Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: Wieczór z opowieścią / Jedz jak król

Wieczór z opowieścią / Jedz jak król

Muzeum Łazienki Królewskie

O rybaku Urashima to minimalistyczna opowieść japońska poruszająca trudne i ważne tematy, takie jak samotność i śmierć. Spektakl pozwala w bezpieczny sposób wprowadzić dzieci w świat istotnych i nieuchronnych momentów życia.

Opowieści towarzyszyć będą taniec butoh i dźwięki tradycyjnych instrumentów: bębna obręczowego, cytry, dzwonka koshi.

Wystąpią: pani Joanna Sarnecka (opowieści, taniec butoh) i pani Anna Woźniak (opowieści, dźwięki) z grupy opowiadaczy Opowieści z walizki, a także pan Marcin Żekało (shakuhachi – japoński flet prosty).

Wstęp: 15 zł, zapisy

Opowieści z walizki – grupa opowiadaczy ożywiająca dawne i współczesne historie oraz bajki. Inspiracje do swoich działań czerpie z wielokulturowej tradycji Polski oraz bogactwa światowego dziedzictwa kulturowego. Muzyka towarzysząca opowieściom jest tradycyjna, ale grupa nie ucieka od nowych form, przestrzeni dla dźwięków i tradycyjnych, starych lub rekonstruowanych instrumentów.

Spektakl dla dzieci od 6 lat i opiekunów, Stara Kordegarda, 18 sierpnia 2018 roku, godz. 19.00

***

Jeśli chcesz się dowiedzieć, co jadł król Stanisław August i kto mu gotował, a także czym charakteryzowały się słynne obiady czwartkowe, weź udział w spotkaniach poświęconych kulturze stołu na dworze ostatniego władcy Polski.

Spotkania Jedz jak król, skierowane do młodzieży i dorosłych, odbywać się będą w sierpniowe i wrześniowe piątki: 10, 17, 24 i 31 sierpnia oraz 7, 14, 21 i 28 września o godz. 16.00 i 17.00 w Pałacu na Wyspie. Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona (decyduje kolejność wejść).

Podczas spotkań muzealni edukatorzy opowiedzą o kulturze stołu na dworze króla Stanisława Augusta. Można będzie dowiedzieć się, jakie potrawy preferował ostatni władca Polski, który zapoczątkował modę na wyrafinowaną, a zarazem lekką kuchnię, łączącą polskie i francuskie tradycje kulinarne.

Mowa będzie również o Pawle Tremo, nadwornym kuchmistrzu Stanisława Augusta, który służył królowi w Warszawie i podczas licznych podróży po kraju. Uczestnicy spotkań poznają jego mistrzowskie przepisy, z których korzystał, gotując władcy.

Nie zabraknie też informacji o słynnych obiadach czwartkowych. Muzealni edukatorzy wyjaśnią, czy były one wyłącznie kulinarno-kulturalnymi wydarzeniami.

Spotkania edukacyjne dla młodzieży i dorosłych, Pałac na Wyspie

Muzeum Łazienki Królewskie, ul. Agrykola 1, Warszawa

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.