Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: Wystawa „Primus inter pares” — wydarzenia muzyczne

Wystawa „Primus inter pares” — wydarzenia muzyczne

Muzeum Pałac w Wilanowie

Primus inter pares

23 kwietnia 1677 roku król Jan III stał się właścicielem dóbr zwanych wówczas Milanów. Po ponad trzystu latach, 23 kwietnia 2013 roku, powrócił do swojego ulubionego miejsca. Tym razem jako bohater wystawy Primus inter pares — król, który równie sprawie władał i szablą, i piórem, a siła jego umysłu dorównywała zdolnościom wojennym.

Wnętrza pałacu przeszły zaskakującą metamorfozę, przez kilka miesięcy prezentujemy je w zupełnie nowej odsłonie, kierując uwagę na architekturę, wystrój wnętrz i dzieła sztuki, które zawdzięczamy Janowi III. Pokazujemy, jak należy czytać kod zawarty w dekoracjach apartamentów królewskich, i odkrywamy tajemnice, które w wilanowskim pałacu zawarł sam monarcha. Opowieść urozmaicają dzieła sztuki wypożyczone z najważniejszych kolekcji polskich i zagranicznych, a także efektowna scenografia, prezentacje multimedialne, nastrojowa muzyka i oświetlenie. Dla tych, którzy już u nas byli, będzie to zaskoczenie i ponowne odkrycie rezydencji Jana III. Dla gości, którzy chcą odwiedzić nas po raz pierwszy, to niepowtarzalna okazja, by zobaczyć pałac, w którym unosi się duch wielkiego króla. Dla wszystkich wystawa Primus inter pares będzie szansą na bliższe poznanie tego bohatera zbiorowej wyobraźni.

Głównym przesłaniem wystawy jest zwrócenie uwagi przybywających do pałacu wilanowskiego na elementy wystroju pochodzące z czasów Jana III. Są one wyodrębnione i podkreślone za pomocą etalażu i światła. W apartamentach królewskich wszystkie elementy dekoracji pałacu powstałe już po śmierci monarchy zostały wysłonięte czarną tkaniną, która stanowi tło dla dzieł sztuki wypożyczonych na wystawę, a pochodzących z czasów Sobieskiego. One dopowiedzą historie zawarte w dekoracjach wilanowskich. Wybraliśmy je bardzo starannie, kierując się zasadą, że najważniejsze są historia i postać króla. Na wystawie Primus inter pares to dzieła sztuki zostały dopasowane do opowieści, nie odwrotnie.

Zwracamy również uwagę na to, jak w wilanowskim pałacu kolejni właściciele nawiązywali do postaci Jana Sobieskiego i troszczyli się o jego pamięć. Przez okna wykonane z przezroczystej tkaniny można zobaczyć te elementy wystroju, które nawiązują do pierwotnych, barokowych dekoracji, pochodzących z czasów Jana III. Zaznaczamy w ten sposób naszą świadomość warstw historycznych i zachęcamy odwiedzających do uważnego przyjrzenia się pozornie drobnym i mało znaczącym szczegółom pałacowych dekoracji.

Znaczna część wystawy została poświęcona legendzie króla Jana III, zawartej zarówno w wielkich dziełach sztuki i uroczystych obchodach rocznic odsieczy wiedeńskiej, jak i w codziennej rzeczywistości, kulturze ludowej, a także popularnej. Interesują nas europejskie kolekcje przechowujące pamiątki po wielkim królu, jego pomniki i portrety, dzieła muzyczne komponowane na jego cześć, jak również ulice i szkoły jego imienia, a nawet graffiti.

Wystawę urozmaicą liczne prezentacje, animacje, archiwalne filmy, utwory muzyczne, nagrania dźwiękowe. Pomyśleliśmy również o komforcie zwiedzających — zapraszamy do zwiedzania przyjemnego, będzie można usiąść, odpocząć, popatrzeć, bez pośpiechu i przykrego uczucia zmęczenia. Wszystkie materiały są dostępne w językach polskim i angielskim, zachęcamy do skorzystania z przewodnika po wystawie, prezentującego wszystkie zgromadzone dzieła, do odwiedzenia strony internetowej wystawy (www.wilanow-palac.pl/primus), do uczestniczenia w programie wydarzeń edukacyjnych i kulturalnych.

Po raz pierwszy we współczesnej historii Wilanowa zdecydowaliśmy się na tak znaczącą ingerencję wizualną we wnętrzach pałacu. Liczymy na to, że wystawa Primus inter pares będzie wielkim, pozytywnym zaskoczeniem i przybliży odwiedzającym niezwykle interesującego człowieka, pierwszego pośród równych — Jana Sobieskiego.

Plafon Lato w Sypialni Króla, mal. Jerzy Szymonowicz-Siemiginowski

Harmonogram wydarzeń towarzyszących wystawie Primus inter pares

Muzeum Pałac w Wilanowie, ul. Stanisława Kostki Potockiego 10/16, Warszawa

24 kwietnia30 września 2013 roku

Wydarzenia muzyczne

28 kwietnia, godz. 19:00, Sala Biała – Pieśni Jana III i Marysieńki

Wykonawcy: Taras Komanichenko (Ukraina) – śpiew, kobza, bandura, Julita Mirosławska – sopran, Jerzy Żak – teorba

2 maja, godz. 19:00, Oranżeria Muzeum Pałacu w Wilanowie – oratorium Gollia Abbattuto Alessandro Melaniego

Wykonawcy: Julita Mirosławska, Anna Mikołajczak-Niewiedział, Karol Bartosiński, Piotr Szewczyk, Mirosław Borczyński oraz Kleine Cammer-Musique (zespół instrumentów dawnych). Partytura oraz kierownictwo artystyczne – Jerzy Żak.

11 maja, godz. 19:00, Sala Biała – Wszystkie drogi prowadzą do Wiednia

Wykonawcy: Yumi Palleschi – fortepian, Dobrawa Czocher – wiolonczela, Wadim Zarych – altówka, Michał Bielenia – skrzypce

Program: R. Schumann – Kwartet fortepianowy Es-dur, G. Faure – Kwartet fortepianowy c-moll op. 15

19 maja, godz. 19:00, Sala Biała – Wszystkie drogi prowadzą do Wiednia

25 maja, godz. 19:00, Sala Biała – Battaglia i Victori der Christen w muzyce baroku

Wykonawcy: Orkiestra Barokowa Il Tempo i studenci UMFC. Kierownictwo artystyczne: A. Sapiecha – skrzypce.

1 czerwca, godz. 19:00, Sala Biała – Wszystkie drogi prowadzą do Wiednia

8 czerwca, godz. 19:00, Sala Biała – Wszystkie drogi prowadzą do Wiednia

Wykonawcy: Łucja Szablewska-Borzykowska – sopran, Michał Borzykowski – wiolonczela, Michał Pietrzak – fortepian

22 czerwca, godz. 12:00-17:00, park przy Oranżerii – Festiwal Cultura Animi

23, 30 czerwca, godz. 19:00, Sala Biała – koncerty kameralne w ramach Festiwalu Mozartowskiego

6-14 lipca (2 lub 3 koncerty) – koncerty w ramach XX MLAMD (Akademia Muzyki Dawnej 2013)

7, 14, 21 lipca, godz. 19:00, Sala Biała – koncerty kameralne w ramach Festiwalu Mozartowskiego

20, 21 lipca, godz. 21:00, dziedziniec Pałacu w Wilanowie – Don Giovanni, opera W. A. Mozarta

22 września, godz. 19:00, Sala Biała – koncert finisażowy wystawy Primus inter pares

Program: Dziadowska pieśń o bitwie (incipit: „O Najświętsza Panno cóż to są za lata, czyli sądny dzień nastaje, czyli koniec świata”) w wariancie z płn.-wsch. Mazowsza

Wykonanie: Monodia Polska (ośmiu śpiewaków i lira korbowa)

Maria Kazimiera z dziećmi, mal. Jerzy Szymonowicz-Siemiginowski

zdjęcie i reprodukcja ze zbiorów Muzeum Pałac w Wilanowie

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.