Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wałbrzych: Waldenburg — miasto prywatne Hochbergów

2 czerwca 2026 roku o godz. 17.00 w ramach cyklu „Wałbrzych — miasto tajemnic” odbędzie się spotkanie poświęcone historii Wałbrzycha jako miasta należącego w latach 1738‒1808 do hrabiowskiego rodu z Książa. O jego dziejach, przemianach gospodarczych regionu i wpływie Hochbergów na rozwój ziemi wałbrzyskiej opowie pan Mateusz Mykytyszyn, prezes Fundacji Księżnej Daisy von Pless.
Spotkanie nawiązuje do ważnej rocznicy w historii Wałbrzycha. W 1738 roku zadłużony Jan Abraham von Czettritz, przedstawiciel rycerskiego rodu władającego ziemią wałbrzyską od średniowiecza, sprzedał Konradowi Ernestowi Maksymilianowi von Hochbergowi miasteczko Wałbrzych wraz z Wałbrzychem Górnym i wszystkimi przynależnymi dobrami. Transakcję sfinalizowano 14 kwietnia, a wartość majątku ustalono na 40 tysięcy talarów i 100 dukatów.

Przez kolejne 70 lat Wałbrzych pozostawał miastem prywatnym Hochbergów – jednego z najpotężniejszych rodów Śląska – a w XIX wieku stał się jednym z ważnych ośrodków przemysłowych Europy. Hochbergowie prowadzili na tym terenie działalność wydobywczą i przemysłową aż do II wojny światowej. Epoka ich obecności na Podgórzu Wałbrzyskim zakończyła się w 1945 roku wraz z wkroczeniem Sowietów.
Spotkanie będzie okazją do poznania faktów dotyczących historii Wałbrzycha, dawnych właścicieli miasta oraz przemian społecznych i gospodarczych regionu.
Zapraszamy do zamku Książ przy ul. Piastów Śląskich 1, Sala Krzywa (II piętro). Bezpłatne wejściówki
Cykl spotkań jest organizowany z okazji sześćsetnej rocznicy potwierdzonej źródłowo miejskości Wałbrzycha.
