Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Wakacyjne podróże i spotkania w Muzeum
Muzeum Narodowe we Wrocławiu
pl. Powstańców Warszawy 5
wstęp wolny
Tego lata wyruszamy w podróż do słonecznych Włoch, ognistej Hiszpanii i pełnej szyku Francji, a także udamy się w wędrówkę po Dolnym Śląsku. W czasie wtorkowych i sobotnich spacerów z wolontariuszami zostaną zaprezentowane dzieła sztuki włoskiej, francuskiej, hiszpańskiej i śląskiej. Dodatkowo po sobotnich spacerach widzowie będą mieli szansę udać się w dalszą – muzyczną – podróż, wsłuchując się w muzykę danego regionu w wykonaniu gitarzysty, pana Tomasza Radziszewskiego, oraz jego gości.
1 lipca, godz. 16.00, 4 lipca, godz. 11.00
Słoneczna Italia – spacer z wolontariuszami
1 lipca, godz. 17.00
Muzyczna podróż do Włoch – gitarzysta Tomasz Radziszewski oraz śpiewaczka Sylwia Gorajek
11 lipca, godz. 11.00, 15 lipca, godz. 16.00
Ognista Hiszpania – spacer z wolontariuszami
15 lipca, godz. 17.00
Muzyczna podróż do Hiszpanii – duet gitarowy Tomasz Radziszewski oraz Karol Woźniak
1 sierpnia, godz. 11.00, 5 sierpnia, godz. 16.00
Szykowna Francja – spacer z wolontariuszami
5 sierpnia, godz. 17.00
Muzyczna podróż do Francji – duet gitarowy Urszula Skowrońska i Tomasz Radziszewski
19 sierpnia, godz. 16.00, 22 sierpnia, godz. 11.00
Fascynujący Dolny Śląsk – spacer z wolontariuszami
19 sierpnia, godz. 17.00
Muzyczna podróż po Dolnym Śląsku – duet gitarowy Tomasz Radziszewski i Karol Woźniak
22 sierpnia, godz. 11.00
Fascynujący Dolny Śląsk – spacer z wolontariuszami
Na zakończenie wakacji wolontariusze zabiorą zwiedzających w podróż po Dolnym Śląsku, prezentując śląskie pejzaże oraz dzieła artystów związanych z tym niezwykłym regionem.
8 lipca, godz. 14.00
Skarb katedry – skarb Wrocławia
Wykład pana Jacka Witeckiego poświęcony będzie bezcennym zabytkom złotnictwa sakralnego wypożyczonym z katedry pw. św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu na wystawę Skarbiec. Złotnictwo archikatedry wrocławskiej. Wstęp wolny.
15 lipca, godz. 11.00
Tajemnice wrocławskiej katedry, spacer po Ostrowie Tumskim i zwiedzanie katedry
Gdzie można spotkać budowniczych katedry? Czy świątynia zawsze wyglądała tak samo? Jakie tajemnice skrywa? Komu zawdzięczamy dzieła, które możemy oglądać we wnętrzu katedry? Odpowiedzi padną w czasie spaceru prowadzonego przez panią Agnieszkę Naglik. Wstęp wolny. Zbiórka obok pomnika Jana Nepomucena.
15 lipca, godz. 14.00
Historia emalii złotniczej
Podczas wykładu prelegentka, pani Elżbieta Gajewska-Prorok, omówi najważniejsze techniki emalii złotniczej. Słuchacze obejrzą przy tej okazji wiele przykładów dzieł dawnego złotnictwa ze Śląska i innych obszarów Europy. Wstęp wolny.
15 lipca, godz. 17.00
Plenerowy piknik sąsiedzki z tradycyjną potańcówką
Otwarte dla wszystkich bliższych i dalszych sąsiadów Muzeum spotkanie piknikowe na trawie przy zabytkowym budynku Muzeum Etnograficznego – dawnego letniego Pałacu Biskupów Wrocławskich przy ul. Romualda Traugutta 111/113. Piknik będzie okazją do wspólnej zabawy przy polskiej muzyce tradycyjnej. Zapraszamy na zabawy dla dzieci oraz występ zaproszonej kapeli – do tańca zagrają pani Maria Stępień i pan Marcin Lorenc z zespołu Kożuch z Łodzi. Własne koce i kosze piknikowe mile widziane. Wstęp wolny.
3 sierpnia i 17 sierpnia, godz. 11.00
Skarby wrocławskiej katedry
Jakie skarby kryją się w jednym z najbogatszych zasobów dawnego złotnictwa sakralnego w tej części Europy, czyli katedrze pw. św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu? W niemal każdy wakacyjny czwartek będzie można poznać historię skarbów z archikatedry wrocławskiej: relikwiarzy, monstrancji, figur, pastorałów, kielichów, lamp, liturgicznych strojów ceremonialnych i akcesoriów oraz jednego z najważniejszych elementów wystawy Skarbiec. Złotnictwo archikatedry wrocławskiej, czyli pełnowymiarowej rekonstrukcji słynnego srebrnego ołtarza głównego katedry z 1591 r. Prowadzenie: pani Agnieszka Naglik. Wstęp z biletem.
22 sierpnia, godz. 12.00
Ekotkanie
Uczestnicy warsztatów rodzinnych sami wykonają prostą ramę tkacką z kawałka kartonu, a następnie nadadzą drugie życie zużytym t-shirtom, tworząc z nich kawałek tkaniny na wzór ludowych chodników-szmaciaków. Nic się nie zmarnuje! Mile widziane własne materiały (np. stare t-shirty). Prowadzenie: pani Marta Derejczyk.
Muzeum Etnograficzne. Wstęp wolny.
24 sierpnia, godz. 12.00
Z komodą na głowie
Jak ubierały się dawne Dolnoślązaczki? Jakie znaczenie miały czepce i dlaczego niektóre z nich były „z brodą”? Na zajęciach będzie można poznać odpowiedzi na te i inne pytania oraz stworzyć własne wersje dolnośląskiego stroju. Prowadzenie: pani Marta Derejczyk.
Muzeum Etnograficzne. Wstęp wolny.
2 września, godz. 11.00
Tajemnice wrocławskiej katedry, spacer po Ostrowie Tumskim i zwiedzanie katedry
Gdzie można spotkać budowniczych katedry? Czy świątynia zawsze wyglądała tak samo? Jakie tajemnice skrywa? Komu zawdzięczamy dzieła, które możemy oglądać we wnętrzu katedry? Odpowiedzi padną w czasie spaceru prowadzonego przez panią Agnieszkę Naglik. Wstęp wolny. Zbiórka obok pomnika Jana Nepomucena.
2 września, godz. 14.00
Z głębi ziemi na chwałę nieba. O kamieniach szlachetnych i ozdobnych w wyrobach złotniczych ze skarbca katedry wrocławskiej
Prowadząca spacer po wystawie Skarbiec. Złotnictwo archikatedry wrocławskiej konserwatorka malarstwa i rzeźby, pani Joanna Zyzik-Lubasińska, zwróci szczególną uwagę na liczne kamienie szlachetne zdobiące prezentowane na wystawie wyroby złotnicze. Poza ich identyfikacją, opisem ich właściwości i kształtów omówi wykorzystanie typowych kamieni szlachetnych w dekoracjach wyrobów złotniczych w czasach średniowiecza i nowożytności.
2 września, godz. 18.00
Dzień Przedmieścia Oławskiego – koncert w ogrodach
Akustyczny koncert pani Zuzanny Moczek zwieńczy działania organizowane w ramach pierwszej edycji Dnia Przedmieścia Oławskiego. Ideą całego wydarzenia jest budowanie poczucia dumy wśród mieszkańców, pokazanie wrocławianom walorów tej części miasta oraz promocja wyjątkowych miejsc Przedmieścia. Muzealne ekspozycje będą otwarte bezpłatnie dla zwiedzających od godz. 10.00 do 20.00.
Muzeum Etnograficzne, wstęp wolny.
2 września
Wesele Stanisława Wyspiańskiego jest lekturą Narodowego Czytania 2017. Muzeum przyłącza się do tego wydarzenia, dzięki czemu będzie można spotkać się z fascynującą sztuką Stanisława Wyspiańskiego zarówno w wydaniu literackim, jak i plastycznym.
godz. 13.30
występ Zespołu Muzyki Polskiej Mokosza – w programie weselna muzyka ludowa
godz. 14.00
Czytanie Wesela
Czytają: pan Paweł Hreniak – wojewoda dolnośląski, pani Dominika Arendt-Wittchen – pełnomocnik wojewody ds. obchodów stulecia odzyskania niepodległości, pan Roman Kowalczyk – kurator oświaty we Wrocławiu.
godz. 15.00
Obrazy Stanisława Wyspiańskiego oraz wątki ludowe w dziełach innych malarzy polskich przełomu XIX i XX wieku w kolekcji MNWr
Spacer interaktywny dla dorosłych i młodzieży szkolnej. Prowadzenie: pan Michał Pieczka. Wstęp wolny.
26 sierpnia, godz. 11.00
Zbiórka: stacja kolejowa Wrocław Brochów
Na spacer po Brochowie zaprasza Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu. Jest to jedno z wydarzeń towarzyszących wystawie czasowej Pe drom baro… Na wielkiej drodze. Od Cyganów do Romów.
Uczestnicy spaceru zwiedzą tę część osiedla, w której dominuje mniejszość romska, obejrzą m.in. szkołę, kościół, miejsca rekreacyjne, z których korzystają Romowie, a także wezmą udział w krótkim spotkaniu w Centrum Kultury Romskiej – siedzibie Stowarzyszenia Romani Bacht. Po spacerze Muzeum zaprasza do zwiedzenia wystawy Pe drom baro… Na wielkiej drodze. Od Cyganów do Romów. W tym dniu udostępnione będą dla zwiedzających wnętrza wozów prezentowanych przed Muzeum (na co dzień wnętrza wozów nie są dostępne).
Spacer poprowadzi pan Dariusz Tokarz, w latach 2008-2014 pełnomocnik wojewody dolnośląskiego ds. mniejszości narodowych i etnicznych.
22 lipca, godz. 16.00
Spotkanie z artystą. Józef Robakowski
Pan Józef Robakowski opowie o swojej twórczości podczas spotkania towarzyszącego wystawie czasowej pt. Nowe horyzonty w nowych mediach. Zjawiska sztuki polskiej w latach 1945–1981. Fotograf, autor filmów, obrazów, instalacji, a także teoretyk i pedagog, jest współzałożycielem kilku grup artystycznych: OKO, STKF PĘTLA, ZERO-61, KRĄG oraz powołanego w 1970 roku w Łodzi zespołu Warsztatu Formy Filmowej i Telewizyjnej Grupy Twórczej Stacja „Ł”.
Pawilon Czterech Kopuł, ul. Wystawowa 1. Wstęp wolny.
28 lipca, godz. 17.00
W piątek o piątej
Oprowadzanie po wystawie czasowej Nowe horyzonty w nowych mediach. Zjawiska sztuki polskiej w latach 1945–1981.
Pawilon Czterech Kopuł. Wstęp z biletem na wystawę czasową lub łączonym.
29 lipca, godz. 16.00
Między kinem a sztuką współczesną – działania Warsztatu Formy Filmowej
Wykład pani Małgorzaty Santarek będzie poświęcony działalności Warsztatu Formy Filmowej – grupy artystycznej powstałej w 1970 r. z inicjatywy studentów i absolwentów Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Artyści związani z Warsztatem (w tym m.in. Józef Robakowski, Wojciech Bruszewski, Paweł Kwiek czy Ryszard Waśko) przekraczali tradycyjne granice sztuki, śmiało eksperymentowali i poddawali krytycznej analizie medium filmowe, czyniąc grupę jedną z najważniejszych w Polsce.
Pawilon Czterech Kopuł. Wstęp wolny.
2 września, godz. 17.00
W piątek o piątej – O ciele w sztuce, oprowadzanie po wystawie stałej
Tematem oprowadzania będzie twórczość takich artystów jak Jan Lebenstein (1930-1999), Alina Szapocznikow (1926-1973), Izabella Gustowska (ur. 1948), czy Paweł Althamer (ur. 1967). Wstęp z biletem na wystawę stałą.
Pawilon Czterech Kopuł
Dla dzieci:
22 lipca, godz. 11.00
Abstrakcja na Podwórku
Grupa Podwórko działała we Wrocławiu w latach 1957-1959. W niektórych pracach jej członków motywy fotograficzne traktowane są w sposób bliski abstrakcyjnemu. Podczas warsztatów rodzinnych dla dzieci w wieku od 6 do 10 lat spróbujemy odkryć, co kryje się za tymi tajemniczymi elementami-znakami. A może sami spróbujemy stworzyć coś abstrakcyjnego? Prowadzenie: pani Alicja Abramowicz.
Pawilon Czterech Kopuł. Wstęp wolny, zapisy: tel. 71 712 71 81.
25 lipca, godz. 8.45-9.30
Wakacyjne poranki z Panoramą
Zabawa edukacyjna dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Po krótkim wstępie w Małej Rotundzie grupa uda się na platformę widokową, by zobaczyć dzieło Jana Styki i Wojciecha Kossaka. Będzie można dowiedzieć się, kto jeszcze brał udział w tworzeniu obrazu, jak artyści podzielili się pracą i ile czasu im ona zajęła. Prowadząca, pani Izabela Trembałowicz-Chęć, podpowie, jak oglądać wyjątkowy obraz, jakim jest panorama. Uczestnicy zajęć dowiedzą się też, co to jest sztafaż i z czego jest zrobiony.
Panorama Racławicka, ul. Jana Ewangelisty Purkyniego 11. Wstęp: 15 zł, zapisy: tel. 71 344 23 44.
28 lipca, godz. 12.00, 14.00
Porady na rady
Cykl: Wakacje w Muzeum
Zabawa plastyczna dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Porady zawarte w Nieporadnikach autorstwa Wojciecha Widłaka przyprawiają o zawrót głowy! Czy można prasować młotkiem lub grzebieniem zaparzyć herbatę? Do rozwiązania tych zagadek będzie można dojść podczas zabawy, przy okazji wymyślając i tworząc własne. Prowadzenie: pani Barbara Przerwa
Gmach Główny. Wstęp wolny, zapisy: tel. 71 372 51 48.
29 lipca, godz. 11.00
Pomaluj świat
Warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku od 6 do 10 lat. Czasami za sprawą starych zdjęć może wydawać się, że świat był kiedyś czarno-biały. Ale przecież kolory istnieją od zawsze. Ubarwiając fotografie, uczestnicy warsztatów zaszczepią w nim nieco fantazji i użyją wyobraźni, by stał się bardziej cudaczny i nieziemski. Prowadzenie: pani Monika Krysztofińska.
Pawilon Czterech Kopuł. Wstęp wolny
1 sierpnia, godz. 11.00
Fotomontaż i inne eksperymenty
Warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku od 6 do 10 lat. Słowo „eksperyment” zazwyczaj kojarzy się z przeprowadzaniem różnych doświadczeń naukowych. A może robienie ciekawych zdjęć to także eksperyment, np. fotografowanie własnych dłoni, by wyglądały jak góry, albo rzeźba w przestrzeni? Podczas spotkania będzie można też poznać znaczenie tak trudnych i dziwnych słów, jak fotomontaż i fotokolaż. Prowadzenie: pani Iwona Gołaj.
Pawilon Czterech Kopuł. Wstęp wolny.
2 sierpnia, godz. 12.00, 14.00
O rety! Krowa je kotlety! O zwierzętach z zagrody
Zabawa plastyczna dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Dlaczego kochamy bajki? Bo wszystko jest w nich możliwe – nawet krowa przy stole! Dzieci zobaczą, jak Ewa i Paweł Pawlakowie pokazują na swoich ilustracjach do bajek zwierzęta z zagrody, a następnie przystąpią do realizacji własnych pomysłów. Prowadzenie: pan Sławomir Ortyl.
Gmach Główny. Wstęp wolny.
4 sierpnia, godz.12.00, 14.00
Zostań czarodziejem, który własną ciuchcią jeździ co niedzielę
Zabawa plastyczna dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Tym razem dzieci wytropią zaczarowane ciuchcie na ilustracjach Ewy i Pawła Pawlaków, by później przystąpić do pracy nad własną ciuchcią, która – jeżeli tylko się chce – potrafi zawieźć właściciela wprost do krainy bajek. Prowadzenie: pan Sławomir Ortyl. Uwaga! Proszę zabrać ze sobą pudełka od zapałek.
Gmach Główny. Wstęp wolny.
22 sierpnia, godz. 8.45, 29 sierpnia, godz. 8.45
Zapraszamy na zwiedzanie Panoramy Racławickiej przeznaczone dla dzieci od 6 do 12 lat (wraz z opiekunami).
Prowadząca, pani Izabela Trembałowicz-Chęć, opowie o bitwie racławickiej, wojskach biorących w niej udział i postaciach, które zostały namalowane na płótnie; przypomni też czasy Tadeusza Kościuszki i króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Zwiedzający dowiedzą się więcej o samych artystach i o tym, jak wyglądała praca przy malowaniu Panoramy Racławickiej.
Zajęcia trwają 45 min. Wstęp: 15 zł. Zapisy: 71 344 23 44 lub 71 344 16 61.
2 września, godz. 10.30
Skarby cenniejsze niż złoto
Podczas zajęć dzieci poznają dzieła sztuki znajdujące się w galeriach muzealnych i na wystawie czasowej prezentującej skarby wrocławskiej katedry. Treść oglądanych dzieł sztuki ma uzmysłowić im, że nie tylko złoto stanowi wartość w życiu człowieka, ale cenniejsze od niego są miłość, przyjaźń, wierność oraz wykształcenie. Prowadzenie: pan Sławomir Ortyl.
Gmach Główny. Wstęp wolny, zapisy: tel. 71 372 51 48.
spacer tematyczny
23 lipca 2017 r., godz. 11.00
W związku z rosnącą z roku na rok popularnością muzealnych spacerów z wolontariuszami Muzeum wprowadza nowy cykl spacerów zatytułowany Śniadanie z mistrzem. Każdy spacer poświęcony będzie jednemu artyście – prowadzący zaprezentuje jego dzieła znajdujące się w zbiorach Muzeum i przybliży sylwetkę. 23 lipca zwiedzający będą mogli przyjrzeć się dziełom Stanisława Wyspiańskiego i poznać ciekawostki z życia artysty. Zachęcamy uczestników do aktywnego uczestnictwa w spacerze, zadawania pytań i podejmowania dyskusji, dzielenia się przemyśleniami i wrażeniami. Zacznijmy niedzielę od żywego kontaktu ze sztuką!
Prowadzenie: pani Emilia Jeziorowska, wolontariuszka Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Zbiórka w holu wejściowym gmachu głównego. Wstęp wolny.
Podczas spaceru omawiane będą następujące dzieła:
Autoportret w kontuszu, 1892-1894
Portret Jerzego Żuławskiego, 1899
Helenka, 1900
Portret Maryny Pareńskiej, 1902
Kolejne spotkanie odbędzie się w Pawilonie Czterech Kopuł 27 sierpnia o godz. 11.00:
Wolontariusze Muzeum przedstawią sylwetkę artysty i anegdoty z jego życia. Zwiedzający przyjrzą się dziełom Władysława Hasiora z różnych etapów jego twórczości, a następnie będą mogli porozmawiać o tym wyjątkowym artyście w muzealnej kawiarni. Wstęp wolny.