Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Spacer śladami krakowskiego ekscentryka / Toruńskie warsztaty numizmatyki antycznej

Spacer śladami krakowskiego ekscentryka / Toruńskie warsztaty numizmatyki antycznej

Muzeum Narodowe w Krakowie

Unsound Festival 2016 w Muzeum Narodowym

W ramach festiwalu Unsound zapraszamy do Mediateki w Sukiennicach na prezentację instalacji dźwiękowej pana Sama Kidela. Disruptive Muzak to jeden z najbardziej oryginalnych albumów ambientowych ostatnich lat. Artysta przygotował dla Unsoundu nową wersję projektu w formie instalacji. Odwiedzający będą mogli usłyszeć połączenia telefoniczne wykonywane na żywo przez zautomatyzowany call center, który łączyć się będzie z biurem brytyjskiego urzędu skarbowego (HMRC). Instalację można oglądać w godzinach otwarcia Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach do 23 października 2016 roku.

Toruńskie warsztaty numizmatyki antycznej

Zapraszamy studentów, doktorantów archeologii i historii, kolekcjonerów monet antycznych starożytnej Grecji i Rzymu oraz miłośników kultury antycznej na kolejną edycję Toruńskich Warsztatów Numizmatyki Antycznej, która odbędzie się 21-22 października w Pałacu Czapskich. Toruńskie Warsztaty Numizmatyki Antycznej są cyklem wykładów i zajęć praktycznych z zakresu mennictwa starożytnej Grecji i Rzymu oraz obszarów kulturowo pokrewnych lub zależnych (perskich, partyjskich, celtyckich i naśladownictw). Od 2014 roku fundacja Traditio Europae stale współpracuje z Muzeum Narodowym w Krakowie i od tego czasu edycja jesienna warsztatów organizowana jest w Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego w Krakowie przy ul. Józefa Piłsudskiego 12. Koszt uczestnictwa: 80 zł, dla studentów i doktorantów wstęp wolny. Szczegółowy program

Spotkanie poświęcone twórczości Piotra (Petera) Grzybowskiego

24 października o godz. 17.00 zapraszamy do Gmachu Głównego przy al. 3 Maja 1 (Sala audiowizualna u Samurajów) na spotkanie poświęcone działalności artystycznej Piotra Grzybowskiego, o której opowie pani Magdalena Kownacka, współzałożycielka Fundacji i Galerii F.A.I.T. w Krakowie. Punktem wyjścia będą dwa cykle malarskie powstałe w pierwszej połowie lat 80.: Obrazy (1982) i Kumulacja (1983). Oba powstawały na podstawie dokumentacji fotograficznej realizowanych przez Grzybowskiego akcji i są ciekawą alternatywą w stosunku do powszechnego zwyczaju dokumentowania i prezentowania performance’u poprzez fotografię. Praca Bez tytułu/Obraz 3 z cyklu Obrazy została kupiona przez Muzeum w ramach projektu „Dialog z Modernizmem”. Zakup dzieła został dofinansowany ze środków ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu „Kolekcje/Regionalne Kolekcje sztuki współczesnej 2016”. Wstęp wolny.

Spacer śladami krakowskiego ekscentryka

W Kamienicy Szołayskich przy placu Szczepańskim 9 można oglądać przepiękną wystawę Rodin/Dunikowski. Kobieta w polu wiedzenia. A 22 października o godz. 10.30 wyruszymy z tego miejsca na spacer po Krakowie śladami Xawerego Dunikowskiego. Ten rzeźbiarz, malarz i pedagog odegrał niebagatelną rolę w kształtowaniu krakowskiego środowiska artystycznego i do dziś stanowi ważny punkt odniesienia i źródło inspiracji dla kolejnych pokoleń artystów. W Krakowie wciąż żywa jest także pamięć o jego krewkim charakterze, błyskotliwej inteligencji i ekscentrycznym zachowaniu. Prowadzenie: pani Anna Pichura, wstęp: 10 zł, konieczna rezerwacja, tel. 12 433 54 44.

Wydarzenia edukacyjne

21 października

Pracownia konserwacji rzeźby

cykl: Spotkania w Pracowniach Konserwacji MNK

Dom Józefa Mehoffera, ul. Krupnicza 26, godz. 12.00

wstęp wolny

konieczna rezerwacja, tel. 12 433 54 44

***

Plakat secesyjny środowiska krakowskiego

cykl: Z Pegazem w tle

Dom Józefa Mehoffera, godz. 18.00

prowadzenie: p. Magdalena Czubińska, wstęp wolny

23 października

Nowe nabytki – portrety w zbiorach Muzeum Domu Jana Matejki

Dom Jana Matejki, ul. Floriańska 41, godz. 12.00

prowadzenie: p. kurator Marta Kłak-Ambrożkiewicz, wstęp wolny

24 października

Poeci i Puławy Izabeli i Adama Kazimierza Czartoryskich

cykl: Kolekcja Czartoryskich – zbiory i ludzie

Biblioteka XX Czartoryskich, ul. Św. Marka 17, godz. 18.00

prowadzenie: p. Janusz Nowak, wstęp wolny

25 października

Piękną nigdy nie byłam – o portrecie księżnej Izabeli Czartoryskiej

cykl: Od romanizmu do akademizmu  i nie tylko

Ośrodek Kultury Europejskiej EUROPEUM, pl. Władysława Sikorskiego 6, godz. 18.00

prowadzenie: p. Janusz Wałek, wstęp wolny

26-27 października

Tekst w muzeum

konferencja naukowa, grupa docelowa: specjaliści, muzealnicy, historycy sztuki, poloniści, psychologowie (obrady będą także otwarte dla publiczności)

Gmach Główny, Sala audiowizualna u Samurajów, godz. 9.00-19.00

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.