Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Wirtuozi medalierstwa od renesansu do baroku

Wirtuozi medalierstwa od renesansu do baroku

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

plac Powstańców Warszawy 5

Wirtuozi medalierstwa od renesansu do baroku

Wystawa ze zbiorów Muzeum Narodowego

11 lutego5 kwietnia 2015 roku

Medale, monety okolicznościowe, żetony, liczmany do liczenia na desce rachunkowej powstałe od XV do XVII w. będzie można zobaczyć na tej wystawie. Ciekawostką są unikatowe tłoki do bicia medali nagrodowych dla uczniów gimnazjów św. Elżbiety i św. Marii Magdaleny we Wrocławiu z pierwszej połowy XVII w. i z 1689 r.

W zbiorze Muzeum Narodowego we Wrocławiu znajduje się 150 sztuk medali, monet okolicznościowych, żetonów, liczmanów i tłoków z okresu od XV do końca XVII w. Stylowo oraz poprzez przedstawienia nawiązują one do epok, w których powstały: renesansu, manieryzmu i baroku. Ich tematyka koncentruje się głównie na sprawach „aktualnych”: upamiętnieniu i gloryfikacji przede wszystkim władców i członków ich rodzin, rodów szlacheckich, rzadziej mieszczańskich, „znaczących osobistości” lub ważnych wydarzeń, a celem powstania większości z nich była szeroko rozumiana „propaganda” w wymiarze świeckim i religijnym. Ich autorami byli złotnicy, rzeźbiarze, medalierzy i rytownicy pracujący na dworach cesarskich, papieskich, królewskich i książęcych, a także będący na usługach miast czy mennic i zakładów menniczych.

Johann Höhn Młodszy — Rewers żetonu króla Polski Jana III Sobieskiego i królowej Marii Kazimiery

Na wystawie można będzie zobaczyć dzieła m.in. Lysippusa – rzymskiego artysty, pracującego dla papieża Sykstusa IV; Sperandia Savellego – rzeźbiarza i jednego z najlepszych medalierów Quattrocenta – wyjaśnia pani Magdalena Karnicka, kuratorka wystawy. – Będą pokazane również numizmaty wykonane przez wrocławskich złotników drugiej połowy XVI w.: Tobiasa Wolffa i Paula Nitscha oraz prace działających w XVII w. medalierów austriackich, francuskich, niemieckich, flamandzkich, szwedzkich.

Tłok menniczy awersu medalu nagrodowego Senatu i mieszkańców Wrocławia dla uczniów gimnazjów św. Elżbiety i św. Marii Magdaleny we Wrocławiu z I. poł. XVII w.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.