Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Łódź: ...Będzie wielka albo nie będzie jej wcale. Walka o granice Polski w latach 1918-1921

...Będzie wielka albo nie będzie jej wcale. Walka o granice Polski w latach 1918-1921

Instytut Pamięci Narodowej – Oddział w Łodzi

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi zaprasza 5 listopada 2019 roku o godz. 12.00 na plac Katedralny w Łodzi na otwarcie wystawy pt. …Będzie wielka albo nie będzie jej wcale. Walka o granice Polski w latach 1918-1921. W wernisażu weźmie udział pan dr Dariusz Rogut, dyrektor łódzkiego oddziału IPN.

Wystawa została przygotowana przez Biuro Edukacji Narodowej IPN. Jej tematem jest walka Polski o granice w latach 1918–1921.

Na 19 planszach pokazano wysiłek Polaków w ustaleniu granic odrodzonej Polski. Zarówno żołnierzy, ochotników, jak i dyplomatów. Między innymi wystawa porusza zagadnienia dotyczące obrony Lwowa, powstań: wielkopolskiego, śląskich, i mało znanego polskiemu odbiorcy powstania sejneńskiego. Dużo miejsca poświęcono również najważniejszej, decydującej o losie młodego państwa, wojnie z bolszewikami – mówi o wystawie dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN, pan Adam Hlebowicz. – Ciekawa jest też forma artystyczna wystawy, nawiązująca do najnowszej produkcji Instytutu, prequela „Niezwyciężonych” pt. „Czas próby” – dodaje.

Polska będzie wielka albo nie będzie jej wcale – te słowa Józefa Piłsudskiego, otwierające wystawę plenerową, pokazują, czym tak naprawdę była walka Polaków o granice w latach 1918–1921. Po odzyskaniu niepodległości nadszedł czas trudnych decyzji i próby dla narodu polskiego. Walka toczyła się nie tylko o kształt konkretnej granicy czy przynależność danego regionu, ale przede wszystkim o ducha polskiej państwowości.

Wystawa prezentowana będzie w Łodzi do 24 listopada.

wystawa IPN

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.