Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: Noc Muzeów w Wilanowie

Noc Muzeów w Wilanowie

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Noc Muzeów – 17 maja 2014 roku

W czasach króla Jana III ogród pałacowy stanowił reprezentacyjną oprawę pałacu, służył odpoczynkowi, a także pełnił funkcje użytkowe; rosły w nim zioła, warzywa, krzewy i drzewa owocowe. Współcześnie jako muzeum staramy się odtworzyć użytkowy charakter przypałacowych ogrodów i przybliżyć publiczności ich historię oraz zamiłowania dawnych właścicieli Wilanowa. Badamy i prezentujemy rolę roślin oraz ziół w kuchni staropolskiej i ziołolecznictwie, opowiadamy także o łąkach arkadyjskich, ich formie i istotnej funkcji w ekosystemie parku.

Noc Muzeów w Wilanowie to nie tylko okazja do bezpłatnego zwiedzania pałacu, ale również możliwość wzięcia udziału w licznych warsztatach i pokazach. W tym roku zapraszamy do włączenia się w tworzenie wilanowskich ogrodów użytkowych, bo wiosna to czas sadzenia i siania. Nocnych gości zachęcamy gorąco do włączenia się w konsultacje społeczne i podjęcia dyskusji o propozycjach Muzeum związanych z ochroną i użytkowaniem przestrzeni parku Morysin.

Noc Muzeów w Wilanowie

Program

Pałac

Zwiedzanie pałacu w ramach Nocy Muzeów – od godz. 19.00 do 1.00. Ostatnie wejście o godz. 00.30. Parter pałacu jest dostępny dla osób z niepełnosprawnością ruchową.

Pałacowi Opowiadacze (akcja) – godz. 19.00-20.30: w kilku komnatach wolontariusze będą opowiadać gościom o pałacu, jego mieszkańcach i bezcennych dziełach sztuki.

Muzeum Utracone (prezentacja multimedialna) – 19:00-24:00, Sala Biała.

W ultranowoczesnej oprawie zaprezentujemy skarby kultury, które niegdyś znajdowały się w polskich zbiorach i które w wyniku zawieruch dziejowych przepadły bezpowrotnie. Część z nich udaje się jednak odnaleźć i odzyskać – ostatnio do kraju powróciły np. Schody Pałacowe Guardiego, zaginione podczas II wojny światowej z Muzeum Narodowego w Warszawie. Motywem przewodnim tegorocznej odsłony projektu Muzeum Utracone są losy kolekcji. Ich zawikłane i zaskakujące losy przybliży zapętlony film, którego twórcy w tym roku sięgają odważnie do sztuki i kultury współczesnej. Zobaczymy zawirowania związane z powstawaniem kolekcji, próbami ukrycia obiektów w obliczu zbliżającej się wojny, dowiemy się, gdzie znajdowały się skrytki i jak okupanci je odkrywali, poznamy wiele ciekawostek związanych z losami danych zbiorów. Ciekawych już teraz zapraszamy do wirtualnego muzeum.

Komisaria

Ogrodnicy poszukiwani (akcja) – godz. 16.00.

Zapraszamy wszystkich, którzy lubią siać i sadzić, do wspólnego tworzenia ogrodu, m.in. żywopłotu z roślin jadalnych. Miejsce spotkania: przy budynku kasy.

Oranżeria

Jerzy Szyszkin z duetem Harmonium Duo (koncert) – godz. 18.00.

W programie koncertu Kontrasty znajdą się dzieła Prokofiewa, Szostakowicza, Rimskiego-Korsakowa, Weberna, Liszta, Saint-Saënsa i Siemionowa.

Dziedziniec główny

Sekrety kuchni Jana III (warsztaty dla rodzin z dziećmi w wieku 3-5 lat) – godz. 18.00-23.00.

Zajęcia poświęcone staropolskiej kulturze stołu pozwolą dowiedzieć się, jak przebiegała uczta staropolska, kto był odpowiedzialny za jej przygotowanie, jakie potrawy serwowano. Dzieci będą rozpoznawać różne rodzaje kasz i przypraw. Nauczą się fantazyjnego składania serwetek, poznają przepisy na ulubione potrawy króla i królowej.

Pomocnicy ogrodnika (warsztaty dla rodzin z dziećmi powyżej 3 lat) – godz. 18.00-23.00.

Dzieci dowiedzą się, jak dzikie zwierzęta pomagają w ogrodzie. W czasie warsztatów opowiemy m.in. o tym, jaką pozytywną rolę odgrywają w ogrodzie różne gatunki owadów, pająki, płazy, gady, ptaki, a także niektóre ssaki. Będzie można się także dowiedzieć, co zrobić, by ogród był przyjazny zwierzętom i by chciały one w nim mieszkać. W czasie warsztatów będzie można zobaczyć wiele ciekawych eksponatów przyrodniczych, a także wykonać z włóczek własnego, ośmionożnego pomocnika.

Król ogrodnik (warsztaty dla rodzin z dziećmi powyżej 3 lat) – godz. 18.00-23.00.

Jakie znaczenie miały dla króla Jana ogród i natura? Co rosło w ogrodzie fruktowym? Jakie skojarzenia przywoływały poszczególne rośliny? Uczestnicy poznają zioła i rośliny użytkowe dawnych czasów oraz zaprojektują ogród fruktowy na tablicy magnetycznej.

Motywy kwiatowe w dekoracjach pałacu (warsztat) – godz. 18.00-23.00.

Podczas spotkania uczestnicy będą mogli spróbować różnych technik haftu i spróbują wykonać prace na podstawie wzorników z motywami roślinnymi, z którymi można się spotkać w pałacu.

Zajęcia na dziedzińcu będą tłumaczone na język migowy, przy kilku stanowiskach edukatorzy zapewnią audiodeskrypcję.

Wieczorne tany (warsztaty tańca dawnego) – godz. 19.30-20.30.

Taniec był jedną z ulubionych rozrywek dworu Sobieskich. Co tańczono i czy było łatwo w tej konkurencji utrzymać koronę? Zespół Tańca Dawnego Pawanilia zaprasza do nauki tańca dawnego. W programie pawana i jeden lub dwa kontredanse z XVII wieku. Warsztaty poprowadzi p. Sylwia Majewska.

Kiermasz książek wilanowskich (kiermasz) – godz. 19.00-00.00.

Wybrane tytuły w jeszcze bardziej atrakcyjnych cenach! Tylko w Noc Muzeów.

Mappingi (pokaz) – godz. 21.30, 22.30, 23.30, 0.30.

Zapraszamy do obejrzenia mappingu, czyli pokazu 3D łączącego światło, obraz i dźwięk, wyświetlanego na fasadzie pałacu, wykorzystującego elementy architektoniczne do stworzenia nowego, wielowymiarowego obrazu.

Pokaz mody rokokowej (pokaz) – godz. 21.00.

Uczestniczki wilanowskiej pensji debiutantek zaprezentują powab rokokowego haute couture i modę szalonych lat 60. Historyczny pokaz mody nosi tytuł Debiutantka MODNA – czyli świat krynolin, kokardek i kwiatów. Inspiracją pokazu jest postać marszałkowej Izabeli Lubomirskiej, dawnej mieszkanki pałacu.

Pergola (przy wejściu do parku)

Zielnik kaligraficzny (warsztaty dla młodzieży, dorosłych i dzieci od 7 lat) – godz. 18.00-23.00.

Warsztaty umożliwią poznanie kroju pisma z czasów króla Jana III oraz naukę kreślenia liter w charakterze pisma angielskiego przy użyciu pióra. Będziemy kaligrafować łacińskie nazwy roślin i przygotujemy podpisy do zielników na kartach z obrazkiem wybranej rośliny.

Pawilon Rzeźb – godz. 17.00-24.00

Zapraszamy do sprawdzenia, jak prezentują się oryginalne rzeźby pałacowe i ogrodowe, zgromadzone w oświetlonym z okazji Nocy Muzeów nowoczesnym pawilonie. Rzeźby i elementy architektoniczne reprezentują różne style i tematy, różnorodne materiały (gips, ceramikę, kamień i metal), a także problemy konserwatorskie, wynikające z warunków, w jakich obiekty znajdowały się w ciągu swojej historii.

Wozownia

Konsultacje społeczne (debata) – godz. 20.00-21.30.

Zapraszamy na debatę o znaczeniu parku Morysin dla Wilanowa i Wilanowian. Przybliżymy historię Morysina, historyczne koncepcje zagospodarowania terenu, zaprezentujemy obecny stan prawny rezerwatu, ukażemy wartości przyrodnicze i zabytkowe. Chcielibyśmy zachęcić do dyskusji o propozycjach Muzeum związanych z ochroną i użytkowaniem przestrzeni parku Morysin. Dyskusję otworzą pp. dr inż. Julia Dobrzańska i zastępca dyrektora muzeum Piotr Szpanowski, moderatorem spotkania będzie p. Piotr Górajec.

Przedpole pałacowe

Stan królewski (pokaz) – godz. 18.00-23.00.

Odwiedź namiot królewski, kordegardę królewskiej gwardii, mennicę, drukarnię polową, namiot kuchenny, kuźnię oraz zielarza i kawiarkę. W epokę króla Jana III wprowadzą nas fragmenty Trylogii H. Sienkiewicza. W stanie królewskim usłyszysz gawędy o królu, jego wojennych czynach, weźmiesz też udział w audiencji u samego Jana III. Poznasz rodzaje uzbrojenia charakterystyczne dla zjednoczonych wojsk biorących udział w kampanii wiedeńskiej, usłyszysz ciekawą historię pieniądza, samodzielnie wybijesz dawną monetę i dowiesz się, jak druk wspomagał propagandę polityczną w XVII wieku. Obejrzysz sprzęt obozowo-kuchenny z XVII wieku oraz poznasz arkana dworskiej sztuki kulinarnej. Zagrasz w popularną w XVII wieku grę hazardową Orzeł bierze wszystko. Pokazy pozwolą poznać tajniki sztuki kuźniczej, usłyszeć historię kawą pachnącą oraz doświadczyć skutków i mocy ziół wszelakich.

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, ul. Stanisława Kostki Potockiego 10/16, Warszawa. Wstęp wolny.

Noc Muzeów w Wilanowie

*****

Jak chronić i użytkować park Morysin? — debata

Podczas Nocy Muzeów w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie zapraszamy na debatę o znaczeniu parku Morysin dla Wilanowa i Wilanowian. Przybliżymy historię Morysina, historyczne koncepcje zagospodarowania terenu, zaprezentujemy obecny stan prawny rezerwatu, ukażemy wartości przyrodnicze i zabytkowe.

Chcielibyśmy zachęcić do dyskusji o propozycjach Muzeum związanych z ochroną i użytkowaniem przestrzeni parku Morysin oraz sprawdzić, czy formuła debaty to odpowiedni sposób komunikacji z naszymi gośćmi. Dyskusję otworzą p. dr inż. Julia Dobrzańska i zastępca dyrektora muzeum, p. dr Piotr Szpanowski, moderatorem spotkania będzie p. Piotr Górajec. Tego dnia na dziedzińcu pałacu przeprowadzimy też ankietę dotyczącą planów rozwoju naszej instytucji.

Przed debatą zachęcamy do udziału w badaniu sondażowym, którego wyniki pozwolą nam zgodnie z Państwa oczekiwaniami przygotować scenariusz spotkania. Sonda oparta jest o formularz internetowy, którego wypełnienie nie będzie przekraczało 1 minuty.

Muzeum pragnie lepiej zrozumieć oczekiwania i potrzeby naszej publiczności. Wiedza ta stanie się inspiracją dla podejmowania nowych działań. Proponujemy Państwu rozmowę poświęconą terenom należącym do Muzeum i możliwym sposobom ich zagospodarowania. Mamy nadzieję, że dyskusja pozwoli lepiej wykorzystać potencjał dziedzictwa, którego muzeum jest opiekunem i przyczyni się do integracji lokalnego środowiska.

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, 17 maja 2014 r. godz. 20.00-21.30

Wozownia (pawilon edukacyjny na przedpolu, obok Muzeum Plakatu). Wstęp wolny.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.