Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: Willmann. Opus minor

Willmann. Opus minor

Muzeum Archidiecezji Warszawskiej / Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Willmann. Opus minor

21 grudnia 2020 – 15 lutego 2021 roku

30 kameralnych dzieł Michała Willmanna ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu pokazywanych będzie na wystawie Willmann. Opus minor w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. Zostanie ona otwarta w rocznicę wernisażu ekspozycji Willmann. Opus magnum i jest swoistym uwieńczeniem całego projektu wystawienniczego poświęconego temu malarzowi.

Chodziło nam o zaprezentowanie mniejszych form artystycznych Michaela Willmanna, jak i jego wszechstronnego talentu – wyjaśnia pan dr hab. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu. – Okazuje się, że Willmann potrafił malować obrazy ogromnych formatów farbami olejnymi i temperowymi na płótnie i desce, tworzył monumentalne polichromie ścienne i sklepienne, ale też znajdował ukojenie i okazję do popisu swojej mistrzowskiej maniery w technikach i formatach znacznie bardziej subtelnych – niewielkich rysunkach, studiach czy wreszcie miedziorytach i akwafortach. Dodatkową atrakcją tej wystawy jest także prezentacja siły oddziaływania sztuki Willmanna. Jego kompozycje były powielane i kopiowane przez licznych artystów mu współczesnych, jak i późniejszych. Willmann stał się – dzisiaj byśmy rzekli – już za swojego życia skrajnie „opiniotwórczy”, a przede wszystkim „stylotwórczy”. Ta rozpoznawalna, bardzo indywidualna stylistyka Willmanna była niezwykle popularna i stała się też aktualna na długie stulecia.

Wśród obrazów pokazywanych na wystawie znajdą się m.in. Autoportret, Raj, Święta Monika, Męczeństwo świętej Apolonii.

To druga wystawa Michała Willmanna w Warszawie. 1 grudnia w Mt 5,14 Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego otwarta została ekspozycja Willmann encore. Męczeństwa apostołów, na której zaprezentowano słynny cykl Męczeństwa apostołów, pochodzący z kościoła klasztoru w Lubiążu. Po przeszło 75 latach został scalony i pokazany po raz pierwszy na wrocławskiej wystawie Willmann. Opus magnum.

Cykl Męczeństwa apostołów (1661–1700) to jedno z najwybitniejszych dzieł środkowoeuropejskiego malarstwa barokowego. Obrazy malowane specjalnie dla opactwa w Lubiążu zdobiły ściany lubiąskiego kościoła do 15 października 1943 r. W roku 1952 trafiły do warszawskich kościołów, gdzie zastąpiły dzieła zniszczone w czasie II wojny światowej. Cykl stał się sławny jeszcze za życia artysty, był wymieniany jako wyjątkowa atrakcja Lubiąża, inspirował wielu ówczesnych i późniejszych artystów.

Wystawom warszawskim towarzyszy bogato ilustrowany katalog, którego współautorem jest pan Marek Pierzchała z MNWr.

Jedną z najważniejszych powinności, jaka spoczywa na Muzeum Narodowym we Wrocławiu, jest ta, która nakazuje nam promować dorobek artystyczny najwybitniejszego śląskiego malarza czasów nowożytnych – Michaela Leopolda Willmanna (1630–1706) – mówi Piotr Oszczanowski. – Dwie warszawskie wystawy to kolejny dowód naszej fascynacji i zauroczenia tym artystą. Obydwa pokazy mają pogłębić wiedzę i ugruntować podziw dla twórczości tego wybitnego artysty; sprawić, że zdobędzie on szerokie uznanie – i to zwłaszcza w tych miejscach, w których dzisiaj tak dużo jego dzieł się znajduje. A w efekcie, że stać nas będzie w przyszłości na stworzenie takich warunków, w których hołd dla tego malarza będzie mu oddawany w miejscu do tego najstosowniejszym. W Lubiążu, tam gdzie tworzył przez blisko 50 lat, tam gdzie powstały jego najwybitniejsze obrazy, i wreszcie tam, gdzie do dzisiaj spoczywa. Bo upowszechnianie mistrzowskiej sztuki Willmanna i jego przyszłe muzeum w Lubiążu to cele, które przyświecają wszystkim naszym poczynaniom.

Willmann encore. Męczeństwa apostołów

Mt 5,14 Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, pl. Bankowy 1

1 grudnia 2020 – 24 stycznia 2021 roku

Kuratorzy: Piotr Oszczanowski, dyrektor MNWr; Piotr Dmitrowicz, dyrektor Mt 5,14

Willmann. Opus minor

Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, ul. Dziekania 1

21 grudnia 2020 – 14 lutego 2021 roku

Kuratorzy: Marek Pierzchała, MNWr; ks. Mirosław Nowak, dyrektor MAW

Organizatorzy: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie, Muzeum Archidiecezji Warszawskiej

Michał Willmann, Męczeństwo św. Apolonii, ok. 1664. Muzeum Narodowe we Wrocławiu

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2021 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.