Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Władcy snów. Symbolizm na ziemiach czeskich 1880-1914

Władcy snów. Symbolizm na ziemiach czeskich 1880-1914

Międzynarodowe Centrum Kultury

Władcy snów. Symbolizm na ziemiach czeskich 1880-1914

7 maja7 września 2014 roku

Galeria Międzynarodowego Centrum Kultury

Rynek Główny 25, Kraków

Wybitne dzieła symbolizmu czeskiego – oniryczne kompozycje, bajkowe tematy, fantastyczne postacie – zawładnęły Galerią MCK. Po raz pierwszy w Polsce tak szeroko przedstawione zostało zagadnienie czeskiego symbolizmu – symbolizmu, jaki na tak wielką skalę i na tak wysokim poziomie artystycznym nigdy w Polsce nie zaistniał. Choć pokazywane prace reprezentują różnorodne stylistyki, to ich wspólnym mianownikiem jest dążenie do wyrażania wewnętrznych emocji, treści duchowych i metafizycznych.

Wystawa obejmuje ponad 200 dzieł – obrazów, rysunków, grafik, rzeźb i książek – pochodzących z kilkudziesięciu kolekcji, zarówno publicznych, jak i rzadko pokazywanych zbiorów prywatnych.

Choć pokazywane prace reprezentują różnorodne stylistyki, to ich wspólnym mianownikiem jest dążenie do wyrażania wewnętrznych emocji, treści duchowych i metafizycznych. To właśnie intuicja, poznanie pozarozumowe, podświadomość stanowiły ważny element rodzącego się pod koniec XIX wieku nurtu symbolizmu, który objął nie tylko sztuki plastyczne, ale również literaturę i muzykę. Kierunek, który najpierw rozwinął się na terenie Francji i Belgii, szybko stał się prądem ogólnoeuropejskim i wyraźnie zaznaczył swoją obecność w krajach Europy Środkowej. Doskonałym przykładem recepcji nowego zjawiska jest sztuka z terenu Czech tego okresu.

Godziny otwarcia galerii: wtorek-niedziela, godz. 11.00-19.00. Ostatnie wejście na wystawę o godz. 18.30.

Ceny biletów:

bilet normalny – 10 zł.

bilet ulgowy – 6 zł.

bilet rodzinny – 14 zł.

W każdą niedzielę w cenie biletu zwiedzanie wystawy z przewodnikiem: godz. 12.00 w języku polskim, godz. 16.00 w języku angielskim. 11 maja, godz. 12.00, zapraszamy na zwiedzanie wystawy w towarzystwie jej kuratorki, pani Natalii Żak.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.