Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: Wykłady i spacery w Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Wykłady i spacery w Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

23 i 24 września 2017 roku zapraszamy seniorów na bezpłatne spacery w ramach akcji „60+ Kultura”. To doskonała okazja do poznania historii wilanowskiego pałacu i mieszkańców otaczających go ogrodów.

Ptaki ogrodów wilanowskich – spacer tematyczny po parku

Podglądanie ptaków przynosi wiele radości i satysfakcji, a ogrody wilanowskie to znakomite miejsce na obserwacje ornitologiczne. Można tu spotkać wiele ciekawych gatunków, które w Wilanowie znalazły ustronne miejsce, oddalone od miejskiego gwaru. Zapraszamy na wspólne obserwowanie ptaków.

23 września, godz. 10.00. Zbiórka przy pergoli.

Historia i symbolika pałacowych wnętrz – spacer tematyczny po pałacu

Spacerując po najstarszej części pałacu, poznamy jego historię i jego twórców: malarzy, rzeźbiarzy, architektów, oraz jego słynnego właściciela – króla Jana III. W komnatach królewskich weźmiemy pod lupę zdobienia i przedstawione na malowidłach sceny mitologiczne. Podejmiemy dyskusję o znaczeniach mitologicznych odwołań w symbolice wnętrz wilanowskiego pałacu.

24 września, godz. 15.00. Zbiórka w szatni pałacu.

Aby wziąć udział w zajęciach, należy pobrać bezpłatną wejściówkę w kasie muzeum.

*****

W ramach obchodów Warszawskich Dni Seniora zapraszamy na bezpłatne zajęcia edukacyjne dla seniorów.

W pracowni iluminatora

Prezentowany na wystawie w pałacu w Wilanowie manuskrypt Godzinki Sobieskiego to jeden z najbardziej bogato iluminowanych francuskich modlitewników z początku lat 30. XV stulecia, który przez wiele lat posiadali król Jan III i jego wnuczka, królowa Anglii, Szkocji i Irlandii Maria Klementyna. To dzieło samego Mistrza Bedforda i jego utalentowanych naśladowców – Mistrza Falstofa i Mistrza Złotej Legendy Monachijskiej. W trakcie warsztatów zajrzymy do pracowni, w których powstawały tak bogato zdobione księgi, i poznamy tajniki pracy średniowiecznych iluminatorów. Uczestnicy poznają barwniki roślinne, zwierzęce i mineralne. Na bazie tych ostatnich sporządzimy farby, dla których spoiwem będzie przygotowany według dawnych receptur klej z białka jajka kurzego.

Warsztaty poprowadzą pani Katarzyna Pietrzak i pan Janusz Korzeniowski. 26 września, godz. 11.30. Zbiórka w szatni pałacu.

Wilanów – rezydencja króla zwycięzcy

Historia pałacu w Wilanowie wiąże się nierozerwalnie z postacią króla Jana III. W 1677 roku nabył, korzystając z pośrednictwa swego przyjaciela Marka Matczyńskiego, dobra pod Warszawą, zwane wówczas Milanowem, i rozpoczął rozbudowę istniejącego tu dworu. Następnie przeobraził go w barokową willę włoską. Stała się ona niebawem, za sprawą nadwornego sekretarza i głównego budowniczego Augustyna Locciego, letnią rezydencją monarchy. W jej niezwykle bogatej dekoracji zawiera się opowieść o losach króla zwycięzcy. Zainicjuje ona spacer tematyczny oraz stanie się motywem przewodnim dla warsztatów, z których pamiątką będzie wyjątkowa karta z detalem architektonicznym z elewacji pałacowej o konturach obrysowanych tuszem przy użyciu pióra ze stalówką.

Spacer poprowadzi pani Dominika Macios, warsztaty poprowadzą pani Katarzyna Pietrzak i pan Janusz Korzeniowski. 28 września, godz. 11.30. Zbiórka przy kasie.

„Godzinki Sobieskiego” – genialne dzieło Trzech Mistrzów

Wykład poświęcony wyjątkowemu rękopisowi, znanemu jako Godzinki Sobieskiego. Prześledzimy losy rękopisu, który nieraz zmieniał miejsce przechowania i właściciela, by trafić także do rąk samego króla Jana III.

Godzinki Sobieskiego wpisują się w nurt „nowej pobożności” (devotio moderna), której źródła tkwią w augustynizmie, w pismach Pseudo-Dionizego Areopagity, św. Bernarda i Bonawentury. Zachęcali oni do szukania i znajdywania Boga w obrębie własnej duszy. Był to kierunek religijności praktykowany nie w czasie kościelnych ceremonii, ale w życiu codziennym, przez laików z różnych stanów. W odpowiedzi na potrzeby kultu prywatnego powstały godzinki – modlitewniki wzorowane na liturgicznym kompendium używanym przez duchowieństwo do celebracji ośmiu godzin kanonicznych, zwanych: jutrznią, laudą, prymą, tercją, sekstą, noną, nieszporami i kompletą.

Wykład wygłosi pani Katarzyna Krzywicka. 30 września, godz. 11.00. Zbiórka w szatni pałacu.

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, ul. Stanisława Kostki Potockiego 10/16, Warszawa

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.