Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: Geniusz renesansu w kolekcji wilanowskiej

Geniusz renesansu w kolekcji wilanowskiej

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Geniusz renesansu w kolekcji wilanowskiej — oprowadzanie po wystawie

Fenomen Leonarda do Vinci wynika z jego niezwykłej wszechstronności, talentu, kreatywności i szczypty tajemnicy. Jednak sława genialnego, nowatorskiego artysty nie przetrwałaby, gdyby nie jego uczniowie i naśladowcy, którzy powtarzali motywy oraz rozwiązania zastosowane przez mistrza. Ich twórczość pozwala na szersze poznanie sztuki Leonarda da Vinci, którego prace malarskie w pierwszych wiekach pozostawały w kolekcjach prywatnych, często niedostępnych dla szerszego grona zainteresowanych. Prace samych leonardystów stały się również poszukiwanymi przez kolekcjonerów i stanowiły o wartości wielu zbiorów.

W tworzonej przez Potockich kolekcji wilanowskiej także nie mogło zabraknąć renesansowych prac reprezentujących Leonarda. Podczas oprowadzania poznamy niezwykłe historie prezentowanych dzieł, przy okazji zwrócimy uwagę na pojęcia oryginalności, kopii i falsyfikatu. Dowiemy się, czy król Jan III rzeczywiście posiadał w swoich zbiorach obraz renesansowego mistrza, ale przede wszystkim doświadczymy niezwykłego uroku sztuki kryjącej się pod nazwą „leonardiana”. Spotkanie poprowadzi pani Katarzyna Krzywicka.

26 stycznia 2020 roku, godz. 11.30, zbiórka w pałacowej szatni. Wstęp: 10 zł; bilety dostępne w kasie muzeum lub online.

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, ul. Stanisława Kostki Potockiego 10/16, Warszawa

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.