Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Dzień otwarty „Wiosenne impresje”

Dzień otwarty „Wiosenne impresje”

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

pl. Powstańców Warszawy 5

Dzień otwarty „Wiosenne impresje”

12 kwietnia 2014 r., godz. 10.00-18.00

Wstęp wolny

wykłady dla dorosłych (sala audiowizualna 116, I piętro)

godz. 12.00 — cykl „Piękne i użyteczne”

Art déco, Iwona Gołaj

Art déco jako reakcja na secesję charakteryzował się dążeniem do geometrycznej stylizacji, komfortu i elegancji, precyzji wykonania i umiejętnego wykorzystania walorów różnych dekoracyjnych tworzyw.

godz. 13.30 — Obrazy wiosny w malarstwie, Jadwiga Jasińska-Sadura

Jak artyści tworzący od czasów starożytnych po współczesne przedstawiali wiosnę? — o tym opowie p. Jadwiga Jasińska-Sadura. Uczestnicy usłyszą m.in. o obrazach symbolicznych Arcimbolda i Malczewskiego, rodzajowych Almy-Tademy oraz realistycznych Chełmońskiego i przekonają się, jak wielu artystów inspirowało się tą porą roku.

godz. 15.00 — Wielkanoc w sztuce i obyczajach, Grzegorz Wojturski

Prelegent ukaże historię przedstawień związanych z Wielkanocą w sztuce europejskiej i polskiej oraz zwróci uwagę na zabytki odwołujące się do tematów Męki i Zmartwychwstania Pańskiego eksponowane na wystawach w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Uczestnicy będą mogli posłuchać o polskich obyczajach ludowych, szlacheckich i mieszczańskich związanych ze Świętami Wielkanocnymi.

*****

Zajęcia plastyczne dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat (zbiórka w holu wejściowym, obowiązuje rezerwacja: tel. 71 372 51 48).

godz. 11.00 — W oczekiwaniu na wielkanocnego zajączka, Sławomir Ortyl

Po co i jak zwabiano krasnale w Wielki Czwartek, w jaki dzień należy wrzucić monetę do wody i następnie się w niej umyć, żeby nie zabrakło pieniędzy? — odpowiedzi na te i inne pytania można będzie poznać podczas spotkania przygotowanego przez p. Sławomira Ortyla. Uczestnicy wezmą również udział w staropolskiej zabawie polegającej na budowie domku dla zajączka, a być może — zgodnie ze zwyczajem — zajączek zechce podrzucić do niego słodki drobiazg.

godz. 12.00 — Co się czai wiosną w trawie, Michał Pieczka

Dzieci obejrzą krótką prezentację ilustracji i zdjęć przedstawiających rozmaite owady, które można spotkać na początku wiosny. Prelegent zaprezentuje też dzieła sztuki, na których odnaleźć można motywy ze świata natury. W drugiej części dzieci ozdobią przygotowane wcześniej szablony filiżanek i innych naczyń wizerunkami wiosennych owadów.

godz. 15.00 — Baranek w trawie, Katarzyna Kalinowska

W programie zabawy nauka wykonywania oryginalnych kartek świątecznych.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.