Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Wakacyjne podróże i spotkania w Muzeum

Wakacyjne podróże i spotkania w Muzeum

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

pl. Powstańców Warszawy 5

Wakacyjne podróże w Muzeum — cykl spacerów i koncertów

wstęp wolny

Tego lata wyruszamy w podróż do słonecznych Włoch, ognistej Hiszpanii i pełnej szyku Francji, a także udamy się w wędrówkę po Dolnym Śląsku. W czasie wtorkowych i sobotnich spacerów z wolontariuszami zostaną zaprezentowane dzieła sztuki włoskiej, francuskiej, hiszpańskiej i śląskiej. Dodatkowo po sobotnich spacerach widzowie będą mieli szansę udać się w dalszą – muzyczną – podróż, wsłuchując się w muzykę danego regionu w wykonaniu gitarzysty, pana Tomasza Radziszewskiego, oraz jego gości.

1 lipca, godz. 16.00, 4 lipca, godz. 11.00

Słoneczna Italia – spacer z wolontariuszami

1 lipca, godz. 17.00

Muzyczna podróż do Włoch – gitarzysta Tomasz Radziszewski oraz śpiewaczka Sylwia Gorajek

11 lipca, godz. 11.00, 15 lipca, godz. 16.00

Ognista Hiszpania – spacer z wolontariuszami

15 lipca, godz. 17.00

Muzyczna podróż do Hiszpanii – duet gitarowy Tomasz Radziszewski oraz Karol Woźniak

1 sierpnia, godz. 11.00, 5 sierpnia, godz. 16.00

Szykowna Francja – spacer z wolontariuszami

5 sierpnia, godz. 17.00

Muzyczna podróż do Francji – duet gitarowy Urszula Skowrońska i Tomasz Radziszewski

19 sierpnia, godz. 16.00, 22 sierpnia, godz. 11.00

Fascynujący Dolny Śląsk – spacer z wolontariuszami

19 sierpnia, godz. 17.00

Muzyczna podróż po Dolnym Śląsku – duet gitarowy Tomasz Radziszewski i Karol Woźniak

*****

8 lipca, godz. 14.00

Skarb katedry – skarb Wrocławia

Wykład pana Jacka Witeckiego poświęcony będzie bezcennym zabytkom złotnictwa sakralnego wypożyczonym z katedry pw. św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu na wystawę Skarbiec. Złotnictwo archikatedry wrocławskiej. Wstęp wolny.

15 lipca, godz. 11.00

Tajemnice wrocławskiej katedry, spacer po Ostrowie Tumskim i zwiedzanie katedry

Gdzie można spotkać budowniczych katedry? Czy świątynia zawsze wyglądała tak samo? Jakie tajemnice skrywa? Komu zawdzięczamy dzieła, które możemy oglądać we wnętrzu katedry? Odpowiedzi padną w czasie spaceru prowadzonego przez panią Agnieszkę Naglik. Wstęp wolny. Zbiórka obok pomnika Jana Nepomucena.

15 lipca, godz. 14.00

Historia emalii złotniczej

Podczas wykładu prelegentka, pani Elżbieta Gajewska-Prorok, omówi najważniejsze techniki emalii złotniczej. Słuchacze obejrzą przy tej okazji wiele przykładów dzieł dawnego złotnictwa ze Śląska i innych obszarów Europy. Wstęp wolny.

15 lipca, godz. 17.00

Plenerowy piknik sąsiedzki z tradycyjną potańcówką

Otwarte dla wszystkich bliższych i dalszych sąsiadów Muzeum spotkanie piknikowe na trawie przy zabytkowym budynku Muzeum Etnograficznego – dawnego letniego Pałacu Biskupów Wrocławskich przy ul. Romualda Traugutta 111/113. Piknik będzie okazją do wspólnej zabawy przy polskiej muzyce tradycyjnej. Zapraszamy na zabawy dla dzieci oraz występ zaproszonej kapeli – do tańca zagrają Maria Stępień i Marcin Lorenc z zespołu Kożuch z Łodzi. Własne koce i kosze piknikowe mile widziane. Wstęp wolny.

*****

Spotkania w Pawilonie Czterech Kopuł i Panoramie Racławickiej

22 lipca, godz. 16.00

Spotkanie z artystą. Józef Robakowski

Pan Józef Robakowski opowie o swojej twórczości podczas spotkania towarzyszącego wystawie czasowej pt. Nowe horyzonty w nowych mediach. Zjawiska sztuki polskiej w latach 1945–1981. Fotograf, autor filmów, obrazów, instalacji, a także teoretyk i pedagog, jest współzałożycielem kilku grup artystycznych: OKO, STKF PĘTLA, ZERO-61, KRĄG oraz powołanego w 1970 roku w Łodzi zespołu Warsztatu Formy Filmowej i Telewizyjnej Grupy Twórczej Stacja „Ł”.

Pawilon Czterech Kopuł, ul. Wystawowa 1. Wstęp wolny.

Dla dzieci:

22 lipca, godz. 11.00

Abstrakcja na Podwórku

Grupa Podwórko działała we Wrocławiu w latach 1957-1959. W niektórych pracach jej członków motywy fotograficzne traktowane są w sposób bliski abstrakcyjnemu. Podczas warsztatów rodzinnych dla dzieci w wieku od 6 do 10 lat spróbujemy odkryć, co kryje się za tymi tajemniczymi elementami-znakami. A może sami spróbujemy stworzyć coś abstrakcyjnego? Prowadzenie: pani Alicja Abramowicz.

Pawilon Czterech Kopuł. Wstęp wolny, zapisy: tel. 71 712 71 81.

25 lipca, godz. 8.45-9.30

Wakacyjne poranki z Panoramą

Zabawa edukacyjna dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Po krótkim wstępie w Małej Rotundzie grupa uda się na platformę widokową, by zobaczyć dzieło Jana Styki i Wojciecha Kossaka. Będzie można dowiedzieć się, kto jeszcze brał udział w tworzeniu obrazu, jak artyści podzielili się pracą i ile czasu im ona zajęła. Prowadząca, pani Izabela Trembałowicz-Chęć, podpowie, jak oglądać wyjątkowy obraz, jakim jest panorama. Uczestnicy zajęć dowiedzą się też, co to jest sztafaż i z czego jest zrobiony.

Wstęp: 15 zł, zapisy: tel. 71 344 23 44. Panorama Racławicka, ul. Jana Ewangelisty Purkyniego 11.

*****

Śniadanie z mistrzem – Stanisław Wyspiański

Śniadanie z mistrzem – Stanisław Wyspiański

spacer tematyczny

23 lipca 2017 r., godz. 11.00

W związku z rosnącą z roku na rok popularnością muzealnych spacerów z wolontariuszami Muzeum wprowadza nowy cykl spacerów zatytułowany Śniadanie z mistrzem. Każdy spacer poświęcony będzie jednemu artyście – prowadzący zaprezentuje jego dzieła znajdujące się w zbiorach Muzeum i przybliży sylwetkę. 23 lipca zwiedzający będą mogli przyjrzeć się dziełom Stanisława Wyspiańskiego i poznać ciekawostki z życia artysty. Zachęcamy uczestników do aktywnego uczestnictwa w spacerze, zadawania pytań i podejmowania dyskusji, dzielenia się przemyśleniami i wrażeniami. Zacznijmy niedzielę od żywego kontaktu ze sztuką!

Prowadzenie: pani Emilia Jeziorowska, wolontariuszka Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Zbiórka w holu wejściowym gmachu głównego. Wstęp wolny.

Podczas spaceru omawiane będą następujące dzieła:

Autoportret w kontuszu, 1892-1894

Portret Jerzego Żuławskiego, 1899

Helenka, 1900

Portret Maryny Pareńskiej, 1902

***

Kolejne spotkanie odbędzie się w Pawilonie Czterech Kopuł 27 sierpnia o godz. 11.00:

Śniadanie z mistrzem – Władysław Hasior

Zwiedzający przyjrzą się dziełom Władysława Hasiora z różnych etapów jego twórczości, a następnie będą mogli porozmawiać o tym wyjątkowym artyście w muzealnej kawiarni. 

Albert Emil Kirchner, Bazylika w Castello San Pietro w Weronie, 1845

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2009 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.