Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Promocja książki „Mój bliźni, mój bracie” / Otwarcie wystawy „Potęga awangardy”

Promocja książki „Mój bliźni, mój bracie” / Otwarcie wystawy „Potęga awangardy”

Muzeum Narodowe w Krakowie

Promocja książki „Mój bliźni, mój bracie”

2 marca 2017 roku zapraszamy do Pawilonu Józefa Czapskiego na spotkanie wokół książki o przyjaźni Zbigniewa Herberta i Tadeusza Chrzanowskiego pt. Mój bliźni, mój bracie. Listy 1950-1998, nowości wydawnictwa Znak. Rozmowę poprowadzi pan Tomasz Fiałkowski, a wezmą w niej udział: poeta i tłumacz, pan Ryszard Krynicki, pani prof. Elżbieta Chrzanowska-Kluczewska oraz krytyk i literaturoznawca, pan Andrzej Franaszek. W czasie spotkania będzie można nabyć książkę w cenie promocyjnej, zwiedzić Pawilon Józefa Czapskiego przy ul. Józefa Piłsudskiego 12 oraz skorzystać z kawiarni. Początek o godz. 18.00, wstęp wolny.

Dzień Kobiet i Dzień Dziewczynki z wystawą „Onna – piękno, siła, ekstaza”

4 marca zapraszamy do świętowania Dnia Dziewczynki, a 8 marca – Dnia Kobiet w Muzeum Narodowym w Krakowie. W sobotę zapraszamy małe kobietki na japońskie święto, podczas którego w każdym domu, w którym mieszkają dziewczęta, odmawia się modlitwy za ich zdrowie i pomyślność, przygotowuje się specjalne ryżowe przysmaki, a w oknach wystawia lalki Hina-Ningyo. W Muzeum każda dziewczynka będzie mogła tego dnia zaprosić na wystawę osobę towarzyszącą, zrobić sobie zdjęcie ze swoją lalką lub selfie na tle plakatu z lalkami Hina-Ningyo.

Natomiast 8 marca wśród atrakcji: oprowadzanie kuratorskie (godz. 19.30) oraz specjalny pokaz sushi w wykonaniu sushimastera z najstarszej japońskiej restauracji w Krakowie (godz. 18.30). Wstęp po okazaniu wejściówki wygranej w konkursie internetowym.

Otwarcie wystawy „Potęga awangardy”

wernisaż: 9 marca, godz. 18.00

Gwiazdy światowej awangardy, takie jak: Edward Munch, Kazimierz Malewicz, Marceli Duchamp, Ferdynand Léger czy Jerzy Rouault, zobaczymy na wystawie pt. Potęga awangardy. Wystawa, zorganizowana we współpracy z Centrum Sztuk Pięknych BOZAR w Brukseli, będzie prezentacją około 50 dzieł. Prace sławnych klasyków awangardy, powstałe w pierwszych dekadach XX wieku i niepokazywane dotąd w Polsce, będą zestawione z twórczością wpływowych artystów współczesnych, takich Dawid Claerbout, Łukasz Tuymans, czy Sean Scully. Być może ten dialog odpowie na pytania o aktualność awangardy, jej inspiracje i znaczenia oraz siłę oddziaływania. Na wystawie będzie też miejsce na sztukę polskich artystów z kręgu awangardy, ponad 30 prac m.in. Leona Chwistka, Katarzyny Kobro, Władysława Strzemińskiego, Andrzeja Pawłowskiego i Marka Piaseckiego. Wystawie towarzyszyć będzie katalog, w którym znajdą się eseje poświęcone awangardowym nurtom w sztuce.

Mazurki Karola Szymanowskiego uwiecznione w Atmie

Ukazała się właśnie pierwsza płyta nagrana w ukochanej przez Karola Szymanowskiego góralskiej „chałupie”, w której odnalazł dom. Zostały na niej zarejestrowane Mazurki op. 50 z lat 1924-1926 – zbiór dwudziestu fortepianowych miniatur, w których kompozytor ukazał swoją głęboką miłość do kultury Podhala. Utwory nagrała wspaniała interpretatorka dzieł Karola Szymanowskiego – pianistka, profesor Akademii Muzycznej w Krakowie – pani Mariola Cieniawa. Artystka, słynąca z temperamentu i pianistycznej wirtuozerii, oddaje w grze uniwersum emocji zawartych w poszczególnych utworach, uchodzących za szczytowe w twórczości Karola Szymanowskiego dzieło muzyki fortepianowej. W okresie międzywojennym Szymanowski chciał ożywić polską kulturę muzyczną, zmartwiałą – w jego odczuciu – od czasów Fryderyka Chopina. A źródło witalnej energii widział przede wszystkim w kulturze góralskiej. Wydanie płyty dofinansowano ze środków Urzędu Miasta Zakopane oraz ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Wydarzenia edukacyjne

3 marca

Zachować ulotne – badania i ochrona drzeworytów japońskich. Tajniki warsztatu konserwatora

Gmach Główny, al. 3 Maja 1, godz. 16.30

prowadzenie: pp. Joanna Sobczyk, Juliusz M del Hoyo-Meléndez, wstęp wolny

***

Adam Asnyk. Addenda et Corrigenda (konferencja naukowa)

Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, ul. Józefa Piłsudskiego 12, godz. 9.00-14.00

wstęp wolny

4 marca

Wieczna gra

cykl: 10+SZTUKA, O gustach się nie dyskutuje? Na styku sztuki, mody i designu (warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku od 10 do 13 lat)

Gmach Główny, godz. 10.30

prowadzenie: p. Anna Pichura, wstęp: 80 zł (cały cykl zajęć), 20 zł (jednorazowy udział w warsztatach)

konieczna rezerwacja, tel. 12 433 54 44

***

Pokaz ubierania kimon

Gmach Główny, godz. 12.30-13.30

prowadzenie: p. Anna Bielak, wstęp z biletem na wystawę

***

Kimono – zrób to sam (warsztaty dla dorosłych i młodzieży)

Gmach Główny, godz. 13.00-18.00

prowadzenie: p. Gabriela Glininowicz, wstęp: 30 zł

konieczna rezerwacja, tel. 12 433 57 44

***

Święci i ich atrybuty (oprowadzanie tematyczne po wystawie Skarby baroku. Między Bratysławą a Krakowem)

Gmach Główny, godz. 12.00

prowadzenie: p. Sonia Bała, wstęp z biletem na wystawę

5 marca

W kimonie i z wachlarzem

cykl: Konik muzealny (warsztaty weekendowe dla dzieci w wieku od 4 do 7 lat z rodzicami)

Gmach Główny, godz. 11.00-14.00

prowadzenie: pp. Agnieszka Bajorska, Weronika Moskwa, wstęp: 15 zł od dziecka (dla opiekuna wstęp bezpłatny), uczestnicy mogą dołączyć do godz. 13.00

6 marca

Artyści i Puławy Izabeli i Adama Kazimierza Czartoryskich w latach 1783-1820

cykl: Kolekcja Czartoryskich – zbiory i ludzie

Biblioteka Książąt Czartoryskich, ul. św. Marka 17, godz. 18.00

prowadzenie: p. Janusz Nowak, wstęp wolny

7 marca

Spotkanie dla osób z dysfunkcją słuchu tłumaczone na Polski Język Migowy towarzyszące wystawie „Skarby baroku. Między Bratysławą a Krakowem”

cykl: Muzeum przyjazne – spotkania dla osób z niepełnosprawnościami

Gmach Główny, godz. 17.00

wstęp: 1 zł

8 marca

Virginia Woolf i Zofia Nałkowska jako diarystki

cykl: Oblicza dziennika

Pawilon Józefa Czapskiego, godz. 18.00

prowadzenie: p. Magdalena Heydel (adiunkt w Katedrze Antropologii Literatury i Badań Kulturowych Uniwersytetu Jagiellońskiego), wstęp wolny

***

Spotkanie dla osób z niepełnosprawnością intelektualną

cykl: Muzeum przyjazne – spotkania dla osób z niepełnosprawnościami

Dom Józefa Mehoffera, ul. Krupnicza 26, godz. 11.00

prowadzenie: p. Katarzyna Maziarz, wstęp: 1 zł

9 marca

Rzeźba w drewnie

cykl: Muzealne ZPT-y

Gmach Główny, godz. 17.00

prowadzenie: p. Anna Malik, wstęp: 30 zł

konieczna rezerwacja, tel. 12 43 35 744

***

Bronisława i Mistrzowie. Przyczynek do biografii Bronisławy Rychter-Janowskiej

cykl: Czwartki u Matejków

Dom Jana Matejki, ul. Floriańska 41, godz. 18.00

prowadzenie: p. dr Piotr Gryglaszewski, wstęp wolny

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.