. 12.00 i 14.00

Zostań twórcą mapy wrocławskich legend – Sławomir Ortyl

Każdy wrocławianin powinien wiedzieć, gdzie się znajduje Kluskowa Brama i co się pod nią wydarzyło, a także gdzie jest kamienna głowa Henryka, który tak kochał piękną, bogatą i mądrą Barbarę, że dla jej zdobycia został rozbójnikiem. Jednak sama wiedza może się łatwo ulotnić z głowy. Żeby temu zapobiec, podczas zajęć każdy uczestnik wykona mapę z zaczarowanymi miejscami naszego miasta. Dzięki niej już zawsze z łatwością będzie można dotrzeć do miejsc związanych z wrocławskimi legendami.

21 sierpnia, godz. 12.00 i 14.00

Muzeum z duchami – Sławomir Ortyl

Zajęcia są przewidziane dla śmiałków o mocnych nerwach, gdyż uczestnicy będą poszukiwać w muzeum miejsc, w których straszy lub kiedyś straszyło. Zobaczą świętą, która rzucała ścierkami po zgaszeniu światła; Thanatosa, który według relacji żyjących jeszcze świadków, oblatywał wieczorami muzealne galerie. Nie zabraknie też upiornej legendy o strasznej babie z wrocławskiego Rynku. Poza tym uczestnicy wezmą udział w pokazie duszkowej mody i takich szalonych konkurencjach jak rzucanie ścierkami, przechodzenie po rzece i… straszenie. Uwaga! Koniecznie weź z sobą prześcieradło!

26 sierpnia, godz. 12.00 i 14.00

Statkiem za morze! Budujemy razem statki, łodzie i okręty – Michał Pieczka

Któż z nas nie marzył kiedyś o dalekich zamorskich wyprawach, które odbywano w dawnych czasach na pokładzie wielkich drewnianych żaglowców. Wielu z nas, zwłaszcza w okresie wakacji, lubi też pływać łódką po rzece czy jeziorze. Podczas spotkania poświęconego właśnie statkom, łodziom i okrętom dzieci obejrzą obrazy i rzeźby, ukazujące te właśnie obiekty. Następnie same wykonają z papieru i drewna statki własnego projektu.

28 sierpnia, godz. 12.00 i 14.00

Twarze i maski w krzywym zwierciadle sztuki – Grzegorz Wojturski

Spotkanie posłuży przypomnieniu funkcji ludzkiej twarzy – podstawowego środka wyrażającego uczucia, nastroje, nastawienia czy poglądy. W przedstawianych na obrazach twarzach zawarte są ludzkie doświadczenia, przywary, ale też cechy pozytywne. Galerię przedstawień twarzy-masek będzie można obejrzeć na wystawach wrocławskiego Muzeum Narodowego. Zabawa będzie polegać na wykonaniu papierowej lub plastelinowej maski bliskiej nastrojom każdego z uczestników spotkania.

Wakacje w Muzeum

Wakacje w Muzeum Etnograficznym

ul. Romualda Traugutta 111/113

W lipcu i sierpniu 2015 r. zapraszamy dzieci na zajęcia wakacyjne do Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu. Zajęcia będą się odbywać we wtorki o godz. 12.00. Wstęp jest bezpłatny. Prosimy o wcześniejszą rezerwację: tel. 71 344 33 13.

Program:

7 lipca, godz. 12.00

Wycinanko-malowanko-wyklejanka (sztuka collage’u)

14 lipca, godz. 12.00

Zrób sobie monidło

21 lipca, godz. 12.00

Rzeźbienie bez drewna

28 lipca, godz. 12.00

Wycinanko-malowanko-wyklejanka (sztuka collage’u)

18 sierpnia, godz. 12.00

Zrób sobie monidło

25 sierpnia, godz. 12.00

Rzeźbienie bez drewna

Grupy zorganizowane: organizujemy również zajęcia dla grup zorganizowanych (półkolonie i kolonie). Koszt zajęć (+ zajęcia plastyczne) wynosi 60 zł. Grupa może liczyć maksymalnie 30 osób. Prosimy o wcześniejsze uzgadnianie terminów i tematów spotkań: tel. 71 344 33 13. Osoby odpowiedzialne ze strony Muzeum – Paulina Suchecka, Marta Derejczyk.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.