Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Wincenty Wodzinowski. Czuły obserwator (1866–1940)
Wernisaż: 27 czerwca 2024 roku, godz. 17.00
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35
Wystawa będzie dostępna do 3 listopada 2024 roku.
Wystawa przypomina życie i twórczość Wincentego Wodzinowskiego (1866, Igołomia – 1940, Kraków), którego dzieła znajdują się w niemal każdej większej kolekcji muzealnej, a na rynku aukcyjnym osiągają coraz wyższe wyceny. Widzowie wyruszą w podróż śladami piewcy piękna podkrakowskiej wsi, pełnego pasji społecznika zaangażowanego w życie Krakowa i Podgórza, legionisty, ucznia Jana Matejki i wychowanka monachijskiej Akademii. Istotnym momentem dla jego kariery było współtworzenie wraz z Wojciechem Kossakiem oraz Janem Styką Panoramy Racławickiej. Wystawa jest kolejną opowieścią o Krakowie widzianym przez pryzmat życia jego mieszkańca. Będzie to pierwsza próba monograficznego ujęcia twórczości malarza, osadzona w kontekście historii i kultury Krakowa przełomu XIX i XX stulecia.
Na wystawie w kilku odsłonach ukazana zostanie sylwetka Wincentego Wodzinowskiego – krakowianina, podgórzanina i swoszowianina w jednej osobie:
cenionego przez krytykę artystyczną malarza, przedstawiciela nieformalnej grupy Pięciu – wychowanków krakowskiej i monachijskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz Jana Matejki, twórców popularnego na przełomie wieków nurtu chłopomanii w malarstwie polskim,
artysty zafascynowanego kulturowym bogactwem wsi podkrakowskiej, autora licznych portretów „typów ludowych” i wielofigurowych, barwnych scen rodzajowych, którego ulubioną modelką była słynna w Krakowie Piękna Zośka, współtwórcy Panoramy Racławickiej,
członka i darczyńcy Towarzystwa Muzeum Etnograficznego w Krakowie, które zainicjowało powstanie muzeum,
twórcy, który przez ponad 15 lat tworzył niemal na wyłączność dla znanego mecenasa sztuki hr. Ignacego Korwin-Milewskiego – kolekcjonera dzieł polskich malarzy, w ufundowanej przez hrabiego pracowni w Swoszowicach,
działacza wielu podgórskich i krakowskich organizacji (m.in. Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych),
społecznika, który zainicjował stworzenie podgórskiego „Sokoła” i uczestniczył w procesie połączenia Krakowa z Podgórzem w ramach Wielkiego Krakowa,
człowieka, który na kartach historii zapisał się jako legionista i artysta uwieczniający życie legionowe,
głowy domu, ojca Wincentyny Wodzinowskiej-Stopkowej i teścia wybitnego scenografa Andrzeja Stopki, nagrodzonych przez Jad Waszem tytułem Sprawiedliwych Wśród Narodów.
21 lipca, 25 sierpnia, godz. 11.00
Prowadzenie: pani Elżbieta Lang. Wstęp z biletem na wystawę.
21 lipca, godz. 14.00
Obrazy Wincentego Wodzinowskiego stały się znane i popularne dzięki kolorowym reprodukcjom na kartach pocztowych. Kiedy narodził się pomysł wysyłania pocztówek, kto wymyślił jej popularną nazwę i jak zmieniał się jej wygląd – dowiemy się podczas rodzinnego zwiedzania wystawy. Zapraszamy dzieci w wieku od sześciu do dwunastu lat i ich opiekunów.
Prowadzenie: pani Elżbieta Lang.
Wstęp: 20 zł (jednemu opiekunowi przysługuje wstęp wolny). Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60.
23 lipca, 27 sierpnia, 3 września, godz. 11.00 i 16.30
Prowadzenie: pani Elżbieta Lang.
Wstęp z biletem na wystawę. Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60.
6 sierpnia, godz. 16.00
Wincenty Wodzinowski był jednym z blisko dwustu artystów walczących w Legionach Polskich. Wśród nich byli malarze, graficy i rzeźbiarze, którzy dokumentowali wydarzenia wojenne i żołnierską codzienność I wojny światowej. Artysta początkowo pracował w komisji werbunkowej Departamentu Wojskowego. Zaciągnął się do Legionów w czerwcu 1915 roku. Podczas pobytu w wojsku Wodzinowski wykonał wiele sprawnych warsztatowo rysunkowych szkiców, w tym ponad 300 portretów legionistów. Z tej okazji pragniemy zaprosić Państwa na spacer Rzecz o legionach, by na chwilę opuścić mury naszej ekspozycji. Będziemy podążać śladami wytyczonymi przez wydarzenia z okresu wojny i lat niepodległości, a także śladami samego Wincentego Wodzinowskiego.
Prowadzenie: pan Tomasz Karżewicz.
Wstęp z biletem na wystawę. Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60.
24 sierpnia, godz. 11.00
Wincenty Wodzinowski oprócz tego, że wsławił się jako malarz, był także głową rodziny – miał dwóch synów i dwie córki. Podczas zajęć opowiemy o rodzinie artysty, a także o naszych własnych. Nie zabraknie zabaw i zadań do wspólnego rozwiązywania.
Prowadzenie: pani Anna Magiera. Grupa docelowa: dzieci w wieku od czterech do sześciu lat i opiekunowie.
25 sierpnia, godz. 14.00
Wincenty Wodzinowski był jednym z najpopularniejszych malarzy krakowskich, który przez całe życie malował barwne portrety i słoneczne pejzaże. Czy zawód malarza to zatem łatwa sprawa? Czym różnią się pastel, akryl i farba olejna? Jak malować pejzaż, a jak portret? Kiedy artyści wyszli w plener? Na te i wiele innych pytań poszukamy odpowiedzi na rodzinnych warsztatach.
Prowadzenie: pani Elżbieta Lang.
Wstęp z biletem na wystawę. Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60.
29 sierpnia, godz. 14.00
Spotkanie przybliży przybyłym postać malarza i będzie okazją do swobodnej wymiany myśli z panią Elżbietą Lang.
Wstęp z biletem na wystawę. Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60.
31 sierpnia, godz. 14.00
Prowadzenie: pani Elżbieta Lang.
Wstęp z biletem na wystawę. Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60.
5 września, godz. 18.00
Rydlówka, ul. Włodzimierza Tetmajera 28
Wykład pani Elżbiety Lang z cyklu „Herbatka u Rydlów”.
Wstęp wolny. Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60.
Obrazowo – kopia czy oryginał
8 września, godz. 11.00
Wodzinowski zasłynął jako malarz małopolskiej wsi i jej mieszkańców. Malował zarówno słoneczne pejzaże, jak i portrety chłopek w barwnych gorsetach i kraciastych chustach. Jak popularne były jego obrazy, pokazują kopie, które do dziś możemy znaleźć w licznych domach. Dowiemy się, czym jest kopia i czy artysta mógł sam siebie kopiować. Zapraszamy dzieci w wieku od sześciu do dwunastu lat i ich opiekunów.
Prowadzenie: pan Tomasz Karżewicz.
Wstęp: 20 zł (jednemu opiekunowi przysługuje wstęp wolny). Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60.
12 września, godz. 17.00
Ludowa historia Polski wyszła poza akademickie ramy. Teksty kultury i różnorakie inicjatywy skupione na losach polskich chłopów budzą duże zainteresowanie – wypełniają audytoria, sprzedają książki w imponujących nakładach, a także przyciągają widzów przed małe i duże ekrany. Echa zwrotu ludowego odnaleźć można również w kinie, czego przykładem są filmy Chłopi, Kos, Znachor, Sami swoi. Początek czy serial 1670. W jaki sposób te teksty kultury prezentują ludową historię Polski? Jaki obraz mniej uprzywilejowanych warstw społecznych budują? Czy wcześniejsi polscy twórcy filmowi również interesowali się chłopstwem i ludowością? Na pytania odpowie filmoznawca, pani dr Kaja Łuczyńska.
Wykłady czwartkowe – Chłopomania dawniej i dziś: Pragniemy w czwartkowe popołudnia zaprosić Państwa na cykl wykładów ilustrujących, jak tematyka chłopska funkcjonowała w czasach artysty, a także jak obecna jest w przestrzeniach badawczych – na przykładzie filmu czy literatury.
Wstęp wolny. Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60.