Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: Noc Muzeów / Walc w muzyce europejskiej w XIX i XX wieku

Noc Muzeów / Walc w muzyce europejskiej w XIX i XX wieku

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

W tym roku zapraszamy do Apartamentów Królewskich, Gabinetów Starożytności oraz na wystawę czasową poświęconą kapie liturgicznej z Kęt, wykonanej z tkaniny zdobytej przez króla Jana III po bitwie pod Wiedniem. Program obejmuje: zwiedzanie Muzeum, rozmowy z kuratorami, konserwatorami oraz rekonstruktorkami, inspirujące warsztaty, pokaz mody i wiele innych atrakcji.

Podczas Nocy Muzeów (18 maja 2019 r.) będzie można się dowiedzieć, jak wygląda codzienna troska pracowników o zachowanie tradycji dla przyszłych pokoleń. Opowiedzą oni o opiece nad wilanowskimi zabytkami, a także przybliżą techniki wykorzystywane przez dawnych artystów czy rzemieślników. Na najmłodszych czekają warsztaty, w których trakcie będą mogli wykonać zabawki podobne do tych, jakimi bawiły się królewskie dzieci, oraz posłuchać niesamowitych historii o zwierzętach z królewskiego folwarku. Zachęcamy też do udziału w spacerach przybliżających historię dawnego krajobrazu Wilanowa i kościoła św. Anny. Wstęp wolny.

PROGRAM

PAŁAC

Zwiedzanie pałacu, godz. 19.00–24.00, ostatnie wejście o godz. 23.30

Apartamenty Królewskie

Wystawa czasowa w Wielkiej Sieni

Gabinety Starożytności

Parter pałacu (Apartamenty Królewskie oraz Wielka Sień) jest dostępny dla osób z niepełnosprawnością ruchową.

Opowieści o obiektach, prezentacje, godz. 19.00–23.30 (dorośli i młodzież)

Kuratorki zbiorów opowiedzą o pamiątkach po słynnych mieszkańcach pałacu, które do dziś możemy oglądać w Muzeum. Będzie można się dowiedzieć, skąd „starożytności” wzięły się w Wilanowie, czy są trwałe i jak wygląda ich konserwacja w Muzeum. Zapraszamy do rozmowy z konserwatorami o tym, jak dbają o cenne, zabytkowe meble, aby przyszłe pokolenia mogły podziwiać kunszt dawnych ebenistów, oraz jak przetrwać remont w pałacu.

Od podszewki, pokaz rekonstrukcyjny, godz. 19.00–22.00 (dorośli i młodzież)

Damy w strojach z epoki Jana III zwrócą uwagę na szerokie stosowanie tkanin nie tylko w ubiorze dworskim czy szatach liturgicznych, lecz także wystroju wnętrz. Przybliżą symbolikę kolorów i proces powstawania tkanin. Dostępne na stanowisku próbki materiałów pozwolą odkryć bogactwo ich wzorów oraz faktur.

DZIEDZINIEC

Kiermasz książek wydanych przez Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, godz. 19.00–23.30

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z bogatą ofertą książek. Jak co roku, będzie można znaleźć wiele interesujących tytułów w atrakcyjnych cenach.

Belle Epoque i talia osy, pokaz mody, godz. 21.00

Widowisko modowe przygotowane przez twórców i uczestniczki programu „Debiutantki” oraz Wyższą Szkołę Artystyczną w Warszawie przeniesie widzów do Belle Epoque, w czasy rozkwitu kabaretu, sztuki filmowej i oryginalnego stylu secesji. Debiutantki VII edycji wystąpią w kostiumach zaprojektowanych i uszytych przez najzdolniejsze studentki Wyższej Szkoły Artystycznej, inspirowanych tą niezwykłą epoką.

Folwark wilanowski, godz. 19.00–23.00, warsztaty dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat

Dawno, dawno temu w Wilanowie znajdował się folwark, w którym żyły różne zwierzęta i uprawiano ogrody warzywno-owocowe. Najmłodszych uczestników Nocy Muzeów zapraszamy na warsztaty, podczas których dowiedzą się więcej o mieszkańcach królewskiego gospodarstwa oraz roślinach, które z dekoracyjnych grządek trafiały na pałacowe stoły. W czasie spotkania będziemy poznawać kształty, a także kolory warzyw i owoców. Nauczymy się również nazywać potomstwo zwierząt gospodarskich oraz budynki znajdujące się na terenie dawnego folwarku. Na uczestników warsztatów czeka moc ciekawostek, zadań i wspaniała zabawa. Będzie można także wcielić się w postać wybranego mieszkańca wilanowskiego folwarku, samodzielnie wykonując maskę.

NAMIOT SCRIPTORIUM VILLA NOVA (pergola)

W królewskiej pracowni zabawek, godz. 19.00–23.00, warsztaty dla dzieci powyżej 6. roku życia

Dzieci uwielbiają się bawić, a zabawki od wieków wpisują się w ich dzieciństwo. Okazuje się, że te sprzed prawie trzystu lat nie różniły się wcale tak bardzo od dzisiejszych. Nie zmieniły się ich formy, a jedynie sposób wykonania i wykorzystywane materiały. Od wieków najmłodsi bawili się lalkami, dosiadali drewnianych koników, wcielając się w role dorosłych i przymierzając do przyszłych obowiązków wobec rodziny i kraju. Do ulubionych dziecięcych zabawek wciąż zaliczają się latawce, wozy drabiniaste, wiatraczki czy drewniane figurki.

Uczestnicy warsztatów będą mogli się przekonać, w jaki sposób tradycyjne drewniane zabawki mogą pobudzić do twórczego działania oraz wspólnej zabawy. Przy użyciu kleju i kolorowego papieru wyczarują konika na biegunach, a także ptaszka na patyku.

VILLA INTRATA

Kulinarna alchemia, warsztaty kulinarne, godz. 19.00 (dorośli, wymagane zapisy)

Kuchnia może być miejscem niezwykłych eksperymentów! Kuchnia wilanowska to również przestrzeń, gdzie tradycja spotyka się z nowoczesnością. Zapraszamy na wyjątkowe warsztaty, podczas których będziemy gotować dania inspirowane przepisami z najstarszych polskich książek kucharskich. Będą kuchenne reakcje chemiczne i eksperymenty z kolorami. Będzie odrobinę iluzji i mnóstwo zabawy. Będzie pysznie!

Rezerwacja od 10 maja. Biuro Rezerwacji: tel. 22 544 28 50.

KOŚCIÓŁ ŚW. ANNY

Parafianie z pałacu, spacer tematyczny, godz. 19.00 (dorośli)

Zapraszamy na specjalne zwiedzanie kościoła pod wezwaniem św. Anny, w trakcie którego poznamy powiązania dawnych właścicieli pałacu z wilanowską parafią. Spotykamy się przy punkcie informacyjnym.

*****

Walc w muzyce europejskiej w XIX i XX wieku

Zapraszamy na cykl koncertów kameralnych organizowanych przez Warszawską Operę Kameralną. Instytucja ta od ponad 50 lat buduje rozpoznawalną wśród melomanów i cieszącą się uznaniem markę, a wydarzenia przez nią organizowane dostarczają niezwykłych przeżyć artystycznych. Wieloletnia współpraca z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie pozwala delektować się muzyką w urzekających pałacowych wnętrzach.

12 maja 2019, godz. 19.00

W programie utwory Jana Straussa, Piotra Czajkowskiego, Arama Chaczaturiana, Dymitra Szostakowicza, Jana Sibeliusa. Wykonawcy: Kwintet fortepianowy WOK.

Zapraszamy do Sali Białej. Bilety do nabycia w kasach WOK oraz na godzinę przed koncertem w kasach Muzeum.

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, ul. Stanisława Kostki Potockiego 10/16, Warszawa

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.