Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Weselmy się z Wyspiańskim / Państwo Matejkowie zapraszają na ryby

Weselmy się z Wyspiańskim / Państwo Matejkowie zapraszają na ryby

Muzeum Narodowe w Krakowie

„Weselmy się z Wyspiańskim”, czyli kolejna potańcówka przed MNK

Kto się dobrze bawił na naszej witającej lato czerwcowej potańcówce Weselmy się z Wyspiańskim, na pewno chętnie zawita przed Gmach Główny na jej drugą odsłonę. A kogo wówczas zabrakło – ma okazję pożegnać wakacje z przytupem, i to bez przenośni. 27 sierpnia 2017 roku od godziny 14.00 zapraszamy przed pomnik Stanisława Wyspiańskiego stojący przed Gmachem Głównym przy al. 3 Maja 1. Będziemy czytać fragmenty Wesela opisujące zwyczaje i tradycje związane z tą uroczystością, a Kapela Dudek Lewicki oraz współpracujący z nią muzycy i tancerze zaproszą do wspólnej zabawy przy muzyce na żywo. Będzie okazja nauczyć się lub przypomnieć sobie kroki polki, chodzonego, walczyka i oczywiście krakowiaka. Udział w zabawie jest bezpłatny. Wydarzenie organizowane jest w ramach projektu „Kraków Miastem Stanisława Wyspiańskiego” i zapowiada otwarcie wystawy Wyspiański, na którą zapraszamy do Gmachu Głównego od 28 listopada 2017 roku.

Państwo Matejkowie zapraszają na ryby

Datę 28 sierpnia powinni zapisać w kalendarzach wszyscy wielbiciele dobrej kuchni i historycznej anegdoty. Tego dnia o godz. 18.00 w Domu Jana Matejki przy ul. Floriańskiej 41 rozpocznie się kolejne już spotkanie z cyklu O smaku ze smakiem, zainicjowanego przez Muzeum oraz Stowarzyszenie Małopolskie Dziedzictwo Smaku, tym razem pod hasłem Ryby i kasze na polskim stole.

Smakowite wieczory w Domu Jana Matejki składają się z dwóch części. Podczas pierwszej pani kustosz Marta Kłak-Ambrożkiewicz zabiera gości w podróż do czasów mistrza, racząc ich anegdotami z życia rodziny Matejków i ich przyjaciół. W najbliższy poniedziałek złożymy Państwu Matejkom wizytę w ich letnim dworku w Krzesławicach, poznamy ich rodzinne obyczaje, ulubionych gości oraz czwórkę dzieci: córki Helenę i Beatę oraz synów Tadeusza i Jerzego. W drugiej części spotkania skosztujemy ryb, kasz i potraw przygotowanych według staropolskich receptur przez kuchmistrzów Małopolskiego Dziedzictwa Smaku pod okiem pana prezesa Jerzego Poznańskiego. Prosimy o rezerwację, telefon: 12 43 35 744 (w godz. 9.00-15.00 w dni powszednie).

Słoneczne nominacje dla cykli edukacyjnych MNK

Miło nam poinformować, że dwa spośród naszych cykli spotkań edukacyjnych dla dzieci („Konik muzealny” oraz „Latający dywan. Opowieści przedmiotów”) zakwalifikowały się do konkursu Słoneczniki 2017 na najbardziej rozwojową inicjatywę dla dzieci w Krakowie. Jest to plebiscyt organizowany przez portal www.czasdzieci.pl, w którym rodzice zgłaszają propozycje ciekawych wydarzeń dla najmłodszych, a potem na nie głosują. Sama nominacja jest już więc wyróżnieniem – znakiem, że nasze zajęcia dla dzieci podobają się zainteresowanym. Ale bardzo chcielibyśmy znaleźć się wśród laureatów statuetki Słonecznika, dlatego zachęcamy wszystkich do głosowania na stronie internetowej. Głosowanie potrwa do 10 września.

Kino Letnie przed Pawilonem Józefa Czapskiego

Serdecznie zapraszamy na wieczorne seanse w Kinie Letnim. 26 sierpnia wyświetlimy film pt. Frankofonia Aleksandra Sokurowa. To zupełnie nietypowe filmowe spojrzenie na II wojnę światową. W przeciwieństwie do większości filmów o tej tematyce Frankofonia nie koncentruje się na ruchu oporu, a na skomplikowanej materii dotyczącej wyborów dokonywanych w imię wielkiej sztuki. Reżyser, łącząc sceny rekonstrukcyjne z nagraniami archiwalnymi, skupia się na relacji Jakuba Jaujarda, dyrektora Francuskich Muzeów Narodowych, i hrabiego Wolffa Metternicha, przysłanego z Niemiec do nadzorowania francuskich kolekcji dzieł sztuki w trakcie okupacji. Seans poprzedzony wstępem filmoznawcy, pani Ewy Szponar, rozpocznie się o godz. 20.15.

Wydarzenia edukacyjne

25 sierpnia

Karty pamięci – czyli co i jak zapisać, by nie zapomnieć

cykl: Lato w Muzeum „I po kim ty to masz?” (warsztaty dla dzieci w wieku od 7 do 10 lat)

Dom Józefa Mehoffera, ul. Krupnicza 26, godz. 10.30

prowadzenie: p. Katarzyna Maziarz, wstęp: 5 zł

konieczna rezerwacja, tel. 12 433 57 44

***

Rozmowy o sztuce: Sztuka w Auschwitz

Kamienica Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego, pl. Szczepański 9, wystawa Twarzą w twarz. Sztuka w Auschwitz, godz. 10.15

prowadzenie: p. Barbara Łepkowska, wstęp: 1 zł

***

Kadr za kadrem. Foto-wyprawa (cz. 1: # foto_dziennik z podróży)

warsztaty dla młodzieży (preferowany wiek uczestników: od 12 do 16 lat)

Gmach Główny, wystawa #dziedzictwo, godz. 11.00

prowadzenie: p. Magdalena Guzik, wstęp: 15 zł

konieczna rezerwacja, tel. 12 433 57 44

26 sierpnia

(O)twórzmy świątynię pamięci

cykl: Lato w Muzeum „I po kim ty to masz?” (warsztaty dla dzieci w wieku od 7 do 10 lat)

Muzeum Książąt Czartoryskich – Arsenał, ul. Pijarska 8, wystawa Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich, godz. 10.30

prowadzenie: p. Paulina Chełmecka, wstęp: 5 zł

konieczna rezerwacja, tel. 12 433 57 44

***

Pociąg do Katowic

wycieczka dla dorosłych, wydarzenie towarzyszące wystawie #dziedzictwo

Kraków – Katowice, godz. 12.00-20.00

spotykamy się na Dworcu PKP Kraków Główny

prowadzenie: pp. dr M. Jarząbek, A. Syska, wstęp: 20 zł

konieczna rezerwacja, tel. 12 433 57 44

27 sierpnia

Oprowadzanie kuratorskie

Muzeum Książąt Czartoryskich – Arsenał, wystawa Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich, godz. 12.00

prowadzenie: p. Janusz Wałek, wstęp z biletem na wystawę

29 sierpnia

Dziedziczny znak

cykl: Lato w Muzeum „I po kim ty to masz?” (warsztaty dla dzieci w wieku od 7 do 10 lat)

Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, ul. Józefa Piłsudskiego 12, godz. 10.30

prowadzenie: p. Edyta Kuś, wstęp: 5 zł

konieczna rezerwacja, tel. 12 433 57 44

***

Twarzą w twarz. Sztuka w Auschwitz

spotkanie dla nauczycieli, podczas którego zwiedzą wystawę z przewodnikiem oraz wspólnie zastanowią się, jakie tematy (i w jaki sposób) mogłyby być na niej poruszane z młodzieżą szkolną

Kamienica Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego, godz. 10.15

prowadzenie: p. Barbara Łepkowska, wstęp wolny

konieczna rezerwacja, tel. 12 433 57 44

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.