Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Wernisaż wystawy „Sztuka Legionów Polskich”
Wyróżnienia w konkursie SYBILLA
W Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku SYBILLA 2015 Muzeum Narodowe w Krakowie otrzymało dwa wyróżnienia: za wystawę Olga Boznańska oraz za publikację Kolor i blask. Ekspozycja została wyróżniona w kategorii „Wystawy sztuki”, natomiast bogato ilustrowana monografia autorstwa pani kustosz Bożeny Kostuch pt. Kolor i blask. Ceramika architektoniczna oraz mozaiki w Krakowie i Małopolsce po 1945 roku – w kategorii „Publikacje”. Uroczysta Gala Laureatów odbyła się 23 maja 2016 r. w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie.
SYBILLA to najważniejszy konkurs środowiska muzealników polskich, honorujący najciekawsze projekty ze wszystkich dziedzin działalności muzealnej. Do jego XXXVI edycji zgłoszono 264 projekty muzealne z całej Polski. Zwycięzców wybrało jury złożone z przedstawicieli nauki i kultury, pod przewodnictwem pana prof. Waldemara Baraniewskiego. Nagrody i wyróżnienia przyznano w 11 kategoriach. Grand Prix zdobyło Muzeum Śląskie w Katowicach za projekt Budowa nowej siedziby Muzeum Śląskiego w Katowicach.
Wernisaż wystawy Sztuka Legionów Polskich
2 czerwca 2016 roku, godz. 18.00
Inspiracją dla zorganizowania wystawy jest setna rocznica pierwszego pokazu sztuki legionowej, otwartego w 1916 roku w salach Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. W Gmachu Głównym pokazujemy blisko 200 eksponatów, ilustrujących szlak bojowy legionów od wymarszu 1. Kompanii Kadrowej z Oleandrów 6 sierpnia 1914 roku po bunt II Brygady Legionów Polskich pod Rarańczą w lutym 1918 roku. 150 obrazom i rysunkom towarzyszy umundurowanie, broń i odznaki pamiątkowe legionistów. Gratką dla zwiedzających mogą być zestawione po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat dwie kurtki wojskowe Józefa Piłsudskiego. Nie zapomnieliśmy także o portretach twórców sztuki legionowej oraz narzędziach ich pracy – na wystawie można zobaczyć m.in. oryginalną paletę malarską Leona Wyczółkowskiego i szkicownik Stanisława Janowskiego. Zaprezentowane obiekty pochodzą z kolekcji Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Historycznego Miasta Krakowa oraz osób prywatnych.
Wernisaż urozmaicą m.in. pokaz musztry orkiestry wojskowej, pokazy zespołów rekonstruktorów, nie zabraknie również wojskowego poczęstunku. Zapraszamy już od godz. 12.00.
Z powodów niezależnych od Muzeum (choroba prelegentki) zmieniamy termin wykładu Procesja symulakrów… z 25 maja i przenosimy na 3 czerwca 2016 roku, godz. 18.00.
27 maja
Płatnerz, rymarz i ludwisarz – średniowieczni designerzy
cykl: Rozmowy o sztuce
Gmach Główny, al. 3 Maja 1, godz. 10.15
prowadzenie: p. Barbara Łepkowska, wstęp: 1 zł
***
Koncert plenerowy Chóru Żeńskiego VerLady z Verl (Niemcy)
Ogród Domu Józefa Mehoffera, ul. Krupnicza 26, godz. 11.00
w repertuarze standardy klasyczne i jazzowe, dyryguje p. Grzegorz Stachowiak
wstęp wolny, w razie deszczu koncert nie odbędzie się
28 maja
Gdzie król chadzał piechotą
cykl: Latający dywan. Opowieści przedmiotów
Dom Józefa Mehoffera, ul. Krupnicza 26, godz. 12.00
prowadzenie: p. Tadeusz Dylawerski, wstęp: 8 zł
konieczna rezerwacja: tel. 12 433 54 44
30 maja
Na początku była fotografia. Historia hiperrealizmu (wykład w ramach programu towarzyszącego wystawie Nie śnij o miłości, Kuryluk)
Gmach Główny, al. 3 Maja 1, godz. 18.00
prowadzenie: p. kurator Anna Budzałek, wstęp wolny
31 maja
Osobowości muzyczne – mistrzowie uczniom
cykl: muzykowanie u Matejków
Dom Jana Matejki, ul. Floriańska 41, godz. 18.00
koncert w wykonaniu uczniów i nauczycieli Szkoły Muzycznej I stopnia w Dobczycach, wstęp wolny
1 czerwca
Ryngraf polski w tradycji patriotycznej i wojskowej
cykl: Akademia Bronioznawcy
Gmach Główny, al. 3 Maja 1, godz. 18.00
prowadzenie: p. Witold Szczygieł, wstęp wolny