Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Zygmunt II August — władca i bibliofil
Zygmunt II August — władca i bibliofil
1 września 2020 roku w Sali Bibliotecznej Muzeum Książąt Czartoryskich (ul. Św. Marka 17) otwarta została wystawa pt. Zygmunt II August – władca i bibliofil. W pięćsetną rocznicę urodzin króla Muzeum Narodowe w Krakowie pragnie zwrócić uwagę na szczególną pasję władcy, jaką było gromadzenie ksiąg. Tworzona od zarania (praktycznie bez wcielania innych księgozbiorów), prywatna i fundacyjna biblioteka królewska stała się na tle innych bibliotek europejskich zjawiskiem absolutnie nieprzeciętnym.
Na wystawie prezentowane są egzemplarze z kolekcji Biblioteki Książąt Czartoryskich, w tym najcenniejszy druk w zbiorach: pierwsze, norymberskie wydanie dzieła Mikołaja Kopernika – O obrotach sfer niebieskich z roku 1543.
Muzeum zaprasza także do korzystania z biblioteki cyfrowej.
„1920. Cud Wisły” — wprowadzenie do wystawy
Muzeum zaprasza na krótkie wprowadzenia do wystawy poświęconej setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej (Kamienica Szołayskich, pl. Szczepański 9). W ciągu około 30 minut dowiedzą się Państwo o przyczynach i przebiegu bitwy decydującej o wyniku wojny polsko-bolszewickiej, jej aspektach politycznych, ekonomicznych i społecznych, oraz na jakie eksponaty warto szczególnie zwrócić uwagę podczas samodzielnego zwiedzania.
Przewodnik zaprezentuje zwiedzającym charakter wystawy, poruszone w niej zagadnienia i grupy zabytków. Jest to alternatywna propozycja do standardowych oprowadzań z przewodnikiem po wystawie. Dyżur przewodnicki ma na celu uniknięcie kumulowania się zwiedzających na małej przestrzeni, a jednocześnie będzie merytorycznym zaproszeniem do samodzielnego zwiedzenia wystawy.
W każdym wprowadzeniu może wziąć udział 14 osób. Konieczna rezerwacja.
Koncert Papugazu
W każdą sobotę września o godz. 19.00 w ArtSferze MNK przy al. Ferdynanda Focha 1 odbędzie się koncert z cyklu World Music. Już 5 września wystąpi Papugazu – zespół tworzony przez muzyków z Brazylii, Niderlandów i Polski, który w twórczości łączy wiele gatunków muzycznych. Muzycy tworzą głównie pod wpływem rytmów i dźwięków Ameryki Romańskiej, dostosowując je do swojego, jak to sami artyści określają, „tropikalnego stylu”.
7 września
Kolekcja Czartoryskich – tradycja i współczesność
spotkanie dyskusyjne
Muzeum Książąt Czartoryskich, ul. Pijarska 15, godz. 18.00
zalecana rezerwacja
10 września
Walce miłosne – w hołdzie Teodory Matejko
cykl: Muzykowanie u Matejków
Dom Jana Matejki, ul. Floriańska 41, godz. 18.00
wstęp wolny