Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Darmowy listopad w Zamku Królewskim na Wawelu

Darmowy listopad w Zamku Królewskim na Wawelu

Zamek Królewski na Wawelu

Zamek Królewski na Wawelu

Wawel 5, Kraków

Zwiedzanie wystaw i oferta edukacyjna w listopadzie 2016 roku

Zwiedzanie wystaw

W listopadzie 2016 roku wstęp na wystawy jest bezpłatny.

Dla zwiedzających udostępnione są następujące wystawy:

wtorek-sobota, godz. 9.30-16.00: Reprezentacyjne Komnaty Królewskie, Skarbiec Koronny i Zbrojownia, Wawel Zaginiony, Gobeliny Ogińskich ze Słonimia oraz Leonardo da Vinci Dama z gronostajem

niedziela, godz. 10.00-16.00: Reprezentacyjne Komnaty Królewskie, Wawel Zaginiony, Gobeliny Ogińskich ze Słonimia oraz Leonardo da Vinci Dama z gronostajem

Ostatnie wejście na wystawy o godz. 15.00.

W poniedziałki oraz 1 i 11 listopada wszystkie wystawy nieczynne.

Zwiedzanie na podstawie bezpłatnych biletów wydawanych w dniu zwiedzania w kasie biletowej (Centrum Promocji i Informacji):

•              wtorek-sobota, godz. 9.00-14.45

•              niedziela, godz. 9.30-14.45

Ze względów konserwatorskich obowiązują dzienne limity wejść, po ich wyczerpaniu nie ma możliwości uzyskania wejściówki ani zakupienia biletu. Usługi przewodnickie oraz audioprzewodniki są płatne. W niedzielę zwiedzanie wyłącznie dla turystów indywidualnych. Grupy obowiązuje rezerwacja, przyjmowana i wydawana w Biurze Rezerwacji, tel. 12 422 16 97.

Opis wystaw

Reprezentacyjne Komnaty Królewskie

Wystawa nawiązuje do wyglądu wnętrz rezydencji królewskiej z wieku XVI i początku XVII; obejmuje wielkie sale – Poselską (z rzeźbionymi głowami w stropie) i Senatorską. Można tu zobaczyć słynną kolekcję arrasów króla Zygmunta Augusta, portrety królów, obrazy mistrzów włoskich i holenderskich od wieku XV do XVII oraz renesansowe meble włoskie.

Skarbiec Koronny i Zbrojownia

Wystawa zajmuje gotyckie i renesansowe pomieszczenia północno-wschodniego narożnika zamku, gdzie od wieku XIV przechowywano polskie insygnia koronacyjne i klejnoty Rzeczypospolitej. Tu wyeksponowano przedmioty ocalone z pierwotnego skarbca, w tym miecz koronacyjny – Szczerbiec, pamiątki po polskich monarchach, dzieła złotnictwa polskiego, zachodnioeuropejskiego oraz różne rodzaje broni i uzbrojenia od średniowiecza po wiek XVIII (m.in. paradne rzędy końskie).

Wawel Zaginiony

Rezerwat archeologiczno-architektoniczny obejmuje: rotundę ŚŚ. Feliksa i Adaukta (Najświętszej Panny Maryi) z wieków X/XI, pozostałości stajni i wozowni z wieków XVI/XVII, relikty renesansowych kuchni królewskich oraz przedmioty znalezione na wzgórzu podczas prac wykopaliskowych. Dzieje zabudowy ilustrują plansze, a także model ukazujący układ przestrzenny wzgórza w XVIII wieku. Można też obejrzeć wirtualną rekonstrukcję budowli z okresu wczesnoromańskiego i romańskiego. Bogaty zbiór renesansowych detali architektonicznych jest eksponowany w Lapidarium.

Gobeliny Ogińskich ze Słonimia

Zamek Królewski na Wawelu prezentuje niezwykłą serię siedmiu jedwabnych gobelinów z przedstawieniami posągów bóstw antycznych. Zostały zamówione przez Michała Kazimierza Ogińskiego, hetmana wielkiego litewskiego, do dekoracji jego rezydencji w Słonimiu, a pierwotnie było ich dwanaście. Tematyka serii – figury bóstw ustawione w niszach – wzorowana była na rycinach pokazujących rzeźby z ogrodów w Wersalu. Gobeliny wykonał w Słonimiu niemiecki tkacz Jan Karol Kletsch między rokiem 1784 a 1788. Kolekcja przeszła w ręce rodziny Pusłowskich i zdobiła ich siedziby w Albertynie i Czarkowach aż do wybuchu I wojny światowej. Tragiczny pożar, który w roku 1914 strawił czarkowski pałac, spowodował zniszczenie części zbioru, pozostałe zaś tkaniny uległy rozproszeniu. Wawel posiada od roku 1935 dwie tapiserie – Flecistę i Amfitrytę, a kolejne trzy pozyskał jako depozyty z Muzeum Książąt Czartoryskich i z Zamku Królewskiego w Warszawie. W styczniu 2015 pan Xawery Pusłowski z Waszyngtonu ofiarował na Wawel dwa ostatnie gobeliny – Ledę i Florę. W ten sposób udało się zgromadzić na Zamku wawelskim wszystkie znane tkaniny z tej niezwykłej serii.

Leonardo Da Vinci „Dama z gronostajem”

Najcenniejszy w polskich zbiorach i jeden z cenniejszych obrazów w świecie gości w Zamku Królewskim na Wawelu. Arcydzieło jest portretem Cecylii Gallerani, kochanki księcia Mediolanu Ludwika Sforzy, wykonanym na jego zlecenie około roku 1490. Ma wymowę alegoryczną, odnoszącą się do ich miłości. Gronostaj, w języku greckim galée, jest aluzją do nazwiska Cecylii, a także do osoby księcia, którego – po otrzymaniu Orderu Gronostaja od księcia Neapolu – nazywano „białym gronostajem”. Portret około roku 1800 nabył, zapewne we Włoszech, książę Adam Jerzy Czartoryski i ofiarował swej matce Izabeli z Flemmingów Czartoryskiej, przygotowującej muzeum w Puławach. Obraz jest własnością Fundacji Książąt Czartoryskich, pozostaje jako depozyt w Muzeum Narodowym w Krakowie. Na Wawelu będzie eksponowany do zakończenia renowacji Muzeum XX Czartoryskich.

Edukacja

Zapraszamy na bezpłatne zajęcia realizowane w ramach wspólnego projektu edukacyjnego Czterech Rezydencji Królewskich. W tym roku hasło przewodnie wydarzenia to Królowie i sztuka.

W listopadzie uczniowie będą mogli bezpłatnie uczestniczyć w lekcjach muzealnych. Szeroka oferta edukacyjna jest adresowana do wszystkich poziomów nauczania, a prowadzone przez nas zajęcia mają przyjazną dla uczniów formę dialogu. Przygotowane lekcje mają na celu zapoznanie uczniów z historią Zamku Królewskiego i Wzgórza Wawelskiego, losami dynastii Jagiellonów, królewską kolekcją dzieł sztuki, mecenatem artystycznym sprawowanym przez kolejnych władców, a także przybliżenie epoki renesansu.

Ponadto w ofercie edukacyjnej Zamku znajdują się zajęcia warsztatowe dla najmłodszych, którzy dopiero rozpoczną swoją przygodę z historią i sztuką. Dorosłych zapraszamy na spotkania poświęcone wawelskim ekspozycjom i zbiorom.

100 lekcji muzealnych dla szkół

Przedszkola (sześciolatki):

Legendy wawelskie

Szkoły podstawowe (klasy I-III)

Legendy wawelskie

Królowie na Wawelu – życie codzienne w zamku

Szkoły podstawowe (klasy IV)

Królowie na Wawelu – życie codzienne w zamku

Wawel legendarny i historyczny

Szkoły podstawowe (klasy V-VI)

Wawel – rezydencja władców Polski

Szkoły ponadpodstawowe (gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne, licea, technika)

Wawel – rezydencja władców Polski

Renesans

Wymagana jest rezerwacja – tel. 12 422 51 55, wew. 290, poniedziałek-piątek, godz. 9.00-12.00 i 14.00-15.00. Lekcje realizowane są od wtorku do piątku, liczba miejsc ograniczona. Grupa może liczyć maksymalnie 30 osób wraz z opiekunami.

Spotkania dla rodzin z dziećmi

•              5 listopadaZrób się na bóstwo

warsztat dla rodzin z dziećmi (7-12 lat) towarzyszący wystawie czasowej Gobeliny Ogińskich ze Słonimia

zajęcia prowadzą: pp. Anita Andrzejewska i Andrzej Pilichowski-Ragno

godz. 12.30, obowiązuje rezerwacja miejsc

•              19 listopadaŚwiętych atrybuty

zajęcia dla rodzin z dziećmi (9-12 lat) w ramach cyklu Wawelskie spotkania z historią i sztuką

zajęcia prowadzą: pp. Bożena Litewka i Robert Adamczak

godz. 10.30, obowiązuje rezerwacja miejsc

Spotkania dla dorosłych

•              3 listopada – p. dr Maria Kałamajska-Saaed, Siedziby Ogińskich i Pusłowskich na dawnych Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej

wykład towarzyszący wystawie czasowej Gobeliny Ogińskich ze Słonimia

godz. 17.00, sale edukacyjne w budynku nr 7

•              5 listopadaTajemnice ceramiki

warsztat w ramach cyklu Spotkania dla Seniorów (grupa początkująca – I rok)

zajęcia prowadzi p. Renata Tomków

godz. 10.30, obowiązuje rezerwacja miejsc

•              6 listopada – p. dr Beata Kwiatkowska-Kopka, Wawel Zaginiony

wykład w ramach cyklu Spotkania dla Seniorów

godz. 11.00, obowiązuje rezerwacja miejsc

•              10 listopada – p. dr hab. Ryszard Nowicki, Maria księżna Ogińska

wykład towarzyszący wystawie czasowej Gobeliny Ogińskich ze Słonimia

godz. 17.00, sale edukacyjne w budynku nr 7

•              17 listopada – pp. dr Magdalena Piwocka, Magdalena Ozga, Kolekcje tkanin w Zamku Królewskim na Wawelu

wykład w ramach cyklu Wawel znany i nieznany

godz. 17.00, sale edukacyjne w budynku nr 7

•              27 listopada – Zwiedzanie z kustoszem wystawy czasowej Gobeliny Ogińskich ze Słonimia

godz. 13.00, obowiązuje rezerwacja miejsc

Wawel — fot. Anna Stankiewicz

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.