Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Zygmunt II August — władca i bibliofil

Zygmunt II August — władca i bibliofil

Muzeum Narodowe w Krakowie

Zygmunt II August — władca i bibliofil

1 września 2020 roku w Sali Bibliotecznej Muzeum Książąt Czartoryskich (ul. Św. Marka 17) otwarta została wystawa pt. Zygmunt II August – władca i bibliofil. W pięćsetną rocznicę urodzin króla Muzeum Narodowe w Krakowie pragnie zwrócić uwagę na szczególną pasję władcy, jaką było gromadzenie ksiąg. Tworzona od zarania (praktycznie bez wcielania innych księgozbiorów), prywatna i fundacyjna biblioteka królewska stała się na tle innych bibliotek europejskich zjawiskiem absolutnie nieprzeciętnym.

Na wystawie prezentowane są egzemplarze z kolekcji Biblioteki Książąt Czartoryskich, w tym najcenniejszy druk w zbiorach: pierwsze, norymberskie wydanie dzieła Mikołaja Kopernika – O obrotach sfer niebieskich z roku 1543.

Muzeum zaprasza także do korzystania z biblioteki cyfrowej.

„1920. Cud Wisły” — wprowadzenie do wystawy

Muzeum zaprasza na krótkie wprowadzenia do wystawy poświęconej setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej (Kamienica Szołayskich, pl. Szczepański 9). W ciągu około 30 minut dowiedzą się Państwo o przyczynach i przebiegu bitwy decydującej o wyniku wojny polsko-bolszewickiej, jej aspektach politycznych, ekonomicznych i społecznych, oraz na jakie eksponaty warto szczególnie zwrócić uwagę podczas samodzielnego zwiedzania.

Przewodnik zaprezentuje zwiedzającym charakter wystawy, poruszone w niej zagadnienia i grupy zabytków. Jest to alternatywna propozycja do standardowych oprowadzań z przewodnikiem po wystawie. Dyżur przewodnicki ma na celu uniknięcie kumulowania się zwiedzających na małej przestrzeni, a jednocześnie będzie merytorycznym zaproszeniem do samodzielnego zwiedzenia wystawy.

W każdym wprowadzeniu może wziąć udział 14 osób. Konieczna rezerwacja.

Wydarzenia edukacyjne

Koncert Papugazu

W każdą sobotę września o godz. 19.00 w ArtSferze MNK przy al. Ferdynanda Focha 1 odbędzie się koncert z cyklu World Music. Już 5 września wystąpi Papugazu – zespół tworzony przez muzyków z Brazylii, Niderlandów i Polski, który w twórczości łączy wiele gatunków muzycznych. Muzycy tworzą głównie pod wpływem rytmów i dźwięków Ameryki Romańskiej, dostosowując je do swojego, jak to sami artyści określają, „tropikalnego stylu”.

Wydarzenia edukacyjne

7 września

Kolekcja Czartoryskich – tradycja i współczesność

spotkanie dyskusyjne

Muzeum Książąt Czartoryskich, ul. Pijarska 15, godz. 18.00

zalecana rezerwacja

10 września

Walce miłosne – w hołdzie Teodory Matejko

cykl: Muzykowanie u Matejków

Dom Jana Matejki, ul. Floriańska 41, godz. 18.00

wstęp wolny

Aktualności Muzeum Narodowego w Krakowie

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.